Informacje

Informacje 2011-12-09

Wydział otwarty na biznes

Wydział Elektryczny ZUT w Szczecinie od lat współpracuje z firmami ze swojej branży. Pomagają w tym pełnomocnik dziekana ds. współpracy z biznesem i Rada Przemysłowo-Programowa.
Dr inż. Marcin Hołub i dr inż. Krzysztof Pietrusewicz zapraszają do współpracy przedsiębio Dr inż. Marcin Hołub i dr inż. Krzysztof Pietrusewicz zapraszają do współpracy przedsiębio

Już w 2001 roku Zakład Automatyki Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie rozpoczął współpracę z firmami z branży automatyki przemysłowej - Bernecker&Reiner z Poznania i Astor-Infel ze Stargardu Szczecińskiego. Było to o tyle ułatwione, że dyrektor firmy Astor i menedżer odpowiedzialny za województwo zachodniopomorskie firmy B&R to byli absolwenci Wydziału Elektrycznego. Na początku współpraca dotyczyła jedynie sfery dydaktyki. Firmy podpisały umowę z wydziałem, na mocy których pracownicy Zakładu prowadzili zajęcia z użyciem sprzętu tych firm, a studenci pisali prace dyplomowe rozwiązujące konkretne zagadnienia związane z wykorzystaniem sprzętu tych przedsiębiorstw. Do dwóch pierwszych firm dołączyły kolejne, które zdecydowały się na stałą współpracę z wydziałem. Największe z nich to dzisiejszy Bosch Rexroth, Siemens, Mitsubishi Electric Polska, National Instruments i Beckhoff. Pełna lista partnerów Wydziału dostępna jest pod adresem http://www.we.zut.edu.pl/nauka-i-badania/wspolpraca-z-przemyslem-organizacjami-naukowymi-i-technicznymi.

- Mieliśmy coraz lepsze kontakty z wieloma firmami, które widząc w nas poważnych partnerów dostarczały nam sprzęt na dogodnych warunkach i przyjmowały studentów na praktyki i staże. W 2006 roku zaczęliśmy wystawiać się na poznańskich targach „Innowacje, technologie, maszyny - nauka dla gospodarki”. Nasze stoisko można znaleźć w salonie Mach-tool, w którym prezentują się firmy z branży obrabiarek sterowanych numerycznie.  Prezentujemy tam ofertę dydaktyczną, ale też ofertę badań przemysłowych. W 2009 i 2011 roku za nasze prace zdobyliśmy Złote Medale - opowiada Krzysztof Pietrusewicz, pełnomocnik dziekana ds. współpracy z biznesem.

Pełnomocnik pokieruje

Dziekan wydziału, prof. Stefan Domek stworzył stanowisko pełnomocnika w 2008 roku.
- To naturalna konsekwencja działań rozpoczętych w roku 2001. Chodzi o to, żeby pracownicy wydziału mogli przychodzić do mnie z pytaniami dotyczącymi współpracy z przemysłem, ale też o to, żeby firma przychodząca do nas z zewnątrz otrzymała konkretne i szybkie informacje dotyczące możliwości współpracy - zapewnia dr inż. Krzysztof Pietrusewicz.
W 2009 roku, z inicjatywy dziekana powstała Rada Przemysłowo-Programowa WE, skupiająca dyrektorów najważniejszych firm przemysłu elektrotechnicznego, teleinformatyki i automatyki w regionie. Rada pomaga dostosować działania i zamierzenia wydziału na najbliższe lata do strategii działania dominujących podmiotów gospodarczych regionu. Jest to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw na polskich uczelniach.

Badania w kraju i za granicą

Obecnie z szerokiego spektrum działalności badawczo-rozwojowej WE ZUT w Szczecinie korzystają firmy w Polsce i za granicą. Oferta Wydziału obejmuje m. in. ekspertyzy urządzeń energetycznych i badania nieniszczące - np. dotyczące uszkodzeń w elementach spawanych. Badaniami nad plazmą w ochronie środowiska interesują się m. in. stocznie i Polska Żegluga Morska czy Aquanet - poznański operator kanalizacji. Firmy budujące elektrownie wiatrowe zamawiają ekspertyzy dotyczące ich przyłączania do sieci energetycznych. We współpracy z przemysłem Wydział wykorzystuje również nowoczesną, bardzo bogatą bazę laboratoryjną.

- Mamy największy w Polsce, warty 10 mln zł kompleks laboratoriów technik teleinformatycznych i fotoniki. Jesteśmy w stanie pomagać firmom, które zajmują się technikami światłowodowymi, nowymi usługami telekomunikacyjnymi. Współpracę z nami podjęły już Telekomunikacja Polska i szczeciński Espol. Dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Nauki i Technologii Polskiej (4,5 mln złotych) wydział wzbogacił się o jedyny w Europie system kontrolno-pomiarowy, który posłuży do opracowania autorskich rozwiązań z obszaru diagnostyki maszyn - mówi dr inż. Krzysztof Pietrusewicz. - Chcemy pomagać firmom w strategicznych planach rozwojowych. Przedsiębiorcy zauważają, że aby nadążać za rozwojem technologicznym i oferować własne innowacyjne rozwiązania, potrzebne jest silne wsparcie badawczo-rozwojowe. W dynamicznie rozwijającej się polskiej gospodarce niewiele firm na to stać. Laboratoria Wydziału umożliwiają przeprowadzenie nawet najbardziej złożonych badań.
Współpraca Wydziału Elektrycznego z biznesem wykracza poza granice Polski. W ramach 7. Programu Ramowego UE naukowcy Wydziału, wraz z firmami z Wielkiej Brytanii opracowują nowe techniki diagnostyczne, które pozwalają badać jakość materiałów w konstrukcjach lotniczych i podwodnych. W efekcie ich prac powstał np. robot, który przeprowadza inspekcję konstrukcji podwodnych.

Zakres współpracy wynika często z sytuacji gospodarczej. Wiele dużych firm z branż związanych z działalnością wydziału ma w Polsce tylko piony handlowe, więc mogą współpracować z uczelnią w ograniczonym zakresie - np. dostarczając na atrakcyjnych warunkach sprzęt i informacje. Z drugiej strony uczelnia chętnie dzieli się swoimi obserwacjami na temat funkcjonowania tych urządzeń.

Doktorat dla dyrektora

Wydział Elektryczny zachęca też właścicieli, szefów i pracowników firm do udziału w studiach doktoranckich w trybie eksternistycznym. - Na wysokich stanowiskach w firmach, z którymi współpracujemy, takie tytuły stanowią o prestiżu i pomagają w karierze - mówi dr inż. Marcin Hołub. Oprócz tego na wydziale prowadzone są studia podyplomowe związane tematycznie z technologiami multimedialnymi i pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Pracownicy wydziału  prowadzą szkolenia dopasowane do potrzeb firm z branż związanych z automatyką, elektrotechniką i teleinformatyką.

Konkretny projekt

Wydział Elektryczny ZUT uczestniczył w projekcie Fames Artium Magistra organizowanym przez Technopark Pomerania.
- Dzięki udziałowi w projekcie, w sferze współpracy z gospodarką zaczęło się dziać u nas jeszcze więcej. Np. podczas giełdy kooperacyjnej zorganizowanej przez Technopark Pomerania nawiązaliśmy kontakt z firmami z branży telemedycyny oraz zainteresowanych współpracą w obszarze internetowego zarządzania produkcją - mówi Krzysztof Pietrusewicz. -  Z firmami z Klastra ICT rozmawialiśmy o możliwościach obliczeń w technice cloud computing i zdalnym dostępie do laboratoriów. Taka współpraca może np. zaowocować stworzeniem nowych rozwiązań monitorowania starszych, mniej sprawnych osób w ich miejscu zamieszkania.

Pełnomocnik dziekana przyznaje, że na początku miał wątpliwości dotyczące projektu: - Mieliśmy obawy, czy nie jest to kolejne, mało konkretne przedsięwzięcie za unijne pieniądze, ale organizatorzy przekonali nas do siebie prowadząc gruntowny audyt naszego wydziału dotyczący współpracy z biznesem.

Efektem audytu, przeprowadzonego wspólnie z uczelnianym Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii było opracowanie planu rozwoju dwóch Katedr na najbliższe pięć lat. Po audycie, wybrano dwie katedry o największym potencjale. Katedra Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych oraz Katedra Automatyki Przemysłowej i Robotyki zostały wyróżnione realizacją  filmów promocyjnych, które można zobaczyć na stronie projektu. A żeby jeszcze lepiej przedstawiać swoje pomysły przedsiębiorcom, naukowcy Wydziału Elektrycznego brali udział w szkoleniach z autoprezentacji i promocji.

Więcej o pracach zespołów biorących udział w programie  Fames Artium Magistra przeczytacie Państwo w grudniu na portalu Szczecinbiznes.pl

 

TECHNOPARK POMERANIA
Szczeciński Park Naukowo - Technologiczny Sp. z o.o.
www.spnt.pl
ul. Niemierzyńska 17a, 71-441 Szczecin, Polska
tel.: +48 91 85 22 911
fax: +48 91 433 60 53
biuro@spnt.pl

Projekt: Fames Artium Magistra - promocja potencjału wdrożeniowego w dziedzinie IT i wzornictwa przemysłowego jednostek rozwojowych zachodniopomorskich uczelni wyższych.

Człowiek - najlepsza inwestycja

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

 

aktualizowano: 2011-12-09 14:47
Wszystkich rekordów:

Społeczność