„Technology Fast 50” to promujący innowacyjność program Deloitte. W ubiegłym roku wśród 50 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych znalazło się aż 19 firm z Polski, w tym dziewięć z Warszawy i cztery z Poznania. Ze Szczecina nie było ani jednej. Czy w tegorocznej edycji rankingu znajdzie się spółka z naszego miasta?
Jakie firmy mogą zgłaszać się?
Do zestawienia kwalifikują się innowacyjne spółki – zarówno firmy o ugruntowanej pozycji na rynku jak i te, które rozpoczęły działalność gospodarczą stosunkowo niedawno. Obszary działalności spółek, które Deloitte zaprasza do rankingu, to nie tylko szeroko rozumiane technologie informacyjno-komunikacyjne, lecz także bio- i nanotechnologie, technologie medyczne, branże „czystej technologii” i energia. Jedynym kryterium w zestawieniu jest wielkość przychodów.
Każda firma ubiegająca się o udział w programie w głównej kategorii „Technology Fast 50” musi spełniać następujące kryteria:
-
prowadzić działalność od co najmniej czterech lat
-
w każdym okresie rocznym (pomiędzy 2012 a 2015) osiągać przychody nie mniejsze niż 50 tys. euro;
-
mieć siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej;
-
być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: oprogramowanie, sprzęt komputerowy, komunikacja, media, czyste technologie, nauki przyrodnicze;
-
posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.
Partnerzy cyklu Know-how:
Dla stosunkowo „młodych” firm z ogromnym potencjałem jest kategoria Wschodzące Gwiazdy. Firma musi spełnić dwa warunki – działać na rynku nie krócej niż trzy lata, a także osiągać przychody powyżej 30 tys. euro w każdym rozpatrywanym roku (2013 - 2015). W ubiegłorocznym zestawieniu wśród „Wschodzących Gwiazd” królowały przede wszystkim firmy rozwijające innowacyjne technologie oparte o Big Data i aplikacje na urządzenia mobilne.
W kategorii Wielka Piątka uwzględniane są duże, szybko rozwijające się spółki, które na przestrzeni ostatnich czterech lat zanotowały wyjątkowo wysoki wzrost przychodów. Spółki te muszą spełnić te same kryteria, co współzawodnicy z kategorii głównej, z wyjątkiem poziomu przychodów w ostatnim analizowanym roku (2015), który musi przekraczać 25 mln euro.
Tegoroczną nowością jest nagroda Most Disruptive Innovation dla najbardziej przełomowej innowacji. Nagroda zostanie przyznana spółce, której produkty lub usługi mają potencjał, by zrewolucjonizować rynek.
Można tylko zyskać
– Firmy, które zgłaszają się do rankingu „Technology Fast 50” odnoszą duże sukcesy na rynku, na którym działają i to nie tylko w regionie, ale także na świecie. Udział w zestawieniu pomaga im w znalezieniu partnerów i inwestorów, dzięki którym mogą się dynamicznie rozwijać – zauważa Magdalena Burnat-Mikosz, partner programu Fast 50 w Europie Środkowej oraz Zespołów Innovation Consulting, R&D and Government Incentives w Deloitte Polska.
Dodatkowo, dla tegorocznych zwycięzców „Technology Fast 50” firma Deloitte przygotowuje cykl warsztatów z partnerami rankingu, którymi w tym roku są prawdziwi liderzy rynkowi. Deloitte zapowiada również zorganizowanie serii wydarzeń umożliwiających budowanie relacji oraz wymianę informacji pomiędzy firmami z rankingu i partnerami programu przez cały rok.
Rejestracja do 15 sierpnia
Informacje o rejestracji w trybie online i kryteriach kwalifikacji można znaleźć na regionalnej stronie programu „Technology Fast 50” pod adresem
www.deloitte.com/fast50ce.
Wyboru firm dokona Deloitte wraz z tegorocznymi partnerami rankingu. Wyniki Technology Fast 50 zostaną ogłoszone w październiku 2016 roku. Będą one uwzględnione w rankingu globalnym „Global Technology Fast 100”. Innowacyjne w skali świata firmy Deloitte ogłosi w połowie listopada. W ubiegłym roku w zestawieniu światowej setki na ostatnim miejscu znalazła się spółka IAI ze Szczecina, której tempo wzrostu wyniosło 211 proc.
ak