Informacje

Informacje 2012-04-27

Netcamp o porażkach i sukcesach

Komercjalizacja nowego urządzenia może nie być łatwa - przekonywał uczestników spotkania branży IT Netcamp Patrycjusz Kosuń, założyciel firmy Denco Logic.

Patrycjusz Kosuń opowiada o projekcie komercjalizacji slidepada  /fot.: mab / Patrycjusz Kosuń opowiada o projekcie komercjalizacji slidepada /fot.: mab /

Slidepad to urządzenie sterujące, będące alternatywą dla tradycyjnej myszki komputerowej czy touchpada. Jego konkurencyjność stanowi większa rozdzielczość i szersza funkcjonalność. Kilka lat temu, przed erą ekranów dotykowych, teoretycznie mógłby znaleźć się w każdym laptopie lub komórce. Jak się okazało, szczecińscy wynalazcy, którzy opatentowali swoje rozwiązanie nie mogli znaleźć inwestora, który sfinansowałby wprowadzenia slidepada do produkcji.

W trakcie swojego wystąpienia Patrycjusz Kosuń opowiedział historię od pomysłu do prototypu, jak również wprowadził słuchaczy w tematykę poszukiwań źródeł finansowania. Trudności ze znalezieniem odpowiedniego partnera inwestycyjnego sprawiły, że Slidepad – zapowiadany jako komputerowa rewolucja, stał się zaledwie jednym z wielu dostępnych rozwiązań technologicznych. Źle zdefiniowana faza projektu wpłynęła na nieprawidłowe zaplanowanie ścieżki finansowania. Kolejnym błędem był brak zweryfikowania kompetencji rzecznika patentowego, którego wybraliśmy do realizacji projektu. Okazało się bowiem, że nie dysponował on odpowiednią wiedzą z zakresu technologii inżynieryjnej, co było kwestią kluczową. Inne błędy, jakie popełniliśmy to: niewłaściwie skompletowany zespół prawniczy i brak planowania – wyjaśniał Kosuń. Przyznał też, że spółka ponosiła dużo nieuzasadnionych, patrząc z dzisiejszej perspektywy, kosztów. Jego firma w ramach prywatnej emisji akcji przed debiutem na Newconnect pozyskała w ciągu dwóch lat 700 tys. zł. Ostatecznie slidepada nie udało się jednak wdrożyć do seryjnej produkcji i większość akcji Denco Logic przejął fundusz Investin specjalizujący się w inwestycjach w projekty innowacyjne.

Kolejnym prelegentem spotkania był Rafał Chabowski z firmy BTC. W swoim wystąpieniu przedstawił zasady efektywnego tworzenia zespołów IT. Przekonywał uczestników konferencji, że w zarządzaniu zespołem najważniejszą rolę odgrywa zaufanie, a nie kontrola. Podkreślił, że do zadań osoby kierującej należy przede wszystkim jasne określenie celów i misji firmy, a także właściwa ocena podległych pracowników i delegowanie obowiązków. Zwrócił także uwagę na właściwe kształtowanie relacji oraz budowanie autorytetu.

Spotkanie zakończył Mateusz Kruszyński, założyciel firmy Titanis. Jednym z obszarów działań tej firmy, jest badanie sygnału EEG, czyli fal mózgowych. Jednym z praktycznych zastosowań tych badań jest stworzenie interfejsów mózg-komputer. Poprzez kontrolowanie aktywności swojego mózgu możliwe jest sterowanie komputerem bez użycia mięśni, co może zostać wykorzystane przy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Mateusz Kruszyński zaprezentował na konferencji prototyp swojego wynalazku, co spotkało się z dużym entuzjazmem ze strony uczestników spotkania.

Konferencja „Projekty z pogranicza nauki i biznesu” pod skrzydłami Netcampa to jedno z wielu działań realizowanych w trakcie kampanii „ICT LAB-MARKET – od wynalazku do produktu”, która stawia sobie za cel budowanie świadomości innowacyjnej oraz rozwój sieci współpracy środowiska naukowego z biznesowym.

Kwietniowy Netcamp został zorganizowany w szczecińskim Free Blues Clubie 26 kwietnia.

mab

Tematy: Szczecin (597) | IT (73) | innowacje (28) | Netcamp (22) |
aktualizowano: 2012-06-03 13:57
Wszystkich rekordów:

Społeczność