Informacje

Informacje 2008-10-07

Biznesowa czarna dziura

Polski biznesmen zna Afrykę co najwyżej z wycieczki do Egiptu, Tunezji czy Kenii - można wynioskować po gospodarczym panelu w ramach festiwalu Afryka Fest.

Eksport do Afryki to mniej niż 1 proc. naszej wymiany handlowej - mówił Artur Dąbkowsk Eksport do Afryki to mniej niż 1 proc. naszej wymiany handlowej - mówił Artur Dąbkowsk

7 października w Royal Jazz Clubie w wąskim gronie spotkali się organizatorzy festiwalu i reprezentanci Północnej Izby Gospodarczej.

Afryka to 930 mln mieszkańców, ale obroty handlowe Polski z Czarnym Lądem nie przekraczają jednego procenta całkowitej wymiany zagranicznej naszego kraju. Z tej mizernej liczby wymiana handlowa odbywa się w przygniatającej większości z kilkoma krajami - Liberią, która remontuje statki polskich armatorów oraz RPA i Algierią.

- Z Afryką współpracują głównie wielkie korporacje, które działąją w Polsce. Np. volkswageny z Poznania jeżdżą po drogach Algierii - wyjaśnia Artur Dąbkowski, naczelnik Wydziału Krajów Pozaeuropejskich w Departamencie Międzynarodowym w Ministerstwie Gospodarki.

Orócz maszyn i środków transportu eksportujemy do Afryki (a konkretnie polski oddział firmy Nestle) mleko w proszku.

- Mamy od czasu do czasu do czynienia z przedsiębiorcami z Afryki. Ostatnio np. mówili: dajcie nam chłodnie i przetwórnie, a będziecie za to mogli brać ryby - mówi Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej. Jednak prezes PIG przyznaje, że nie zachodniopmorskie firmy nie znają obyczajów panujących w Afryce i że bałby się zorganizować misję gospodarczą do Afryki.

O nieznajomości tego kontynentu oraz o niedostatecznej pomocy, a często stosowaniu podwójnych standardów w prowadzonym biznesie mówili również Aleksandra Antonowicz z organizacji Polska Zielona Sieć i Robert Cyglicki z Bankwatch Network - organizacji zajmujących się społeczną kontrolą instytucji finansowych.

- Polacy nie inwestują w Afryce bo się boją - przyznał Artur Dąbkowski. Nie pomagają w zmianie tej sytuacji nieuczciwe afrykańskie firmy, które naciągają polskie firmy na „opłaty administracyjne” obiecując w zamian lukratywne kontrakty.

Afrykański długi weekend

Afryka Fest - pięciodniowy cykl imprez kulturalnych i społecznych, wartsztatów i spotkań ze znawcami tego kontynentu rozpoczął się 3 października w Szczecinie.

Tegoroczna edycja zrealizowana została pod trzema hasłami: gospodarka Afryki, kobieta afrykańska i rytmy Afryki.

Organizatorami festiwalu są stowarzyszenie Artefakt i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.


mab

Tematy: zagranica (56) | Północna Izba Gospodarcza (35) |
aktualizowano: 2008-10-09 23:34
Wszystkich rekordów:

Społeczność