Informacje

Informacje 2015-05-26

Kongres Morski przynosi efekty

- przekonują jego organizatorzy, podając wśród przykładów uchwaloną w tym roku rządową strategię rozwoju gospodarki morskiej.

Paweł Szynkaruk i Dariusz Więcaszek, pomysłodawcy i organizatorzy Międzynarodowego Kongresu Morskiego /fot.: AK / Paweł Szynkaruk i Dariusz Więcaszek, pomysłodawcy i organizatorzy Międzynarodowego Kongresu Morskiego /fot.: AK /
Międzynarodowy Kongres Morski zagości 10, 11 i 12 czerwca w Filharmonii Szczecińskiej i Hotelu Radisson BLU. Zbliżający się termin imprezy był okazją do rozmowy o niej podczas konferencji prasowej  w dniu 25 maja.
 
- Naszym celem jest trafić z wnioskami i postulatami branży morskiej do osób, które podejmują decyzje w poszczególnych departamentach ministerstw – mówi Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej, jeden z organizatorów wydarzenia. - Jednocześnie nie mamy złudzeń, że nasze dyskusje przełożą się od razu na praktykę. Założyliśmy sobie program na lata – zastrzega.
 
Jednak, jak przekonują organizatorzy, Kongres Morski już przyniósł efekty. To przez Kongres podniesiona została uchwalona w tym roku rządowa strategia rozwoju gospodarki morskiej. W życie weszły rozwiązania dotyczące 24-godzinnej obsługi w porcie, droga ekspresowa S6 i pogłębienie toru wodnego do głębokości 12,5 m, o których to kwestiach dyskutowano, są realizowane. Projektowana jest droga S3, w programie jest pogłębienie odcinka toru wodnego w Świnoujściu do 14,5 m, rozpoczynają się prace nad Odrą żeglowną – do tego również przyczynił się Kongres. Jak podkreśla Dariusz Więcaszek, po pierwszym Kongresie szczecińskie firmy offshorowe dostały wiele kontraktów z Trójmiasta.
 
W tegorocznym programie wydarzenia znalazły się m.in. kwestie dotyczące inteligentnych specjalizacji morskich, transportowej dostępności rzek, rybołówstwa, ochrony środowiska, rewitalizacji gospodarczej terenów nadwodnych, nowych uwarunkowań funkcjonowania transportu morskiego i przemysłu stoczniowego. Prelekcje odbędą się  w pięciu blokach tematycznych. Nowy blok dotyczy energetyki odnawialnej.
 
- W dalszym ciągu myślą przewodnią jest pokazanie jak najszerzej ujętej problematyki. Dlatego zaprosiliśmy specjalistów z wielu różnych spraw, w tym przedstawicieli Stowarzyszenia Prawników Morskich, którzy omawiają kwestie na granicy teorii i praktyki prawodawstwa morskiego. Jednym z gości jest w tym gronie Chester D. Hooper, doradca Senatu USA i prezydenta Obamy ds. żeglugowych - zauważa Paweł Szynkaruk, dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej, współorganizator i przewodniczący rady programowej Kongresu.
 
- Każdy z bloków ma swoją specyfikę, swoich gości, poddaje pod dyskusję różne, istotne dla gospodarki morskiej sprawy i robi własne podsumowanie, co jest do załatwienia – wyjaśnia Dariusz Więcaszek i dodaje:  - Kongres Morski nie kończy się ostatniego dnia wydarzenia. Przez dwa-trzy miesiące opracowujemy wnioski, z którymi jedziemy do sejmu. 
 
Inne dokonanie to doprowadzenie do utworzenia polsko-niemieckiej grupy na rzecz Odry żeglownej. Właśnie panel dotyczący tego tematu będzie jednym z największych. Weźmie w nim udział kilkudziesięciu samorządowców, parlamentarzystów, europarlamentarzystów z Polski, Niemiec i Czech.
 
Problemem, który wskazali organizatorzy wydarzenia, jest nadal niedostateczne finansowanie i zaangażowanie w promocję ze strony władz miasta i regionu. Inicjatywa została natomiast dostrzeżona przez krajowe i międzynarodowe władze i instytucje. Dla wielu przedsiębiorców, polityków i naukowców wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń branży morskiej. W poprzednich edycjach uczestniczyli w nim przedstawiciele aż 17 krajów. Co więcej, Kongres został ujęty przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako jedno z wydarzeń w trakcie Polskiej Prezydencji Rady Państw Morza Bałtyckiego, która rozpocznie się w lipcu 2015 roku.
 
AK
 
Tematy: Kongres Morski (12) | Paweł Szynkaruk (12) | Międzynarodowy Kongres Morski (6) | Dariusz Więcaszek (4) |
aktualizowano: 2015-06-02 13:11
Wszystkich rekordów:

Społeczność