Prezentacje

Prezentacje 2015-05-28

Zachodniopomorskie firmy: optymistycznie i ostrożnie

O wyniki badania mikro- i małych przedsiębiorców, innowacyjne produkty i usługi bankowe oraz... spotkania na kortach tenisowych pytamy Katarzynę Koroch, dyrektora zarządzającego Regionu Zachodniego Banku Pekao.

Katarzyna
Koroch, dyrektora zarządzający Regionu Zachodniego Banku Pekao Katarzyna Koroch, dyrektora zarządzający Regionu Zachodniego Banku Pekao

Bank Pekao opublikował Raport o sytuacji mikro i małych firm w roku 2014. Powstał on na podstawie badania telefonicznego przeprowadzonego roku na próbie prawie 7 tys. właścicieli firm z całej Polski, w tym z Pomorza Zachodniego. Jakie wnioski z niego płyną?

Najlepsza z dotychczasowej historii badań ocena warunków prowadzenia biznesu. Nastroje przedsiębiorców znacząco się poprawiły. W układzie branżowym największy wzrost ogólnego wskaźnika Koniunktury zanotowano w sektorze produkcyjnym.  Dostęp do zewnętrznych źródeł dofinansowania przedsiębiorcy ocenili na 100 w skali od 50 do 150, gdzie 50 oznacza bardzo źle, a 150 bardzo dobrze. Poziom 100 punktów, biorąc pod uwagę ocenę innych obszarów oraz sceptyczne podejście Polaków, także w biznesie, należy ocenić jako wynik dobry. Na 106 punktów firmy oceniły usługi doradcze banków w zakresie kredytów, a z doświadczenia wiemy, że rzadko kiedy udaje się przekroczyć poziom 100 punktów, więc i w tym zakresie nie jest źle. Jedna z przyczyn najwyższej w historii wartości Ogólnego Wskaźnika Koniunktury jest znacząca poprawa oceny sytuacji gospodarczej.

Raport wskazuje, że nastroje małych i mikrofirm są wręcz najlepsze od pięciu lat. Czy dostrzega to pani w codziennych rozmowach z przedsiębiorcami?

Najważniejszy wniosek płynący z tegorocznego badania, a co zauważam w rozmowach z Klientami to zmniejszanie się barier rozwoju mikro i małych firm,  ale wysokość podatków staje się  coraz bardziej dokuczliwa.  W pierwszym badaniu z roku 2012 średnia wartość wszystkich badanych barier wyniosła 2,90, w ubiegłym roku spadła do 2,79, a obecnie obniżyła się do 2,75. Drugą, najważniejszą barierą są koszty pracy. Zmieniła się natomiast bariera numer trzy. W ubiegłym roku była to konkurencja innych firm, w tym roku są to obciążenia biurokratyczne.  

Nieduża skłonność do inwestowania pojawia się też w Raporcie. Może firmy czekają na nowe fundusze unijne?

W mojej ocenie, ale wynika to też z raportu to nie brak dostępności  rozwiązań finansowania czy  wspierających, dotacyjnych jest przyczyną niskiej skłonności do inwestowania przez Przedsiębiorców.  Niska skłonność do inwestowania wynika z asekuracyjnego podejścia Przedsiębiorców, wskazują na brak potrzeb i  niechęci do zadłużania. Środki własne są dominującym źródłem finansowania działalności gospodarczej.

Niewielki odsetek przedsiębiorców (ankietowanych)– identyczny jak w ubiegłorocznym badaniu – przy realizacji inwestycji korzystał ze wsparcia programów unijnych (3%) i krajowych (1%).

Pomimo, iż  wielu przedsiębiorców zakłada pewne skorzystanie z nowych środków przewidzianych w budżecie unijnym na lata 2014-2020 wskazują na  trudne procedury ubiegania się o wsparcie. 26% respondentów jako przyczynę niekorzystania z przyszłych programów unijnych podało brak programów odpowiadających potrzebom firmy, a 16% małą wiedzę na temat programów unijnych.

Reasumując środki z nowego budżetu Unii zapewne sprawią , że kontrybucja sektora publicznego będzie dodatnia, a  Przedsiębiorcy  korzystając z szerokiego dostępu do różnorodnych form finansowania (przy niskich stopach procentowych) ponosząc  nakłady inwestycyjne  zapewne doprowadza do wzrostu i ożywienia.

Warto tu wspomnieć o ciekawym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, które mamy w ofercie. Chodzi o RSI, czyli instrument podziału ryzyka oparty o poręczenia finansowane przez Unię Europejską. Pozwala on finansować m. in. przedsięwzięcia innowacyjne i te z sektora B+R.

Wprowadziliśmy również do naszej oferty transakcje IRS, które umożliwiają zarządzanie ryzykiem stóp procentowych, pozwalając na zamianę stopy procentowej kredytu lub inwestycji ze stopy zmiennej na stałą bądź ze stopy stałej na zmienną. IRS daje możliwość zabezpieczenia przed wzrostem kosztu kredytu lub przed obniżeniem stopy zwrotu z inwestycji.

Właśnie, a co Innowacjami w bankowości i jakie jeszcze produkty ma w ofercie Bank Pekao?

Podobnie jak sukces technologii kart zbliżeniowych utorował drogę dla nowoczesnych rozwiązań płatniczych, tak smartfony mogą odegrać ważną rolę w dalszej zmianie świadomości konsumentów i sprzedawców.  Bank Pekao SA mając  na uwadze dynamiczny wzrost liczby urządzeń mobilnych i prognozy dotyczące tego rynku wdraża najnowocześniejsze na rynku produkty i usługi. Przykładem takiego unikatowego w skali europejskiej i jedynego w Polsce rozwiązania jest system płatności mobilnych PeoPay. Aplikacja PeoPay pozwala zamienić smartfon  w zbliżeniową kartę płatniczą, a także umożliwia dokonywanie płatności pomiędzy użytkownikami systemu. System płatności mobilnych PeoPay z funkcjonalnością płatności zbliżeniowych jest pionierskim rozwiązaniem, jest również doskonałym przykładem na wykorzystanie nowoczesnych technologii w życiu codziennym. Również nasza aplikacja internetowa PEKAO24 jest jedną z najnowocześniejszych i najlepiej ocenianych przez Klientów indywidualnych i Przedsiębiorców. Dzięki niej mają szybki, szeroki i stały  dostęp on-line do swoich rachunków.

Ostatnio  też  wprowadziliśmy innowacyjną kartę Flexia, która jest połączeniem karty kredytowej, płatniczej, ale i ratalnej. To  rozwiązanie będące alternatywą dla sprzedaży ratalnej realizowanej poprzez umowę ze sklepem, cieszące się aktualnie  dużą popularnością. Użytkownik karty Flexia sam ustala liczbę i wysokość rat, na które chce zakup rozłożyć.

Bank Pekao jest obecny w świecie zachodniopomorskiego Biznesu?

Tak. Szybko odpowiadamy na potrzeby rynku lokalnego, dlatego uczestniczymy w spotkaniach organizowanych przez firmy w naszym województwie i wspólnie z nimi organizujemy eventy pozwalające im nawiązać współpracę we własnym gronie. Współpracujemy z organizacjami funkcjonującymi na lokalnych rynkach w Szczecinie i Regionie.

Ale lokalnie  najbardziej znanym wydarzeniem w regionie kojarzonym z Bankiem  jest turniej tenisowy Pekao Szczecin Open o statusie challengera ATP.

Z tą imprezą jesteśmy od początku, czyli już od 23 lat. Obserwujemy jak zmienia się cały czas na lepsze i mam nadzieję, że zauważają i doceniają  to również nasi klienci.  Zależy nam, żeby turniej wzmacniał się od strony sportowej, ale też żeby rozwijał się jako wydarzenie integrujące Klientów i biznes.

Zapraszam do współpracy!
 

Bank Pekao SA
Region Zachodniopomorski

ul. Obrońców Stalingradu 11
70-405 Szczecin
tel. 91 440 62 67, 91 440 63 35, 91 440 62 66

 

artykuł promocyjny
 

aktualizowano: 2015-05-29 17:06
Wszystkich rekordów:

Społeczność