Prezentacje

Prezentacje 2016-06-03

Biznes tuż za granicą

Założenie firmy lub oddziału w przygranicznym powiecie Uckermark to świetny sposób na wyjście poza zachodnią granicę województwa i kraju. Polskie firmy już z niego korzystają.

W powiecie Uckermark przedsiębiorcy mają do dyspozycji ponad 400 ha atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. /fot.: ICU GmbH / W powiecie Uckermark przedsiębiorcy mają do dyspozycji ponad 400 ha atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. /fot.: ICU GmbH /

Położony tuż za granicą - wzdłuż autostrady A11 Berlin-Szczecin i przy skrzyżowaniu z A20 prowadzącą do Lubeki - Uckermark, ma w ofercie dla inwestorów 400 hektarów wolnych terenów przemysłowych i gruntów pod działalność komercyjną. Do tego dochodzi wiele małych nieruchomości i lokali w miastach i miasteczkach regionu.

Jedna czwarta działek inwestycyjnych znajduje się w 30-tysięcznym Schwedt, w parku przemysłowym sąsiadującym z rafinerią (80 ha) oraz przy porcie położonym nad samą Odrą (15 ha). Ta ostatnia lokalizacja zainteresuje przedsiębiorców, którym zależy na bezpośrednim dostępie do szlaków wodnych. Ale miejsc do prowadzenia firmy nie brakuje też w Prenzlau, gdzie mieszka 19 tys. osób i działają firmy z branży energetyki odnawialnej, w Angermünde - skupionym na turystyce i edukacji oraz w Templin znanym z kompleksu basenów termalnych.


Powiat Uckermark znajduje się między Szczecinem a Berlinem. Jego największe miasta to Schwedt, Prenzlau, Templin i Angermünde

Obecnie największe firmy 120-tysięcznego powiatu Uckermark to, oprócz zatrudniającej 1,2 tys. osób rafinerii PCK, reprezentanci przemysłu chemicznego i tworzyw sztucznych, producenci papieru, firmy energetyczne i przetwórcy drewna.

Na terenie Uckermark działają już firmy z polskim kapitałem. Holzkontor und Pelletierwerk Schwedt GmbH (HPS Schwedt) prowadzi zakład, który produkuje rocznie 120 tys. ton pelletu z trocin. Produkt ten trafia jako paliwo do elektrowni. Przedsiębiorstwo od października ubiegłego roku wchodzi w skład szczecińskiej grupy Stabos.

Na początek przyszłego roku uruchomienie produkcji plastikowych, galwanizowanych komponentów motoryzacyjnych w nowej fabryce w Prenzlau zapowiada firma Boryszew notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W zakładzie, którego budowa rozpoczęła się w marcu tego roku, pracować ma 350 osób.


Fabryka HPS Schwedt od października ubiegłego roku wchodzi w skład szczecińskiej grupy Stabos. | fot. HPS Schwedt

Pierwsze kroki ze wsparciem

Wszyscy przedsiębiorcy, także ci z Polski, zainteresowani otwarciem oddziału firmy lub założeniem nowego biznesu w Uckermark, powinni skierować pierwsze kroki do mieszczącej się w Schwedt ICU Investor Center Uckermark GmbH - samorządowej spółki świadczącej usługi w zakresie obsługi inwestorów. Jej pracownicy dysponują informacjami i rozległą siecią przydatnych kontaktów: od zarządców terenów przemysłowych po firmy obsługujące nowe przedsięwzięcia - np. biura inżynierskie, firmy budowlane, a także usługodawców zapewniających codzienne działanie przedsiębiorstwa.

- Towarzyszymy przedsiębiorcom już na etapie planowania inwestycji. Pomagamy w kontaktach z urzędami, zrzeszeniami i decydentami. Pośredniczymy w kontaktach z instytucjami przyznającymi dotacje i oferującymi różne formy finansowania - mówi Silvio Moritz, prezes zarządu ICU Investor Center Uckermark GmbH.

Wśród zalet inwestowania w regionie szef ICU wymienia: niskie koszty nieruchomości budowlanych, przystępne czynsze za lokale użytkowe i niskie podatki gminne. Ponadto na miejscu prowadzone są programy wspierające szkolnictwo zawodowe, które ułatwić mają znalezienie pracowników. Ci, którzy zdecydują się rozpocząć biznesową drogę na rynku niemieckim, skorzystać mogą z niskooprocentowanego mikrokredytu dla małych i średnich firm w kwocie od 2 tys. euro do 25 tys. euro. Zaś firmy już działające na terenie powiatu skorzystać mogą ze wsparcia marketingowego w ramach programu Regionalmarke Uckermark.

- Uckermark to naprawdę dobre miejsce do prowadzenia biznesu. Nie chodzi tylko o położenie - bliskość Polski i fakt, że o godzinę drogi stąd znajduje się 3,5-milionowy Berlin. Mieszka tu wielu wykształconych, zmotywowanych do pracy ludzi. Co ważne, prowadząc tu firmę, działa się w oparciu o niemieckie przepisy, które nie ulegają zmianom tak często jak polskie - mówi Silvio Moritz.


Z portem śródlądowym w Schwedt sąsiaduje 15 ha terenów inwestycyjnych. To świetne miejsce dla firm, które potrzebują dostępu do szlaków wodnych. | fot. ICU GmbH

Niech granica nie ogranicza

Dla wielu firm obszar działalności kończy się na polsko-niemieckej granicy. Lokując biznes w pobliskim Uckermark, można w wygodny sposób wkroczyć na rynek lokalny, pozyskać klientów w całych Niemczech i oferować produkty oznaczone jako Made in Germany. Dodatkowo, inwestowaniu w Uckermark sprzyja obecnie trend, który wynika z demografii.

- Właściciele wielu tutejszych firm szukają następców, którzy poprowadzą ich biznesy, gdy oni sami przejdą na emeryturę. Polscy przedsiębiorcy mogą przejąć firmy z różnych branż, dysponujące już grupą stałych klientów i w ten sposób jeszcze łatwiej wkroczyć na rynek niemiecki - podpowiada Silvio Moritz. Jego słowa potwierdzają ogłoszenia w niemieckiej prasie, za pośrednictwem których poszukiwane są osoby gotowe przejęć restaurację, drukarnię, biuro nieruchomości czy zakład produkcyjny.
 

ICU Investor Center Uckermark GmbH
Berliner Str. 52e
16303 Schwedt/Oder
Tel. +49 33 32 53 890
www.ic-uckermark.de/pl/home.html
info@ic-uckermark.de

 

artykul promocyjny

aktualizowano: 2016-06-08 11:57
Wszystkich rekordów:

Społeczność