Prezentacje

Prezentacje 2014-10-02

Kołbaskowo: gmina warta zachodu

Przygraniczne położenie, świetne skomunikowanie oraz umiejętność wykorzystania tych walorów i racjonalne gospodarowanie przez wójt Małgorzatę Schwarz sprawia, że Kołbaskowo powoli staje się marką samą w sobie - gminą wartą zachodu.

Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo
Budowa ścieżki pieszo-rowerowej Przecław-Kołbaskowo-Rosówek
Budowa ścieżki pieszo-rowerowej Przecław-Kołbaskowo-Rosówek
Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana
Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana
Gimnazjum w Przecławiu
Gimnazjum w Przecławiu
Widok na Dolinę Dolnej Odry
Widok na Dolinę Dolnej Odry

Kołbaskowo należy do bardzo wąskiego grona niezadłużonych gmin, plasując się wysoko w rankingach samorządowych. Może także poszczycić się systematycznie wzrastającą liczbą mieszkańców. Jest to ewenement w dobie kryzysu gospodarczego i demograficznego.

Dla przedsiębiorczych

Z punktu widzenia przedsiębiorców głównym atutem gminy jest jej świetne skomunikowanie. Autostrada A6 z pozwala bezproblemowo dojechać do Berlina i, przez drogę S3, do Świnoujścia oraz w głąb Polski. Przez Kołbaskowo przechodzi także droga krajowa nr 13 - główny wjazd do Szczecina od zachodu. Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbaskowo, podejmuje działania zmierzające do tego, by powstał nowy odcinek DK13 od szczecińskiego Ronda Hakena, z pominięciem Przecławia i Warzymic, w stronę autostrady A6.

- Nowa droga krajowa wyprowadzi duży ruch poza tereny mocno zurbanizowane, uruchomi nowe tereny inwestycyjne, co wiąże się z tworzeniem nowych miejsc pracy, a także bezkolizyjnie połączy Szczecin z autostradą A6 oraz trasą S3 - mówi wójt.

Mimo, iż zadanie utrzymania większości dróg na terenie gminy kompetencyjnie należy do innych jednostek, Kołbaskowo partycypuje w kosztach ich remontów, traktując dostępność komunikacyjną jako priorytet.

- Np. kompleksowa modernizacja drogi powiatowej Ustowo - Siadło Górne znacznie poprawi bezpieczeństwo jazdy. Stanowcze działania Gminy Kołbaskowo mają tu kluczowe znaczenie, gdyż mimo tego, że kompetencyjnie są to sprawy innych jednostek, dla naszych mieszkańców mają żywotne znaczenie - ocenia Małgorzata Schwarz.

Oferta terenów inwestycyjnych w Kołbaskowie koncentruje się wzdłuż DK 13 oraz autostrady A6. Gmina inwestuje ponadto w gospodarkę wodno-ściekową, nierozerwalnie złączoną z rozwojem gospodarczym. Na szczególną uwagę zasługuje oddanie w 2014 rozbudowanej, na bazie dofinansowana z PROW i WFOŚ, oczyszczalni ścieków w Przecławiu.
Rozwój gminy widoczny jest gołym okiem dla każdego wjeżdżającego drogą krajową nr 13 do Szczecina. Powstające kolejne nowe przedsiębiorstwa systematycznie zmieniają tutejszy krajobraz gospodarczy. Szczególnie ważny jest duży wzrost liczby małych i mikroprzedsiębiorstw.

Dla mieszkańców

Gmina Kołbaskowo, to także doskonała propozycja dla osób poszukujących stałego miejsca na osiedlenie się. Bliskość Szczecina, dobre skomunikowanie, a jednocześnie spokój, sprawiają, że na jej terenie powstają jak grzyby po deszczu kolejne atrakcyjne osiedla domów jednorodzinnych, a także budynków wielorodzinnych. Perspektywiczne działania władz procentują tym, iż budownictwo rozwija się dynamicznie, ale w sposób kontrolowany i nie powodujący chaosu lub zagrożenia dla inwestora.

Dzięki staraniom wójta Małgorzaty Schwarz, powstał szereg inwestycji prospołecznych. Dumą gminy jest oddany w 2012 roku modelowy obiekt Gimnazjum w Przecławiu, który powstał dzięki wsparciu z RPO. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, wzrasta zapotrzebowanie na oświatę, kulturę, sport i rekreację. Gmina jest na to przygotowana - ok. 80 proc. dzieci zamieszkałych na jej terenie uczęszcza do różnego typu przedszkoli, a cała baza lokalowa w oświacie jest na bardzo dobrym poziomie. W Przecławiu powstał skatepark, a dzieci i dorośli korzystają z nowoczesnych świetlic w Kurowie, Siadle Górnym, Moczyłach i Stobnie. Kolejna - w Barnisławiu jest w budowie. W Będargowie i Kołbaskowie działają „Orliki”.
- Wyzwaniem jest dla nas budowa, w nowej perspektywie finansowej 2014-2020, Centrum Kultury w Przecławiu, dla którego powstaje aktualnie dokumentacja techniczna – informuje wójt, Małgorzata Schwarz.

Dla turystów

Najcenniejszy atut przyrodniczy gminy to park krajobrazowy Dolina Dolnej Odry z bogactwem ptaków i ryb. Miłośnicy turystyki rowerowej znajdą w gminie „Szlak Bielika” – trasę rowerową biorącą swój początek na skrzyżowaniu z drogą rowerową „Odra-Nysa” na granicy polsko-niemieckiej między Staffelde a Pargowem.

- Najnowszą inwestycją, na ukończenie której czekają mieszkańcy jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej o nawierzchni bitumicznej na odcinku Przecław-Kołbaskowo-Rosówek o długości 6 km. Na jej otwarcie zapraszam już wiosną przyszłego roku – mówi Małgorzata Schwarz.

Na terenie Gminy Kołbaskowo, wędrując rowerem, pieszo, czy też kajakiem można skosztować regionalnych pierogów w Siadle Dolnym. Dla zmotoryzowanych funkcjonuje Motocross w Rosówku, na którym co roku odbywają się Mistrzostwa Polski. Warto śledzić kalendarz gminnych wydarzeń: w maju odbywa się w niej impreza dla rowerzystów, miłośników nordic-walkingu oraz biegaczy pn. „W Pogoni za Bielikiem”, a w czerwcu festyn „Kiełbaskowo w Kołbaskowie”. Nową propozycją jest impreza kulturalna „Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana” w Moczyłach.

Kołbaskowo

Urząd Gminy Kołbaskowo
72-001, Kołbaskowo 106
tel. 91 311 95 10
www.kolbaskowo.pl
biuro@kolbaskowo.pl
artykuł promocyjny

aktualizowano: 2014-10-02 21:27
Wszystkich rekordów:

Społeczność