Informacje

Informacje 2010-11-26

Inicjatywa JEREMIE dla rozwoju Pomorza Zachodniego

Rozmowa z Prezesem Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Adamem Badachem.
Adam Badach, prezes ZRFPK Adam Badach, prezes ZRFPK

www.zrfpk.pl

Panie Prezesie, czym jest instrument finansowy JEREMIE?

JEREMIE to Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises, w tłumaczeniu wspólne europejskie zasoby dla  mikro, małych i średnich przedsiębiorstw a mówiąc prościej – pozadotacyjne wsparcie dla firm. Wsparcie tym korzystniejsze, że finansowanie inwestycji będzie znacznie tańsze i możliwe dla firm, które do tej pory nie mogły, z różnych powodów, pozwolić sobie na używanie dźwigni finansowej w postaci kredytów poręczanych przez instytucję do tego powołaną. JEREMIE polega na reporęczaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego poręczenia udzielanego firmie przez Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych.

Jakie firmy mogą korzystać z JEREMIE?

Generalnie firmy zarejestrowane lub prowadzące działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego - przede wszystkim mikro, małe i średnie firmy nieposiadające historii kredytowej. Firmy które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń na kredytowanie zaplanowanych inwestycji lub takie, które nie chcą, z rożnych powodów, blokować hipoteki. JEREMIE jest szansą dla firm Pomorza Zachodniego, szczególnie dla firm młodych do 2 lat, tzw. start up-ów, firm innowacyjnych, tworzących nowe miejsca pracy.

Jakie są zasady i procedury?

Maksymalna wielkość poręczenia to 500 tysięcy złotych, zabezpieczamy poręczeniem do 70 procent kwoty kredytu. Aby poręczyć wyższą kwotę możliwe jest współporęczenie kredytu z innym funduszem. Maksymalny okres poręczenia to 66 miesięcy. W ramach Jeremie poręczamy kredyty i pożyczki które przyczyniają się do rozwoju firmy w szczególności finansowania inwestycji polegających m.in. na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów produkcyjno – handlowych, tworzeniu nowych miejsc pracy, wdrażaniu nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych.

Od kiedy przedsiębiorcy województwa zachodniopomorskiego mogą korzystać z JEREMIE?

5 października na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie podpisaliśmy, w obecności marszałka województwa zachodniopomorskiego, umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego który jest menadżerem funduszu JEREMIE, my zaś jesteśmy pośrednikiem finansowym. Od 12 października rozpoczęliśmy realizowanie strategii sprzedażowej i marketingowej JEREMIE. Naszymi partnerami są banki działające na terenie województwa zachodniopomorskiego i współpracujące z naszym funduszem. Jeżeli przedsiębiorca przeczyta ten wywiad i będzie zainteresowany poręczeniem w ramach inicjatywy JEREMIE, to jesteśmy do dyspozycji, służymy wszelką pomocą i doradztwem w tym zakresie. Naszymi partnerami są banki, które są zawsze najbliżej klienta. Współpracujemy obecnie z PKO BP, PEKAO SA, BOŚ, GBS BANK. W ciągu najbliższych 2 miesięcy nasza oferta JEREMIE obecna będzie w kolejnych bankach – zainteresowanie współpracą zadeklarowały BGŻ, BPH, Getin Bank i Kredyt Bank.

Jesteśmy jednym z niewielu województw, które korzystają z możliwości JEREMIE, czy to powód do zadowolenia?

Kiedy w 1998 roku pojawiły się pierwsze informacje i przymiarki związane z przekonaniem naszego województwa do zaangażowania środków w inicjatywę JEREMIE, to było wiele wątpliwości. Po dyskusjach i zmianach koncepcji udało się wspólnie wypracować takie zasady, które są korzystne, i dla przedsiębiorców, i dla pośredników finansowych. Wydaje mi się, że jest to powód do dumy, że województwo zachodniopomorskie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego korzysta z tak nowoczesnych narzędzi inżynierii finansowej jak JEREMIE. To była dobra decyzja. Mam nadzieję, że zachodniopomorscy przedsiębiorcy również to docenią.

W jaki sposób docieracie z informacją o JEREMIE do przedsiębiorców?

Uruchomiliśmy specjalną infolinię, przeszkoliliśmy 100 doradców bankowych mających bezpośredni kontakt z klientem biznesowym, wyprodukowaliśmy ulotki, plakaty i niezbędne gadżety. Prowadzimy intensywną kampanię w rozgłośniach radiowych – PR Szczecin i PR Koszalin, w gazetach oraz wydawnictwach branżowych. Współpracujemy z Północną Izbą Gospodarczą, największym samorządem gospodarczym w Polsce a także z ZARR i Urzędem Marszałkowskim.

Jakie będą korzyści dla przedsiębiorców?

Niskie koszty uzyskania poręczenia – nawet 80% taniej niż w przypadku innych poręczeń dostępnych na rynku finansowym. Uproszczona procedura, indywidualna opieka naszych doradców, szybkie decyzje nawet już w ciągu 24 godzin oraz efektywnie niższe koszty kredytu. Pozwoli to zachodniopomorskim firmom zwiększyć konkurencyjność a tym samym osiągać większe zyski. Planujemy w ciągu 2 lat udzielić wsparcia 200 firmom z naszego województwa, dla nich jest do dyspozycji 39 milionów złotych.

Dziękuję za rozmowę.

 

Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
ul. Św. Ducha 5a
70-205 Szczecin
91 813 01 22
jeremie@zrfpk.pl

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

 

materiał promocyjny

aktualizowano: 2011-01-30 21:50
Wszystkich rekordów:

Społeczność