Informacje

Informacje 2008-06-23

Berlin-Pekin, Goleniów-Bristol

Nowe połączenia lotnicze dla mieszkańców Pomorza Zachodniego
Przedstawiciele Hainan Airlines i burmistrz Berlina Klaus Wowereit /fot. Porty Lotnicze Be Przedstawiciele Hainan Airlines i burmistrz Berlina Klaus Wowereit /fot. Porty Lotnicze Be

Dwa nowe połączenia z lotniska w Goleniowie do Wielkiej Brytanii uruchamia tania irlandzka linia lotnicza Ryanair. Z końcem października będzie można latać do Bristolu (wtorki i soboty) i Londynu-Luton (wtorki, czwartki i soboty). Natomiast od września ruszają bezpośrednie połączenia lotnicze między Berlinem a Pekinem. Loty będą odbywać się cztery razy w tygodniu – w poniedziałki, środy, piątki i niedziele z lotniska Tegel.

Więcej lotów z Goleniowa

Nowe loty z Goleniowa będą obsługiwać samoloty typu Boeing 737.

- W ten sposób Szczecin będzie jednym z nielicznych miast z połączeniami z dwoma różnymi lotniskami w Londynie - podkreśla dyrektor ds. marketingu Ryanair w Europie środkowej Tomasz Kułakowski.

Obecnie Goleniów ma bezpośrednie połączenie z londyńskim lotniskiem Stansted. Przedstawiciele Ryanair poinformowali podczas spotkania w Szczecinie, że pojawią się kolejne połączenia. Obecnie z Goleniowa można latać do Wielkiej Brytanii, Szkocji, Irlandii, Norwegii i Warszawy. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek poinformował, że jego dążeniem jest stworzenie w Goleniowie regionalnego lotniska o charakterze międzynarodowym.

Hainan do Pekinu

Z Berlina do stolicy Chin będą latać samoloty Airbus A330-200 linii Hainan Airlines, z 186 miejscami w klasie ekonomicznej oraz 36 miejscami w klasie biznesowej.

Hainan Airlines to czwarty co do wielkości przewoźnik w Chinach. Rocznie obsługuje 70 milionów pasażerów. Obecnie oferuje ponad 500 połączeń do ponad 90 miejsc na świecie. Zdaniem przedstawicieli linii lotniczych otwarcie połączenia ze stolicą Niemiec to otwarcie się na rynek niemiecki i europejski. Według danych Chińskiego Biura Turystyki każdego roku do Chin przybywa około 60 tys. turystów z Polski. Jednocześnie co roku do Polski przyjeżdża blisko 7 tys. chińskich turystów.

Superlotnisko Berlina

Podczas konferencji prasowej w Szczecinie rzecznik Berlińskich Portów Lotniczych Eberhard Elie zapowiedział otwarcie w październiku 2011 roku nowego lotniska – Berlin Brandenburg International (BBI) i koniec działalności lotnisk Tempelhof i Tegel.

Nowe lotnisko – Berlin Brandenburg International zostanie uruchomione w pobliżu lotniska Schönefeld. Koszt inwestycji to 2 miliardy euro. Kolejne półtora miliona euro pochłonie budowa infrastruktury towarzyszącej, czyli parkingów, hoteli i obiektów usługowych. Nowe berlińskie superlotnisko będzie posiadać w podziemiach dworzec kolejowy (trzy perony, sześć torów). Nowe lotnisko to także 40 tys. nowych miejsc pracy. Jak tłumaczył rzecznik Berlińskich Portów Lotniczych – na każdy milion odprawionych pasażerów przypada tysiąc miejsc pracy.

Otwarcie nowego lotniska BBI to zdaniem strony niemieckiej także impuls dla rozwoju połączeń komunikacyjnych pomiędzy Berlinem a naszym regionem.

– Szczecin to dla nas ważny rynek. Mamy nadzieję, że ilość polskich pasażerów będzie się stale zwiększał – mówi Elie.

Berlińskie Porty Lotnicze szacują, że stale rośnie liczba odprawianych przez nie pasażerów. W ubiegłym roku było to ponad 20 milionów osób. To trzeci, po Frankfurcie i Monachium, najlepszy wynik wśród lotnisk niemieckich. Około 10 proc. z tej liczby stanowią Polacy. Nasi rodacy korzystają głównie z tańszych połączeń do Anglii, Irlandii, Islandii i Norwegii, gdzie wielu z nich pracuje. Coraz więcej osób korzysta z połączeń do bardziej egzotycznych regionów świata – jak Ameryka Południowa czy Daleki Wschód.

ptr

Tematy: turystyka (56) | Goleniów (56) | lotnisko (34) | Berlin (19) |
aktualizowano: 2008-06-27 12:17
Wszystkich rekordów:

Społeczność