Prezentacje

Prezentacje 2015-09-15

Interpretacja indywidualna – niedoceniany oręż przedsiębiorcy

Aby całkowicie wyeliminować ryzyko  niezamierzonego wejścia w kolizję z prawem podatkowym, każdy przedsiębiorca może po prostu zwrócić się do właściwej Izby Skarbowej z zapytaniem dotyczącym podatkowych aspektów jego zamiarów. Otrzyma wówczas „skrojoną na miarę” interpretację indywidualną – swoją tarczę ochronną.

Interpretacja indywidualna może być tarczą ochronną przedsiębiorcy. Warto zlecić napisanie wniosku o jej wydanie profesjonaliście. Interpretacja indywidualna może być tarczą ochronną przedsiębiorcy. Warto zlecić napisanie wniosku o jej wydanie profesjonaliście.

Większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że polskie prawo podatkowe jest skomplikowane, między innymi wskutek ciągłych jego zmian, zawiłe i często nieprecyzyjne. Otwiera to drogę do zwykle niekorzystnego dla podatnika interpretowania przepisów przez organy podatkowe. Dlatego przedsiębiorcy przy podejmowaniu ważnych decyzji gospodarczych zastanawiają się nad zapewnieniem sobie bezpiecznej realizacji planów, jednak nie zawsze wiedzą, jak to osiągnąć. Tymczasem istnieje instrument, dzięki któremu potrzeba poczucia bezpieczeństwa podatkowego może być skutecznie zaspokojona.    

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoby niemieszkające lub niemające siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podmioty te mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jeżeli mają wątpliwości co do zaistniałego u nich stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego. Co zrozumiałe, nie wydaje się interpretacji indywidualnych dotyczących spraw już prawomocnie zakończonych ani będących przedmiotem toczącego się postępowania.

Interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są w imieniu Ministra Finansów przez dyrektorów 5 Izb Skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu oraz Warszawie. Dla przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego odnośnie podatku od towarów i usług (VAT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) właściwym organem jest dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy,  a w kwestii innych podatków - Izby Skarbowej w Katowicach (nie dotyczy to podatków i opłat lokalnych, np. podatku od nieruchomości czy podatku rolnego i leśnego). Podmioty mające siedzibę za granicą składają wnioski o interpretację podatkową do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Prawidłowy wniosek powinien zawierać:

  • wyczerpujący i konkretny opis stanu faktycznego, w związku z którym podatnik chce uzyskać precyzyjną wykładnię;
  • konkretne pytanie, które podatnik zadaje Ministrowi Finansów;
  • własne, jednoznacznie sformułowane stanowisko (własna interpretacja przepisów) podatnika w konkretnej sprawie;
  • oświadczenie, że opisana sprawa nie jest przedmiotem postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub skarbowej;
  • podpis wnioskującego lub osoby uprawnionej do występowania w jego imieniu wraz z udzielonym jej pełnomocnictwem od podatnika.



Wszystko to należy opisać we wniosku o wydanie interpretacji, sporządzanym na specjalnym formularzu ORD-IN, ORD-IN/A.

Opłata wynosi 40 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem wniosku. Trzeba przyznać, że to niewygórowany koszt.

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa interpretację indywidualną wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.
Co ciekawe – jeśli organ będący adresatem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie wezwie wnioskodawcy do usunięcia usterek ani nie podejmie żadnych innych działań przez te 3 miesiące, uważa się, że uznaje interpretację podatnika opisaną we wniosku za prawidłową.

Podstawową korzyścią uzyskania interpretacji indywidualnej, szczególnie jeśli chodzi o przedsięwzięcie dopiero planowane, jest całkowita redukcja ryzyka, że w razie kontroli podatkowej Urząd Skarbowy zakwestionuje postępowanie przedsiębiorcy (oczywiście jeśli jego działania będą zgodne z pozyskaną interpretacją indywidualną). Przedsiębiorca nie musi już obawiać się ani zwiększenia wymiaru podatku, ani – co jest bardzo istotne – dotkliwej kary w postępowaniu karno-skarbowym, gdyby organ podatkowy uznał, że doszło do zamierzonego uszczuplenia dochodów budżetu państwa.

Chyba każdy przedsiębiorca przyzna, że taką ochronną tarczę warto mieć. To działa!  

Pewną niedogodnością jest tylko fakt, że procedura trwa zazwyczaj co najmniej 3 miesiące. Co najmniej, ponieważ w razie usterek wniosku (na przykład niedokładnego opisu zaistniałego „stanu faktycznego” lub „zdarzenia przyszłego”) Dyrektor Izby Skarbowej wzywa do usunięcia owych usterek, a to przedłuża termin wydania interpretacji indywidualnej (czas na doręczenie wezwania, wysłanie odpowiedzi oraz jej doręczenie nie wchodzą w ustawowo ustanowione 30 dni na wydanie interpretacji). A przecież o usterki łatwo, gdy wniosek pisze ktoś, kto nigdy wcześniej tego nie robił... W tej sytuacji, szczególnie jeśli w grę wchodzą znaczące kwoty podatków, odsetek i ewentualnych kar, zaiste warto zlecić napisanie wniosku profesjonaliście  –  najlepiej doświadczonemu, certyfikowanemu doradcy podatkowemu.

Kontakt w sprawie interpretacji indywidualnej:
Sebastian Goschorski
+48 536 920 208
kontakt_biznes@poczta.debet.pl
Firma Audytorsko-Księgowa z Grupy Poncyljusz i Radź

 



Grupa Doradczo-Księgowa Poncyljusz i Radź

ul. Lutniana 39
50-340 Szczecin
tel. +48 91 423 20 41
www.poncyljusziradz.pl
kontakt_biznes@poczta.debet.pl

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2015-10-21 15:37
Wszystkich rekordów:

Społeczność