Prezentacje

Prezentacje 2015-04-17

Międzynarodowy wydział

Coraz więcej zagranicznych studentów i pracowników naukowych studiuje i pracuje na Wydziale Elektrycznym ZUT w Szczecinie. O rozwój wymiany międzynarodowej dba Justyna Jończyk, Pełnomocnik dziekana ds. współpracy dydaktycznej z zagranicą.

Justyna Jończyk, pełnomocnik
dziekana Wydziału Elektrycznego ZUT ds. współpracy
dydaktycznej z zagranicą. Justyna Jończyk, pełnomocnik dziekana Wydziału Elektrycznego ZUT ds. współpracy dydaktycznej z zagranicą.

Ile osób zza granicy studiuje na Wydziale Elektrycznym?

W tym semestrze gościmy kilkunastu studentów zza granicy. Pochodzą oni głównie z Turcji, Hiszpanii i Włoch. To kilkukrotny wzrost w stosunku do lat ubiegłych.

Skąd wzrost tej liczby?

Władze Wydziału Elektrycznego konsekwentnie realizują postanowienia Strategii rozwoju wydziału oraz Strategii internacjonalizacji kształcenia ZUT. Współpraca międzynarodowa na Wydziale Elektrycznym prowadzona jest głównie w ramach programów współpracy, umów międzyuczelnianych oraz umów będących efektem kontaktów jednostek organizacyjnych i pracowników Wydziału z partnerami zagranicznymi. Głównym mechanizmem dedykowanym mobilności zagranicznej studentów jest program Erasmus+, umożliwiający wyjazdy na część studiów i praktyki realizowane w ośrodkach spoza kraju. W ubiegłym roku akademickim prof. dr hab. inż. Stefan Domek, dziekan, zmodyfikował wydziałowy system wspierania programu. Opracowano m.in. bardziej atrakcyjną ofertę kursów w języku angielskim oraz wprowadzono dedykowaną zakładkę w języku angielskim na stronie internetowej Wydziału.

Od półtora roku pełni pani funkcję Pełnomocnika dziekana ds. współpracy dydaktycznej z zagranicą. Na czym polega pani praca?

Do moich obowiązków należy szeroko pojęta organizacja wymiany zagranicznej studentów w ramach umów międzyuczelnianych i innych porozumień. Jako Pełnomocnik dziekana ds. współpracy dydaktycznej z zagranicą, pełnię również funkcję Wydziałowego Koordynatora międzynarodowej wymiany studenckiej w programie Erasmus+. W ramach tej funkcji zajmuję się rozwijaniem kontaktów z uczelniami zagranicznymi, jestem „punktem kontaktowym” zarówno dla naszych studentów chcących wyjechać na część studiów lub praktykę, jak i studentów spoza Polski zainteresowanych studiowaniem na Wydziale Elektrycznym. Jestem też odpowiedzialna za koordynację wszystkich działań związanych z pobytem studentów zagranicznych na naszym Wydziale.

Jak przekonuje pani zagranicznych studentów do przyjazdu do Szczecina?

Staram się odwiedzać jedną-dwie uczelnie partnerskie w roku. Spotykam się ze studentami oraz pracownikami zajmującymi się mobilnością, prezentuję ofertę Wydziału, bazę dydaktyczno-naukową, opowiadam o życiu w Szczecinie. Najlepszą reklamą są jednak studenci, którzy wracają do swoich uczelni zadowoleni z pobytu na naszym Wydziale.

A co z pracownikami wydziału? Czy oni też wyjeżdżają?

Program Erasmus+ to również mobilność pracowników. Nauczyciele akademiccy Wydziału mają możliwość podnoszenia swoich międzynarodowych kompetencji dydaktycznych poprzez udział w zagranicznych wyjazdach dydaktycznych, szkoleniach tematycznych i kursach doszkalających.

I korzystają z tego – w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania pobytami w uczelniach partnerskich. Mobilność pracowników to także wymiana naukowa. Prowadzona jest ona głównie w ramach realizowanych projektów naukowo-badawczych. Nasi naukowcy odbywają kilkumiesięczne staże naukowe m.in. w Anglii, Chinach, Korei Płd., Indiach, Niemczech i Szwecji. Jako, że jest to najczęściej wymiana dwukierunkowa, na naszym Wydziale goszczą pracownicy instytucji partnerskich, takich jak TWI Ltd., Nanjing University of Aeronautics and Astronautics China, Indian Institute of Technology Madras, Cargotec Sweden czy Institut fur Niedertemperatur-Plasmaphysik.

Jakie są korzyści z wymiany międzynarodowej dla studentów, pracowników i dla samego wydziału?

Studenci mają pełne możliwości studiowania według standardów aktualnie obowiązujących w europejskim szkolnictwie wyższym i tylko od nich zależy, na ile wykorzystają szansę, jaką im dajemy.

Współpraca z instytucjami spoza kraju, umożliwia pracownikom Wydziału prowadzenie badań na najwyższym poziomie, wymianę doświadczeń oraz doskonalenie swoich umiejętności. Dzięki stałym kontaktom z partnerami zagranicznymi, pracownicy mają dostęp do aktualnego stanu wiedzy w obszarze swojej działalności, co bezpośrednio przekłada się na proces dydaktyczny. Treści programowe modyfikowane są tak, aby możliwie najlepiej odzwierciedlać postęp techniki. Dzięki temu kształcenie jest bardziej efektywne, a absolwenci lepiej radzą sobie na rynku pracy. Aktywna działalność w obszarze współpracy międzynarodowej sprawia, że Wydział jest rozpoznawalny poza granicami kraju i postrzegany  jako nowoczesna, rozwijająca się jednostka.

Wydział Elektryczny ZUT otwarty jest nie tylko na zagranicę, ale też na lokalny biznes.

Tak, bardzo zależy nam na rozwijaniu współpracy z podmiotami krajowymi, zwłaszcza tymi ze Szczecina i okolic, zarówno w aspekcie badawczym, jak i dydaktycznym. Dlatego istotnym punktem większości podpisanych porozumień są praktyki studenckie. Staramy się zagwarantować studentom jak najlepsze miejsca praktyk, tak aby mieli oni pewność, że czas spędzony w firmie będzie cennym doświadczeniem, które uzupełni zdobytą podczas studiów wiedzę.

Wydział Elektryczny
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
ul. Sikorskiego 37
70-313 Szczecin
telefon: +48 91 449 41 13
fax: +48 91 449 45 56
www.we.zut.edu.pl
justyna.jonczyk@zut.edu.pl

artykuł promocyjny

 

aktualizowano: 2015-04-20 11:22
Wszystkich rekordów:

Społeczność