Informacje

Informacje 2013-04-18

KK-electronic rozbudowuje się i zatrudnia

W nowej stacji produkcyjno-testowej tworzone będą nowoczesne systemy sterowania do elektrowni wiatrowych, a pracę w niej znajdzie nawet 150 osób. Wartość inwestycji to 12 mln zł.

Uroczyste przecięcie wstęgi w nowej fabryce  /fot.: R. Stachnik, mat. organizatora  / Uroczyste przecięcie wstęgi w nowej fabryce /fot.: R. Stachnik, mat. organizatora /

Otwarcie nowej stacji produkcyjno-testowej wiąże się z rozszerzaniem działalności firmy kk-electronic. Tradycyjne produkty z zakładu w Szczecinie obejmują elektryczne panele sterowania, skrzynki sterujące i rozdzielnice. Nowa inwestycja umożliwi tworzenie i testowanie kompletnych systemów sterowania do elektrowni wiatrowych – tzw. power unit. Pierwszym odbiorcą gotowego rozwiązania jest koncern Siemens Wind Power.

Ze względu na rozszerzanie działalności firma planuje również zwiększanie zatrudnienia. W chwili obecnej w kk-electronic Polska pracuje ok. 350 pracowników, którzy zajmują się głównie montażem elektrycznych paneli kontrolnych do turbin wiatrowych. - Rozszerzenie produkcji będzie wymagało większych umiejętności, dlatego zwiększymy zatrudnienie inżynierów, którzy będą projektowali i testowali instalacje elektryczne – wyjaśnia Przemysław Szczepaniak, dyrektor KK-electronic Polska.

- Zainteresowaliśmy się polskim rynkiem, ponieważ poszukiwaliśmy wykształconych pracowników, posiadających techniczne umiejętności - mówił podczas otwarcia Tommy Jespersen, członek zarządu KK-electronic Polska. - Taki kapitał ludzki znaleźliśmy w Szczecinie. Przez 10 lat działalność firmy bardzo się rozwinęła, a otwarcie nowej stacji produkcyjno-testowej jest dowodem na to, że wciąż się rozwija i będzie się rozwijać. - Ważne dla nas było, aby ta inwestycja była
ulokowana w pobliżu miasta, w którym są zasoby w postaci wykwalifikowanych pracowników - dodał Przemysław Szczepaniak. -  Będziemy kontynuować naszą współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym - obecnie ok. 99 proc. naszych pracowników technicznych jest absolwentami tej uczelni i będziemy mieli dla nich jeszcze więcej miejsc pracy.

Otwarcie przez koncern kk-electronic w Szczecinie Dąbiu nowej inwestycji połączone zostało z akcją artystyczną w ramach, której - rzeźbiarka Monika Szpener i architekt wnętrz Piotr Ledóchowski stworzyli kilkanaście niekonwencjonalnych, artystycznych obiektów użytkowych, które zostały wykonane z materiałów recyklingowych, pozyskanych z hali produkcyjnej firmy. W ten sposób powstała kanapa, stolik, taboret, fotel, ławki oraz lampy. Do ich wykonania użyte zostały odpady poprodukcyjne, m.in. kable, drewniane i plastikowe szpule po kablach, złączki, pianki i szafki elektroenergetyczne.

Polski oddział duńskiego koncernu kk-electronic znajduje się w Szczecinie od 2003 roku. Głównym obszarem działalności firmy jest rynek energii odnawialnej w zakresie produkcji rozdzielnic i paneli kontrolnych, systemów kontroli i sterowania oraz akcesoriów do turbin wiatrowych. Przedsiębiorstwo jest jednym z wiodących producentów takiego sprzętu - ponad 18000 turbin wiatrowych działających na całym świecie wykorzystuje wiedzę kk-electronic w dziedzinie sterowania, a ponad 50 proc. wszystkich istniejących morskich turbin wiatrowych opartych jest na systemach sterowania kk-electronic.

Głównym odbiorcą produkowanych przez przedsiębiorstwo rozdzielnic i systemów sterujących jest jeden z liderów na rynku elektrowni wiatrowych – koncern Siemens Wind Power. Produkowane w Szczecinie komponenty trafiają do fabryk Siemensa w Danii, USA i w Chinach. Stamtąd eksportowane są wraz z turbinami do kolejnych krajów, m. in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, i Korei Południowej, a ostatnio także do Nowej Zelandii i Maroka. Wyroby te wykorzystywane są również w Polsce, ale systemy montowane są w turbinach poza granicami kraju.

KZ




 

aktualizowano: 2013-04-30 10:29
Wszystkich rekordów:

Społeczność