Informacje

Informacje 2023-01-05

GBS: Bank życzliwy dla klientów

Grzegorz Flanz, prezes zarządu GBSBanku o tradycjach banku, doradztwie i edukacji oraz o współpracy z Bartoszem Zmarzlikiem.

Grzegorz Flanz, prezes GBSBanku /fot.: materiały GBSBanku / Grzegorz Flanz, prezes GBSBanku /fot.: materiały GBSBanku /

Co prawda został pan powołany na stanowisko prezesa Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Barlinku od lipca b. roku, ale bank, którym pan kieruje, ma już za sobą 3/4 wieku. Jakie były początki?

Historia naszego banku zaczęła się 75 lat temu, gdy kilkunastu zapaleńców krótko po II wojnie światowej doszło do wniosku, że warto połączyć siły i utworzyć lokalną instytucję fi nansową. Wzorowano się na innych tego typu podmiotach powstałych w Austrii czy Niemczech już w XIX wieku. Przez 75 lat nasz bank sukcesywnie się rozwijał, przyłączając okoliczne banki i dziś jest jednym z największych banków spółdzielczych w Polsce.

Jak więc wygląda fotografia banku dziś?

Jesteśmy bankiem z lokalnym rodowodem i choć statutowo możemy funkcjonować na terenie całej Polski, to jednak nasi klienci, pochodzą głównie z Zachodniopomorskiego i Lubuskiego. Mamy sieć 15 placówek: od Szczecina na północy do Kostrzyna nad Odrą na południu. Zatrudniamy blisko 200 osób. Wartość majątku, którym zarządzamy, to prawie 1,5 miliarda złotych. Mamy stabilną sytuację fi nansową i sukcesywnie się rozwijamy, a nasza oferta kierowana jest zarówno do fi rm, gospodarstw rolnych, jak i klientów indywidualnych. Istotne są także jednostki samorządu terytorialnego. Tym, co wyróżnia bank na rynku, jest szybkość działania, elastyczność i zrozumienie potrzeb klientów. Z wieloma łączy nas więź biznesowa od kilkudziesięciu lat, cenimy sobie bowiem długotrwałe relacje oparte na partnerstwie.

Zapytajmy teraz o strukturę klientów. W jakiej skali korzysta z waszych usług sektor B2B, czyli sektor korporacyjny?

Nie wszyscy to wiedzą, ale niektóre lokalne banki tworzone były głównie pod potrzeby rolników, inne zaś skupiały się na obsłudze rzemiosła. My, w wyniku rozwoju i szeregu procesów łączeniowych, jesteśmy uniwersalnym bankiem z ofertą dla każdego. Klienci firmowi pełnią kluczową rolę, jeśli chodzi o naszą działalność kredytową – połowa portfela kredytowego GBSBanku to małe i średnie przedsiębiorstwa.

A jakie branże reprezentują wasi klienci biznesowi?

To szerokie spektrum. Do grona naszych klientów należą fi rmy przetwórcze, handlowe, małe sklepy i całkiem spore fi rmy transportowe. Wśród klientów mamy znanych gorzowskich i szczecińskich deweloperów. Ważnymi klientami są także spółki funkcjonujące w branży agro. Chcemy być bankiem dostosowanym do wielkości naszych klientów, dlatego nie zabiegamy o współpracę z ogromnymi korporacjami czy spółkami skarbu państwa. Cenimy sobie współpracę z fi rmami, które przez ciężką pracę systematycznie się rozwijają bez względu na to, jak znanymi są markami, czy można o nich przeczytać na pierwszych stronach gazet.


Całą rozmowę przeczytasz w najnowszym numerze Świata Biznesu >>

 

aktualizowano: 2023-11-20 18:54
Wszystkich rekordów:

Społeczność