Know-how

Know-how 2016-05-19

Nazywam się FLOW, stan FLOW od FRIS

Czy wiesz, co Cię napędza do pracy, a co uskrzydla Twoich współpracowników? Poznanie i zrozumienie stylów myślenia pozwala dobierać odpowiednie osoby do zróżnicowanych zadań – przekonuje Izabela Kesselring z LSJ HR Group, trener narzędzia diagnostycznego FRIS.

Zespół LSJ HR Group prezentuje etapy zastosowania narzędzia FRIS (od lewej): Marta Spychalska, Katarzyna Opiekulska, Izabela Kesslering i Agnieszka Ekman-Mazurek /fot.: LSJ / Zespół LSJ HR Group prezentuje etapy zastosowania narzędzia FRIS (od lewej): Marta Spychalska, Katarzyna Opiekulska, Izabela Kesslering i Agnieszka Ekman-Mazurek /fot.: LSJ /
FLOW – stan, w którym czujemy się „uskrzydleni”, na „swoim miejscu”, w zgodzie z własnymi oczekiwaniami, pragnieniami… gdy nic nie robimy z przymusu, a wszystko z pasją, poczuciem celu i spełnienia. Brzmi jak fantazja?
 
Prawdopodobnie myślicie, że osiągnięcie takiego stanu jest niemożliwe lub chcielibyście coś zmienić, a nie wiecie jak tego dokonać. Część z Was z pewnością jest na ścieżce dążenia do dobrostanu zawodowego, chociaż bywa ona przewrotna i kręta, a czasami wyraźnie  gubi azymut. A wystarczy mniej niż pół godziny, by odkryć swój potencjał i później świadomie z niego korzystać.
 
FRIS dla rozwoju własnego i firmy
 
FRIS  jest narzędziem rozwojowym o niezwykłej trafności diagnostycznej. Opisuje indywidualny styl myślenia i styl działania, podsumowuje mocne strony, dzięki czemu osoba badana wie, w jaki sposób wykorzystywać swoje naturalne predyspozycje, indywidualne talenty w sytuacjach zawodowych, w komunikacji z innymi ludźmi, w indywidualnym rozwoju. FRIS pokazuje, w jaki sposób ludzie podejmują decyzje, rozwiązują problemy, reagują na nowe sytuacje, stawiane zadania. 
 
Podczas indywidualnych i grupowych konsultacji styl myślenia obrazuję często pytaniem: jaka jest Twoja pierwsza reakcja w momencie, kiedy hipotetycznie wybucha pożar w Twoim domu? Jedni odpowiadają, że reagują bardzo szybko i racjonalnie, innych paraliżuje strach, kolejni analizują sytuację nie mogąc podjąć decyzji, czy uciekać, czy zabierać dobytek, kolejni znajdują oryginalne opcje, tworząc nowe alternatywny.
 

Partnerzy cyklu Know-how:

Nasza pierwotna, naturalna, pozbawiona analizy i doświadczenia reakcja na daną sytuację, to właśnie STYL MYŚLENIA. Styl myślenia nie ulega zmianie w ciągu całego życia.
 
STYL DZIAŁANIA natomiast warunkuje wiele czynników takich jak: doświadczenie, wartości, przyzwyczajenia, otoczenie, sytuacja życiowa, zadania, które chcemy/musimy realizować etc. Styl działania może ulegać zmianie w zależności od konfiguracji wymienionych czynników, co jest szczególnie zauważalne u osób, które świadomie podejmują działania rozwojowe, bądź są w procesie zmian.
 
Styl myślenia w połączeniu ze stylem działania określa unikalne cechy, które predysponują osobę do wykonywania preferowanych zadań, najbardziej dla niej naturalnych, które sprawiają, że pracę postrzegają jako rozwojową, adekwatną do ich umiejętności i zainteresowań.
 
FRIS oparty jest na czterech perspektywach poznawczych: FAKTY – RELACJE – IDEE – STRUKTURY. Model pokazuje, jakie dane, zadania osoba badana traktuje priorytetowo przede wszystkim w nowych sytuacjach, w jakich jest najbardziej efektywna i ma największy potencjał rozwojowy.
 
Osoby, u których przeważa perspektywa FAKTÓW, zwani ZAWODNIKAMI, potrafią w szybki sposób ocenić sytuację, sprawnie rozpoznać związki przyczynowo-skutkowe, wybrać priorytety, które zbliżą ich do osiągnięcia celu. 
 
Perspektywa RELACJI (w modelu to PARTNERZY) charakteryzuje ludzi, którzy kierują się intuicją i sprawnie rozpoznają wszystko, co łączy ludzi, zdarzenia. Powiązania oceniają bardzo subiektywnie, a we wszystkie zdarzenia mocno się angażują i traktują je personalnie.
 
IDEE to przeważająca perspektywa WIZJONERÓW. Charakterystyczne dla Wizjonerów jest to, że każdy problem rozpatrują globalnie, nie koncentrują się na szczegółach, zaproponowane przez nich rozwiązania są oryginalne, często wybiegają poza przyjęte schematy.
 
Perspektywa STRUKTUR określa BADACZY, którzy mogą sprawiać wrażenie osób mających problem z podejmowaniem decyzji, a tak naprawdę dokonują oni bardzo dokładnej analizy danych, badając zagadnienie ze wszystkich możliwych źródeł, czego efektem końcowym jest bardzo przemyślane stanowisko. 
 
Znajomość własnego STYLU MYŚLENIA pozwala zrozumieć własne reakcje na nowe sytuacje i podsumować potencjał umiejętności, który możemy wnieść do zespołu. Poznanie i zrozumienie STYLÓW MYSLENIA współpracowników tworzy szerokie możliwości związane z komunikacją, budowaniem zespołów zadaniowych, zarządzaniem zespołem, przydzielaniem zadań adekwatnych do predyspozycji pracownika. Wyniki testu FRIS są wykorzystywane również w tworzeniu polityki komunikacji wewnętrznej i programów rozwojowych. A wszystko po to, aby pracować z pasją, wpływać na przewagę konkurencyjną własnej organizacji. 
 
A jak FRIS odnieść do stanu FLOW?
 
Jeśli Twoją dominującą perspektywą są FAKTY, wówczas najbardziej satysfakcjonującą pracą będzie dla Ciebie taka, która będzie wymagała szybkich reakcji, podejmowania decyzji, nastawiona na efektywność, a jej wyniki mierzone liczbą zrealizowanych celów. Taką pracę będziesz wykonywał bez wysiłku z poczuciem spełnienia.
 
Osoby, które określają RELACJE, w stan FLOW wprowadza osobisty wymiar zadań, prawdziwe, głębokie relacje międzyludzkie. Bardzo ważne jest dla nich współdziałanie, udzielanie wsparcia, poczucie sensu działania, sprawstwa, praca zespołowa. 
 
Wizjonerzy spod znaku IDEI osiągną stan uskrzydlenia, gdy stawiane przed nimi zadania są pionierskie, do tej pory niezrealizowane przez nikogo. Są prekursorami zmian, uwielbiają unikatowe projekty, generując nowe rozwiązania, nadają im własną, oryginalną strukturę.
 
Badaczy, których w stan błogostanu wprawiają STRUKTURY, uwielbiają zawiłe zadania, wymagające szczegółowej analizy z wielu perspektyw. Największą radość przynosi im samodzielne rozwiązywanie trudnych projektów poprzez wieloczynnikowe zgłębianie tematu.
 
Zestawienie wszystkich perspektyw, a co za tym idzie – świadomy dobór osób o określonych stylach myślenia do zróżnicowanych zadań, pozwala na optymalną ich realizację, zwiększenie efektywności zespołu. 
 
 
Warto podkreślić, że FRIS jest polskim, przystępnym cenowo narzędziem diagnostycznym, dzięki któremu zarządzający ma szansę budować swój zespół w oparciu o mocne strony swoich pracowników. Dodatkowo jego zaletą jest fakt, że FRIS jest prosty w użyciu – średni czas wypełnienia kwestionariusza to 20 minut – i ma szerokie zastosowanie w zróżnicowanych organizacjach.
 
Izabela Kesselring – Certyfikowany Trener FRIS
LSJ HR Group – Partner FRIS
Konsultacje FRIS – ike@lsj.pl, tel. 518 202 102
Tematy: know-how (80) | LSJ HR Group (48) | Izabela Kesselring (5) |
aktualizowano: 2016-05-26 23:40
Wszystkich rekordów:

Społeczność