Prezentacje

Prezentacje 2013-10-04

Akademicki Jeremie

Rozmowa z dr. Magdaleną Kotnis, prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Dr Magdalena Kotnis, prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Dr Magdalena Kotnis, prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

- Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego wychodzicie z nową ofertą.

- Tak. I nie bez znaczenia jest ten termin, gdyż nasz nowy produkt jest skierowany do społeczności akademickiej. Uruchamiamy instrument finansowy Jeremie przeznaczony właśnie dla studentów i świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych. Jest to instrument, który realizowany będzie przez utworzony przy naszej agencji Zachodniopomorski Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości.

- Przypomnijmy, czym jest Jeremie.

- Jeremie jest jednym z funduszów zwrotnych w ramach środków Unii Europejskiej, które znalazły się w perspektywie finansowej na lata 2007-2013. Ta perspektywa bazowała przede wszystkim na funduszach bezzwrotnych (dotacje na innowacje) , które udzielaliśmy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jeremie obok Jessiki ( fundusz skierowany na projekty rewitalizacyjne) jest głównym instrumentem zwrotnym, który będzie realizowany w nowej perspektywie unijnej 2014-2020.

- Fundusz zwrotny czyli...

- … czyli preferencyjne pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nasz nowy projekt, na który przeznaczyliśmy w tej perspektywie 2 miliony złotych dotyczy środowiska akademickiego. Jest to nowość w skali kraju. Pan Marszałek naszego województwa jako pierwszy zdecydował się na wspieranie tej szczególnej grupy docelowej. Nikt do tej pory nie oferował takich pożyczek. Preferencyjne pożyczki przeznaczone są dla studentów oraz dla absolwentów studiów wyższych, do dwóch lat po ich ukończeniu. Akademickie Jeremie obejmuje także studentów studiów podyplomowych i zaocznych oraz pracowników naukowych.

Jest to szczególna grupa docelowa, na której nam bardzo zależy. Liczymy na to, że studenci oraz młodzi pracownicy nauki, którzy założą swoje mikrofirmy w trakcie studiów lub tuż po ich zakończeniu, wyposażeni przez ZARR w doradztwo oraz finansowanie będą w naszym regionie kreować małe biznesy. W przypadku pracowników naukowych, jest to o tyle istotne, że wpłynie to na kreowanie współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a przemysłem, co może zaprocentować rozwojem biznesów innowacyjnych.

- Na co można przeznaczyć te środki przyznane w ramach akademickiego Jeremie?

Środki te przeznaczane mogą być na tzw. budowanie i kreowanie biznesu, a więc na wydatki inwestycyjne ale także na cele obrotowe związane z rozpoczęciem bądź rozwojem działalności. Nie mogą być zaś wydatkowane np. na spłaty kredytów.

- Co rozumiemy przez wydatki na cele inwestycyjne?

- Chociażby na zakup sprzętu komputerowego, zakup samochodu, koniecznego dla prowadzenia firmy, zakup oprogramowania itp.

- Od kiedy i o jaka kwotę pożyczki można się ubiegać?

- Pożyczka ta jest dostępna już od początku października. Pochodzi ona ze środków mijającej perspektywy unijnej, w związku z tym pieniądze te chcemy wydać do końca 2014 roku. Pozyskaliśmy, jak już wspominałam na ten cel dwa miliony złotych, natomiast wielkość pożyczki dla jednego beneficjenta wynosi od 10  000 do 75 000 złotych w zależności od potrzeb i biznesplanu.

W ramach ZARR funkcjonuje punkt konsultacyjny, gdzie studenci dostaną wsparcie przy tworzeniu biznesplanu. Doradzimy jak napisać wniosek o pożyczkę. Słowem oferujemy kompleksową opiekę nad klientem.

- A jak wysokie jest oprocentowanie pożyczki.

- Jest ona oprocentowana na poziomie 0 procent w całym okresie trwania pożyczki bez opłat i prowizji, gdyż – powtórzę się - zależy nam na kreowaniu przedsiębiorczości w regionie i na tym, by najlepsi absolwenci pozostawali po studiach na Pomorzu Zachodnim. Okres spłaty pożyczki może wynieść nawet 72 miesięcy czyli 6 lat.

Zanim zdecydowaliśmy się na ten nowy produkt, wykonaliśmy analizę kierunków zainteresowania studentów biznesem. Jesteśmy po rozmowie z rektorami. Na plan pierwszy wysuwają się takie dziedziny gospodarki jak informatyka, projektowanie, konsulting, usługi stomatologiczne, architektura, nawet malarstwo. Dodam, że już dziś nasze województwo dobrze sobie radzi jeśli chodzi o tworzenie mikrofilm w branży informatycznej. Jesteśmy regionem, gdzie jest najwięcej firm z tej branży.

- Jakie warunki dodatkowe musi spełnić beneficjent akademickiego Jeremie?

- Powinna to być osoba, która prowadzi działalność gospodarczą na terenie naszego regionu. Nie trzeba mieć zabezpieczenia w postaci środków własnych, jedynie zabezpieczenie w postaci weksla czy też poręczenia lub przewłaszczenia i zastaw na rzeczach ruchomych. Liczy się dobry projekt i dobry biznesplan.

Zapraszamy serdecznie, choć nie ukrywam, że należy się spieszyć. Dwa miliony złotych to dużo, ale zarazem nie za wiele.
Akademicki Jeremie traktujemy jako swoiste preludium do tworzenia kolejnych instrumentów zwrotnych dla środowiska akademickiego w nowej perspektywie finansowej 2014- 2020. Chcemy w ten sposób rozpoznać region i kierunki przedsiębiorczości w tym środowisku.

- Dziękujemy za rozmowę.

Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego
Zachodniopomorski Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości
Ul. Św. Ducha 2
Tel. 91 813 64 51, 91 813 64 58
Fax. 91 488 26 26, 91 432 93 22
www.zarr.com.pl
zfwp@zarr.com.pl
 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2013-10-04 17:51
Wszystkich rekordów:

Społeczność