Prezentacje

Prezentacje 2020-06-26

Biznes w Niemczech: założyć od zera, czy przejąć działającą firmę?

Aby prowadzić firmę u naszych zachodnich sąsiadów, nie trzeba rejestrować tam nowej działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorców szuka bowiem nabywców swoich dobrze prosperujących biznesów z powodu zaawansowanego wieku. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

 /fot.: Unsplash.com / /fot.: Unsplash.com /

Powodów do założenia firmy za granicą może być wiele. Warunki na rynku wewnętrz­nym nie są wystarczająco korzystne, albo jest on już za mały. Mogą to być korzyści podatko­we, mniej biurokracji, albo większe możliwości otrzymania wsparcia z budżetu państwa lub samorządu itd. Warto tutaj spojrzeć na to, co oferują w tym zakresie najbliżsi sąsiedzi, czyli Niemcy, a zwłaszcza przygraniczny land Bran­denburgia. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na biznes w tym regionie, jest blisko ojczyzny, korzysta ze znakomitej infrastruktury oraz zyskuje dzięki temu, że jego produkty noszą oznaczenie „Made in Germany“.

Następca poszukiwany

Kto chce prowadzić działalność gospodar­czą w Niemczech, ma wybór: założyć firmę od podstaw lub skorzystać z coraz częstszej w Niemczech możliwości tzw. Unternehmen­snachfolge, czyli przejąć istniejące przed­siębiorstwo, którego właściciel sprzedaje je z powodu swojego wieku. To coraz częstsza sy­tuacja: niemiecki przedsiębiorca dobiega eme­rytury, a nie ma rodziny lub innych osób chęt­nych lub mogących kontynuować jego biznes.

Za obydwiema ścieżkami przemawiają ar­gumenty, które należy dobrze rozważyć.

Zakładanie firmy od podstaw

Nowa firma wymaga często na start mniej­szego kapitału oraz pozwala od początku wprowadzać w życie własny pomysł na biz­nes. Taki biznes może powstawać dokładnie według wyobrażeń właściciela. Innowacyjne pomysły i zdolność do zmiany mogą w tym przypadku prowadzić do sukcesu. Łatwo też dostrzec ryzyko budowania firmy od zera. Problemów do rozwiązania nie brakuje. Firmę trzeba wprowadzić na rynek, wyrobić sobie markę i sprostać konkurencji. Nie należy przy tym lekceważyć trudności w kontaktach z urzę­dami w zakresie otrzymywania niezbędnych pozwoleń i certyfikatów. Do tego dochodzą trudności językowe, z jakimi często zderzają się polscy przedsiębiorcy, w związku z tym, że wszystkie formalności muszą być załatwiane w języku niemieckim.

Przejęcie działającej firmy

Zalety modelu Unternehmensnachfolge wynikają z faktu, że taka firma ma już ugrunto­waną pozycję na rynku niemieckim. Oznacza to m.in., że relacje biznesowe z klientami i dostaw­cami pozwalają na generowanie przychodu natychmiast po transakcji kupna takiego przed­siębiorstwa. Pracownicy znają zakład i często stanowią zgrany zespół. Mimo to nie należy zapominać o problemach, jakie niesie ze sobą przejęcie firmy. Nabywca przejmuje niejako z dobrodziejstwem inwentarza dotychczasowe struktury i procedury. Musi więc z pracownika­mi, klientami i dostawcami wypracować nowe, oparte na zaufaniu relacje. Rozpoczęcie dzia­łalności w tym modelu wymaga też większych nakładów finansowych na starcie oraz oznacza wzięcie na siebie większej odpowiedzialności na początku prowadzenia firmy.

Wsparcie i informacje

Przedsiębiorcy, którzy przejmują firmy, ko­rzystać mogą z publicznych narzędzi wsparcia dla biznesu na takich samych zasadach jak ci, którzy rozpoczynają biznes od podstaw.

Firmy szukające nowych właścicieli znaleźć można w licznych, poświęconych tej tematyce serwisach internetowych. Największym z nich jest www.nexxt-change.org z bardzo dużą licz­bą ofert z całych Niemiec.

Partnerami w tej kwestii są izby przemysło­wo-handlowe (IHK). Doradzają one w zakresie możliwości przejęcia firm, dysponując bazą przedsiębiorców, którzy szukają następców, a także w zakresie narzędzi wsparcia i finanso­wania takich transakcji.

Osoba do kontaktu
Anetta Poethke
Referent ds. Międzynarodowych
IHK Ostbrandenburg
Enterprise Europe Network
+49 335 5621 1342
poethke@ihk-ostbrandenburg.de
www.ihk-ostbrandenburg.de

.
 

Osoba do kontaktu w języku polskim:

 

Anetta Poethke
Referent ds. Międzynarodowych
IHK Ostbrandenburg
Enterprise Europe Network
+49 335 5621 1342
poethke@ihk-ostbrandenburg.de
www.ihk-ostbrandenburg.de


 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2020-11-25 18:08
Wszystkich rekordów:

Społeczność