Po godzinach

Po godzinach 2019-07-08

Jazzowa uczta na Zamku. Piotr Wyleżoł International Trio

Jego koncerty dziennikarze nazywają „jazzowymi ucztami“. Jeden z najlepszych polskich pianistów Piotr Wyleżoł i jego doskonałe, międzynarodowe trio już 17 lipca wystąpi w Szczecinie na Zamku Książąt Pomorskich.

Piotr Wyleżoł /fot.: amt. z archiwum artysty / Piotr Wyleżoł /fot.: amt. z archiwum artysty /

Piotr Wyleżoł (lider Piotr Wyleżoł International Trio), wybitny artysta, na co dzień gra z najlepszymi wykonawcami polskiego i światowego jazzu (np. Stephen Riley, Billy Hart, Dayna Stephens, Gary Bartz, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Jeff Beck, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Aga Zaryan i wielu innych). Prowadzone przez niego zespoły to czołówka najbardziej rozpoznawalnych grup w kraju. Trio, które zagra na szczecińskim Zamku, współtworzą: Tomas Baros (znakomity czeski kontrabasista, mieszkający na stałe w Pradze, regularnie współpracujący z wieloma wybitnymi artystami z Europy i USA) i David Hodek (fenomenalny 21-letni perkusista, podróżujący stale między Budapesztem a Los Angeles, m.in. zaproszony na specjalny urodzinowy koncert przez samego Quincy Jonesa).

Wyleżoł koncertował już jako dziesięciolatek. Profesjonalną karierę rozpoczynał podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w zespołach Janusza Muniaka, Jarka Śmietany czy Ewy Bem. Jest wielokrotnym laureatem renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. „Jazz Juniors“, „Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej“, „Jazz nad Odrą“ (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), „Pomorska Jesień Jazzowa“ („Klucz do kariery“).

Zbiera najlepsze opinie krytyków. Angielski miesięcznik Blues&Soul napisał o nim: „Piotr Wyleżoł to jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej”. W Niemczech, w relacjach z występu na Jazz-Schmiede w Dusseldorfie, padały słowa: „...czapki z głów“.

Artysta ma na koncie 9 autorskich płyt, kilkadziesiąt nagrań z innymi wykonawcami oraz nominację do nagrody Fryderyk za najlepszy album jazzowy roku. Jako pierwszy Polak znalazł się w gronie artystów renomowanej wytwórni Fresh Sound Records. Występował w kilkudziesięciu krajach świata. Prezentował swoje zespoły na wielu cenionych festiwalach, jak choćby „Jazz Baltica”, „Leverkusen Jazz Tage” czy „London Jazz Festival”.

Od 2007 roku prowadzi również klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Ostatni album  „Human Things", wydany w marcu 2019 roku w ramach kultowej serii Polish Jazz, stanowi oryginalny wkład w historię polskiego jazzu i porównywany jest z największymi osiągnięciami cyklu – m.in. nagraniami Komedy czy Namysłowskiego.

 - W Szczecinie zagramy premierowe utwory – zapowiada Piotr Wyleżoł.

Na koncert Piotr Wyleżoł International Trio „Shadows Theatre", wyjątkowy wieczór, pełen najlepszego jazzu, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza już w środę 17 lipca o godz. 21.00 do Galerii O. (wejście A). Bilety (30 zł) – w kasach zamku i na zamek.szczecin.pl.

SG

aktualizowano: 2019-09-09 10:41
Wszystkich rekordów:

Społeczność