Ludzie

Ludzie 2016-07-20

Pawel Finkielman, prezes Nordic Consulting and Development Company

Pawel Finkielman, prezes Nordic Consulting and Development Company /fot.: NCDC / Pawel Finkielman, prezes Nordic Consulting and Development Company /fot.: NCDC /
NCDC, wdrażająca  oprogramowania dla firm ubezpieczeniowych działa w Szczecinie od 2002 roku. Pod koniec lipca firma przenosi się do nowej siedziby – odrestaurowanego budynku dawnej wojskowej pralni z 1890 roku przy ul. Głowackiego. NCDC znana jest z organizacji biegu sztafetowego NCDC Business Race, w którym wzięło udział 125 sztafet złożonych w sumie z pół tysiąca przedstawicieli firm i instytucji.
 
Jak idą interesy?
 
***** 
Dziedzina, w której działamy (oprogramowanie dla firmy ubezpieczeniowych) jest bardzo rozwojowa. Cały czas na świecie powstają nowe firmy ubezpieczeniowe. NCDC trzyma wysoki standard usług, mamy wiele sukcesów i jesteśmy poszukiwaną na rynku firmą. Mamy dobrą renomę wśród klientów w Europie i krajach Ameryki Południowej (Kolumbia, Meksyk, Brazylia, Chile).
 
Sytuację biznesową NCDC oceniłbym bardzo dobrze, gdybyśmy mogli zatrudnić tyle ludzi, ile potrzebujemy. W Szczecinie brakuje ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami. To nie muszą być wykształceni programiści, najważniejsze jest podejście i predyspozycje. Niedostatek pracowników to nasze tzw. wąskie gardło, bo mamy więcej klientów i większe zapotrzebowanie, niż jesteśmy w stanie obsłużyć. Obecnie zatrudniamy 85 osób.
 
* - Dno. ** - Słabo. *** - Średnio. **** - Dobrze. ***** - Rewelacja!
 
Mini CV
 
Pawel Finkielman urodził się w Szczecinie i, będąc jeszcze dzieckiem, wyemigrował z rodziną do Danii. Szczecin w dalszym ciągu traktuje jako „moje” miasto.
 
Pawel Finkielman ukończył studia z zakresu tworzenia oprogramowania na kopenhaskim uniwersytecie. Pracę zawodową rozpoczął w 1976 roku, a własną działalność biznesową prowadzi od 1978 roku. Pierwszą jego firmą była spółka programistyczna Applique Software – rozwinął ją i sprzedał po trzech latach. Do dziś Paweł Finkielman założył łącznie sześć firm programistycznych. Obecna – Nordic Consulting and Development Company (NCDC) powstała w Danii w 1997 roku, a jej polska spółka-córka w 2002 roku w Szczecinie. 
 
– Już zbliża się czas, by podać pałeczkę w tej biznesowej sztafecie dalej, do młodszych ludzi – mówi szef duńskiej i polskiej NCDC.
 
Co mnie inspiruje
 
Ludzie, którzy osiągnęli sukces, ale nie „po trupach”, a z zachowaniem ludzkiego podejścia przy osiąganiu swoich celów, bez znaczenia, czy w biznesie, sporcie czy w życiu prywatnym. Taką osobą jest chociażby Richard Branson, szef Virgin Group, czy naukowiec Stephen Hawking. Inspiruje mnie również mój kolega ze studiów – Morten Schantz, który odnosi sukcesy w biznesie. Wybudował już jedną firmę i sprzedał ją za duże pieniądze, bardzo możliwe, że uda mu się to ponownie z drugą firmą. Jest przy tym nadal skromnym człowiekiem.
 
Skandynawski model zarządzania, gdzie lider jest osobą, która inspiruje przez swoją wizję, zapewnia możliwości rozwoju osobistego, udziela wsparcia merytorycznego w zespole, jak też angażuje się w definiowaniu strategii działania i jej implementacji. To jest dla mnie, jako właściciela firmy, bardzo ważne. Uważam, że jeżeli zaufa się ludziom, stworzy im miejsce do rozwoju i wzmocni wiarę w siebie, to w biznesie można wiele osiągnąć.
 
Po pracy 
 
Czas spędzam z rodziną.
 
Sport – jestem fanem biegania. Biegam regularnie już od 25 lat, w miarę możliwość biegam trzy - cztery razy w tygodniu na dystans około 5-8 km. W przeszłości uprawiałem intensywnie windsurfing.
 
Gotowanie – uwielbiam gotować zarówno proste i klasyczne potrawy, ale także eksperymentować z daniami kuchni nordyckiej. Kuchnia, podobnie jak bieganie, pobudza we mnie twórcze myślenie.
 
Czytam i oglądam
 
Książki i filmy science fiction oraz kryminały – jestem ich wielkim fanem, czytam minimum jedną książkę miesięcznie. Jedni z moich ulubionych współczesnych pisarzy to Peter F. Hamilton - „Greg Mandel Saga", "The Commonwealth Saga" (Saga Wspólnoty), "The Night's Dawn Trilogy”, Tad Williams - „Otherland” (Inny świat) i Evan Currie - „Odyssey One”.
 
Z filmów ostatnio oglądanych – „Edge of Tomorrow” (Na skraju jutra) lub seriale „Breaking Bad”, „Misfits” (Wyklęci), „House of Cards”.
 
"Na skraju jutra" (Edge of Tommorow) - trailer
 
Słucham
 
Lubię bardzo różne kategorie muzyki – od klasycznej (Chopin, Haydn, Dworzak), przez rock (Jimi Hendrix, Rolling Stones, duńska grupa rockowa D-A-D), do popularnej. Zawsze specjalne miejsce ma u mnie jazz (Charlie Parker, Miles Davis, David Sanborn).
 
D-A-D, Everything glows
 
W interenecie odwiedzam
 
strony branżowe z tematyki oprogramowania (sourceforge.net, stackoverflow.com) i ubezpieczeń (insuranceday.com, youtalk-insurance.com), również jako źródło wiedzy o ludziach, którzy tworzą te branże i sposób na zdobywanie kontaktów biznesowych
 
serwisy informacyjne – Washington Post, BBC, Danmarks Radio
 
Twitter
 
not. ak
Tematy: NCDC (8) |
aktualizowano: 2016-07-29 11:27
Wszystkich rekordów:

Społeczność