Po godzinach
Dom Jutra jest eko
Zanim szczecinianie zrobią zakupy w sklepie IKEA w swoim mieście, dowiedzą się jak mieszkać ekologicznie. Właśnie ruszył projekt Dom Jutra, który ma być kopalnią pomysłów związanych z proekologicznymi postawami, które każdy może wdrożyć u siebie w domu. Jednocześnie będzie to okazja do poznania produktów tej szwedzkiej marki.
Od 18 czerwca IKEA zaprasza mieszkańców miasta do nowego miejsca w samym sercu Szczecina, przy Placu Odrodzenia. Można się tam dowiedzieć jak może wyglądać dom funkcjonujący z pełnym poszanowaniem natury.
- Wszystko zaczyna się w domu. To wokół niego koncentruje się większość naszego życia - w domu jemy, odpoczywamy, bawimy się i uczymy. To tu kształtują się nasze przyzwyczajenia i nawyki. I można mieć wrażenie, że to, co robimy w domu kończy się na nim i zostaje za zamkniętymi drzwiami. Lecz to nieprawda. – mówi Karol Tomczyk, Market Manager w IKEA Retail Polska. – To, co robimy w domu ma potężne przełożenie na otaczający nas świat! Już w połowie roku wszyscy zaczynamy żyć na kredyt naszej planety. Dlaczego? Bo zużywamy wtedy zasoby naturalne przypadające na cały rok -każdego roku Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej. Możemy to zmienić, zaczynając od zmian we własnym domu.
IKEA Dom Jutra został podzielony na kilka przestrzeni. W otwartej kuchni i jadalni będą odbywały się cykle warsztatów z gotowania wegetariańskiego. W tzw. Domowej Farmie będzie można odkryć tajniki zrównoważonych upraw, a potem zastosować je we własnym domu. Rośliny – warzywa i zioła, grzyby, oczyszczająca powietrze spirulina, wyjątkowo odżywcze mikroliście - to tylko część upraw i farm, których wzrost i rozwój będzie można obserwować każdego dnia. Wszystko jadalne i zdrowe, zasilane kompostowanymi odpadami i fusami po kawie z kuchni. Rośliny będą uprawiane nietradycyjnymi metodami: aeroponiczną i aquaponiczną, czyli bez użycia gleby, przy bardzo małym zużyciu wody i z wykorzystaniem symbiozy roślin z ozdobnymi rybkami. Każdą z farm i upraw w prosty sposób, przy pomocy dostępnych instrukcji, będzie można założyć we własnym domu.
Po ciężkim dniu każdy gość IKEA Domu Jutra będzie mógł odpocząć i poprawić sobie nastrój w świetle domowego słońca, czyli instalacji świetlnej, imitującej światło słoneczne. Będzie można również sprawdzić na własnej skórze, za sprawą drugiej instalacji wykonanej z aż 100 żarówek, jak kolory światła wpływają na ciało i otoczenie. Będzie też praktycznie - w Strefie Tworzenia pod okiem stolarzy i projektantów będzie można dać drugie życie meblom, a w Planerowni, wspólnie z pracownikami IKEA zaprojektować funkcjonalną i przyjazną dla środowiska kuchnię, którą jednocześnie od razu będzie można zamówić. Usługa będzie dostępna bezpłatnie od lipca.
Nie obejdzie się też bez edukacji. W Domu Jutra mieszkańcy będą mogli wziąć udział w szeregu dyskusji i prelekcji oraz w pokazach filmów, które będą odbywały się w wydzielonej i specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni, zwanej Forum. Ich tematyka będzie dotykała w sposób szczególny zagadnień ekologicznych. Do współtworzenia warsztatów IKEA zaprosiła lokalnych aktywistów oraz animatorów kultury.
Wraz z otwarciem Domu Jutra, IKEA uruchomi otwartą dla wszystkich inicjatywę społeczną, której celem będzie zespołowe wypracowanie rozwiązań pomagających ograniczyć ilość odpadów w Szczecinie.
IKEA Dom Jutra będzie dostępny dla mieszkańców od poniedziałku do soboty od godz. 10 do 20. Inicjatywa potrwa do momentu otwarcia sklepu IKEA w Szczecinie, które planowane jest w 2021 roku. Po tym czasie firma przekaże w pełni wyposażoną przestrzeń Miastu Szczecin, które zadeklarowało chęć kontynuacji projektu pod nazwą „Dom Skandynawski”. Będzie to miejsce spotkań, wymiany opinii, w którym pojawiać się będzie zarówno kultura, jak i biznes.
SG