Prezentacje

Prezentacje 2015-12-08

Czysty biznes

Profesjonalizm, nowoczesność i niezawodność - te trzy cechy są kwintesencją działalności Grupy Fliegel Textilservice, która realizuje swoją największą inwestycję – budowę nowej hali produkcyjnej w Nowym Czarnowie. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ponad 50 mln zł.

Nowy obiekt sąsiadujący z dotychczasowym zakładem Fliegel Textilservice zostanie oddany do użytku w drugim kwartale 2016 roku. Obecnie trwają w nim zaawansowane prace wykończeniowe. Następnie zainstalowane zostaną najnowszej generacji maszyny i urządzenia służące do transportu tekstyliów i obsługi całego procesu pralniczego. Wiele z nich będzie zaprojektowanych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb podgryfińskiego zakładu.

- Dzięki rozbudowie zwiększymy swój potencjał produkcyjny z 80 do 110 ton prania na dobę. Pozwoli to na poszerzenie portfela zamówień i jeszcze bardziej efektywne wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów - mówi Romuald Sikora, dyrektor Fliegel Textilservice. W związku z inwestycją firma już teraz prowadzi rekrutację na szeroką skalę, szukając pracowników na 50 stanowisk.

Ludzie i technologia

Połowa załogi polskiego oddziału Fliegel Textilservice pracuje w firmie dłużej niż 10 lat. W tej grupie ponad 60 proc. to pracownicy ze stażem ponad 15-letnim.

- Nasz zespół docenia stabilne zatrudnienie na jasnych i klarownych warunkach. Realizujemy szeroki system socjalny. Proponujemy pakiety medyczne, spotkania integracyjne i rodzinne festyny. Wkrótce w fi rmie otwarta zostanie nowoczesna, zakładowa stołówka, w której będzie można smacznie i zdrowo zjeść. Wraz z nową inwestycją wzrostowi wydajności pracy towarzyszyć będzie dalsza poprawa bezpieczeństwa i komfortu pracy naszej załogi. Dodatkowo zmianie ulegnie tryb pracy, z systemu trzyzmianowego na dwuzmianowy - mówi Daniel Tarczyński, dyrektor Fliegel Textilservice. Działający od 23 lat zakład w Nowym Czarnowie od lat stawia na wykorzystanie nowych technologii. Dotyczy to także działań proekologicznych.



- Ta sfera, obok zapewnienia ciągłości produkcyjnej stanowi jeden z głównych aspektów funkcjonowania naszej firmy - podkreśla Daniel Tarczyński. - Już od kilku lat wspólnie z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie z powodzeniem realizujemy projekt badawczo-rozwojowy pt.: „Zaawansowane metody oczyszczania ścieków przemysłowych pralniczych”. Polega on na dokładnym określeniu jakości ścieków przemysłowych pralniczych powstających w pralni Fliegel Textilservice, a także na testowaniu różnych zaawansowanych technologii oczyszczania ścieków przemysłowych i wyborze metody optymalnej do ich badania.

Samo pranie to za mało

Obecnie w grupie Fliegel Textilservice funkcjonują trzy zakłady produkcyjne - jeden w Nowym Czarnowie i dwa po stronie niemieckiej - w Lipsku oraz Grimmen pod Stralsundem. Zasięg geografi czny usług firmy to Niemcy wschodnie oraz województwo zachodniopomorskie. Wśród jej klientów są pięcio- i czterogwiazdkowe hotele.

- Mamy ponad 65 proc. udziałów w rynku usług pralniczych wśród hoteli pięciogwiazdkowych w Berlinie - precyzuje Romuald Sikora. Dyrektorzy fi rmy podkreślają, że obecnie hotele oczekują kompleksowej obsługi, a nie tylko dostawy upranych, czystych ręczników, prześcieradeł i obrusów. Większość klientów Fliegel Textilservice korzysta z usługi leasingu, która polega na tym, że to fi rma kupuje niezbędne tekstylia i o nie dba, a hotel jest jedynie ich użytkownikiem. Pralnicza grupa przejmuje zadania związane z fi nansowaniem, magazynowaniem, a przede wszystkim daje czteroletnią gwarancję jakości na eksploatowane tekstylia. Kolejnym krokiem jest oferowanie hotelom pełnego wyposażenia pokojów hotelowych - od materaca po zasłony i wykładziny podłogowe. Dopełnieniem usługi jest świadczenie na terenie Berlina usługi pralniczej dla gości hotelowych przez dwie pralnie hotelowe fi rmy Fliegel Textilservice mieszczące się w hotelach Kempinski i Regent. Oddana koszula lub garnitur gościa hotelowego już po kilku godzinach trafi a do jego pokoju w idealnym stanie.



- W ostatnim czasie wiele konkurencyjnych zakładów, zwłaszcza po stronie niemieckiej, koncentruje swoją uwagę na dostosowaniu struktury kosztów, w szczególności na skutek wzrostu płacy minimalnej, która w ostatnim roku wzrosła w sumie o ponad 14 proc. Jest to duży problem głównie dla mniejszych zakładów, które nie modernizowały swoich linii produkcyjnych w ostatnich latach. Nieudźwignięcie ciężaru wzrostu kosztów, spadek rentowności i w konsekwencji upadłość tych mniejszych graczy może przyczynić się do dalszej konsolidacji na rynku usług pralniczych i ich koncentracji wśród największych podmiotów, do których należy Fliegel Textilservice - ocenia Romuald Sikora.

Rynek z potencjałem

W tym roku działalność Fliegel Textilservice docenili nie tylko klienci firmy, ale również Ministerstwo Gospodarki, przyznając głównemu udziałowcowi firmy, Wilfredowi-Udo Andree - urodzonemu w Łodzi prawnikowi, doradcy podatkowemu i inwestorowi, odznakę honorową za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyróżnienie nie spowodowało jednak, że firma zamierza osiąść na laurach. Plany długoterminowe Fliegel Textilservice związane są bowiem z sytuacją na rynku hotelowym w Berlinie, a ta rysuje się w jasnych barwach. Prognozy mówią o tym, że w ciągu najbliższych lat powstanie tam ponad 20 tys. nowych miejsc hotelowych. Obecnie w stolicy Niemiec jest ich 120 tys. w obiektach skategoryzowanych (dla porównania w całej Polsce takich miejsc jest 160 tys).

- Tempo rozwoju rynku hotelowego ma bezpośrednie przełożenie na dynamikę rozwoju naszej firmy, a ta od lat oscyluje wokół siedmiu procent rok do roku. W przyszłości kolejnym kołem zamachowym dla ruchu turystycznego i rynku hotelowego może być otwarcie długo wyczekiwanego lotniska Berlin-Brandenburg - ocenia Daniel Tarczyński.

Niedawno firma zrobiła kolejny krok w kierunku rozwoju, przenosząc swoją berlińską siedzibę do nowo zakupionego kompleksu w dzielnicy Neukölln, w którym obok zespołu biur o ciekawym designie, znajduje się nowoczesny wielkopowierzchniowy magazyn wraz z całym zapleczem logistycznym.

- Nie bez znaczenia jest dla nas hotelowy rynek w Polsce, który ma jeszcze duży potencjał rozwoju. Co ważne, osoby zarządzające hotelami mają coraz większą świadomość oferowania swoim gościom jak najwyższych standardów i co z naszego punktu widzenia istotne, podchodzą do kwestii jakości usług pralniczych z większą atencją i są w stanie za taką usługę zapłacić odpowiednią cenę - zauważa Romuald Sikora.

Po oddaniu w 2016 roku do użytku nowej hali produkcyjnej zakład w Nowym Czarnowie znacząco zwiększy produkcję. A co dalej? Szefowie firmy nie wykluczają kolejnej inwestycji, w innym miejscu w Polsce. Wiązałoby się to z pozyskiwaniem zleceń z nowych kierunków i otwarciem nowego rozdziału w historii Fliegel Textilservice.

Romuald Sikora: 20 lat temu trudno byłoby mi sobie wyobrazić, że uda nam się osiągnąć produkcję na poziomie 80 ton prania na dobę. A dzisiaj to się po prostu dzieje. Na nasz przepis na sukces składają się trzy czynniki: zaangażowani ludzie, innowacyjne rozwiązania technologiczne i pasja w działaniu. Tu, na miejscu, w Nowym Czarnowie, mamy wspaniałą załogę, na którą zawsze możemy liczyć i która angażuje się w swoją pracę w 200 procentach. Ale zwiększanie produkcji to też efekt bardzo dobrej pracy naszego biura sprzedaży w Berlinie.

 

Daniel Tarczyński: Wsłuchujemy się w głos naszych klientów i staramy się dostosować nasze działania do ich potrzeb i oczekiwań. Zapewniamy hotelom, również tym najbardziej luksusowym, wysoką jakość, niezawodność, powtarzalność i pewność dostaw. Rozumiemy i czujemy potrzeby tej branży, dlatego pracujemy w jej rytmie - przez 24 godziny na dobę każdego dnia. Klienci to doceniają, bo wiedzą, że mogą na nas zawsze liczyć. Co istotne, mamy solidne podstawy finansowe, aby skutecznie realizować i wdrażać nowe projekty inwestycyjne.






Fliegel Textilservice Warszawa Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Sienna 73, 00-833 Warszawa
NIP 858-000-76-19
Oddział Nowe Czarnowo
74-105 Nowe Czarnowo 68 c
tel.: +48 (0) 91 416 16 10
fax: +48 (0) 91 416 15 92
biuro@fliegel.pl
fliegel.pl

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2016-01-12 12:07
Wszystkich rekordów:

Społeczność