Prezentacje

Prezentacje 2014-10-02

Więcej oddechu dla samorządu

Leszek Guździoł, starosta policki o inwestycjach drogowych,  hali widowiskowo – sportowej i o nowym rozdaniu unijnym..

Leszek Guździoł, starosta policki Leszek Guździoł, starosta policki

Dobiega kadencja Rady Powiatu i starosty polickiego. Porozmawiajmy o tym, co udało się zrobić dobrego dla mieszkańców powiatu, i o tym, co nas czeka w nowej perspektywie unijnej. Zacznijmy od inwestycji infrastrukturalnych w latach 2011-2014.

Zacznę od dróg. Najważniejszą inwestycją była przebudowa drogi prowadzącej  z Dobieszczyna do Karszna o długości ok. 12 kilometrów, co znacznie skróciło dojazd ze Szczecina do Nowego Warpna. Koszt tej inwestycji wyniósł ok. 14 mln zł. Wcześniej w 2011 roku wybudowaliśmy ponadgraniczne połączenie drogowe z Będargowa do niemieckiego Schwennenz , dofinansowaną ze środków europejskich w ramach programu Interreg IVA  oraz gminę Kołbaskowo. Ta inwestycja  kosztowała  ok.7 mln zł.  Ponadto wyremontowaliśmy inne drogi na terenie powiatu za kwotę ponad. 8 mln złotych. Aktualnie realizujemy zadania na terenie gminy Dobra. Trwa także remont dwóch dróg powiatowych,  przebiegających przez dwie główne arterie Polic : ulice Piłsudskiego i Wojska Polskiego.

Infrastruktura to nie tylko drogi…

W mijającej kadencji wybudowaliśmy za kwotę ok. 15 mln złotych halę widowiskowo – sportową przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukaszewicza w Policach. Inwestycja ta jest efektem współpracy naszego powiatu z powiatem Vorpommern – Greifswald i współdziałania polickiego Zespołu Szkół z polsko – niemieckim gimnazjum w Loecknitz.  Budowa ta otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej oraz z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jest to pełnowymiarowa hala sportowa, dostosowana nie tylko do uprawiania sportu szkolnego, ale także do organizacji profesjonalnych rozgrywek sportowych. To właśnie w tej hali mistrzynie Polski, siatkarki polickiego Chemika rozgrywały swoje mecze ligowe. Hala, która może pomieścić 1200 widzów jest również przeznaczona do organizacji imprez kulturalnych.

Z mniejszych inwestycji sportowo – rekreacyjnych wymienię tu budowę w Policach dwóch Orlików: jeden pełni funkcję boiska, drugi zaś w zimie - lodowiska. Jeśli już jesteśmy przy polickim Zespole Szkół, to dodam jeszcze, że wybudowaliśmy też szkolną pracownię gastronomiczną, służącą nauce zawodu.

A  co zrobiliście na rzecz pobudzania w powiecie przedsiębiorczości?

Powiatowy Urząd Pracy  pozyskuje środki unijne, które przeznaczone są na potrzeby bezrobotnych, ale również i dla tych, którzy tych bezrobotnych potrafią zatrudnić. Spore środki finansowe zostały skierowane w postaci bezzwrotnych kredytów do osób bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pewna pula środków, skierowana też została na tworzenie nowych stanowisk pracy w funkcjonujących już przedsiębiorstwach. To są dwa podstawowe instrumenty skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw.

Służby zdrowia można wam pozazdrościć.

Tak, a wiąże się to z tym, że udało nam się w 2007 roku, przekazać szpital powiatowy w Policach w struktury  Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (wówczas PAM) przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Dziś dzięki tamtym decyzjom problem służby zdrowia w zakresie lecznictwa zamkniętego mamy w powiecie rozwiązany. Warunki przebywania pacjentów na oddziałach są bardzo dobre.

O ile wiem, podejmujecie coraz więcej działań międzygminnych w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SOM).

Powiat policki i cztery gminy z powiatu polickiego wchodzą w skład stowarzyszenia SOM. W najbliższej perspektywie unijnej w latach 2014-2020 planujemy uruchomić  kolej metropolitalną. Innym tematem jest lepsze powiązanie komunikacyjne Szczecina z ościennymi gminami i naszym powiatem. Podam przykład dwóch projektów modernizacji dróg o kluczowym znaczeniu. Jedną z nich jest modernizacja drogi z Polic do Szczecina przebiegająca poprzez Szosę Polską. Drugim projektem jest naprawa drogi na terenie gminy Kołbaskowo. Myślę o drodze Szczecin – Kurów – Siadło, która łączy dwie drogi krajowe. Liczę, że uda nam się pozyskać środki na obydwie inwestycje. W tym przypadku realizacja tych zadań będzie możliwa nie wcześniej jak po 2016 roku. Do tego czasu zamierzamy przeprowadzić doraźne remonty nawierzchni tych dróg, żeby można było po nich bezpiecznie się poruszać.

Co uważa pan za największe wasze osiągnięcie?

Traktuję jako sukces to, że  udało się nam utrzymać w ryzach budżet powiatowy. Nasze zadłużenie nie przekroczyło tej „czerwonej linii”, czyli  zadłużenia w wysokości 65 proc. budżetu. Liczymy na to, że realizacja projektów w perspektywie unijnej 2014 – 2020 odbywać się będzie na zasadzie mniejszego wkładu własnego. Wówczas powstanie szansa, że samorządy będą mogły z tej możliwości skorzystać. W 2013 roku odtrąbiliśmy sukces, że udało nam się dla Polski załatwić sporo pieniędzy z Unii Europejskiej. Stwórzmy więc teraz takie mechanizmy, które pozwolą na to, by samorządy jako główni beneficjenci tych środków mogły z nich skorzystać. Inaczej grozi nam taka sytuacja, że nie będziemy w stanie skonsumować wynegocjowanych pieniędzy.

Dziękujemy za rozmowę.
 

Powiat Policki



Starostwo Powiatowe w Policach
ul. Tanowska 8, 72-010 Police
e-mail: powiat@policki.pl
www.policki.pl

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2014-10-15 10:16
Wszystkich rekordów:

Społeczność