Informacje

Informacje 2009-09-28

Audyt - oszczędności i dobry wizerunek

Rozmowa z Jackiem Mateją,  partnerem w Dziale Audytu Deloitte

Jacek Mateja, partner w Dziale Audytu Deloitte
Jacek Mateja, partner w Dziale Audytu Deloitte

www.deloitte.com/pl

1 października odbędzie się pierwsze spotkanie organizowane przez Deloitte poświęcone audytowi w przedsiębiorstwach. Proszę przybliżyć ten temat naszym czytelnikom.

Jacek Mateja: -Cykl Spotkań CXO adresujemy do osób zarządzających przedsiębiorstwami, prezesów, członków zarządów i dyrektorów finansowych spółek kapitałowych z północno-zachodniej Polski. Seminaria będą się odbywać w grupach pozwalających zapewnić optymalny komfort przekazania wiedzy oraz możliwość dyskusji i zadawania pytań.
Formuła cyklu zakłada połączenie teoretycznych prezentacji tematycznych z bardziej praktyczną formą warsztatów, podczas których spróbujemy wciągnąć uczestników w dyskusję, zachęcić do podzielenia się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami na temat prezentowanych problemów.

Cykl otwieramy tematem „Rola audytu w strategicznym zarządzaniu przedsiębiorstwem”, który przedstawię wspólnie z Anną Wach 1 października b.r. w Szczecinie.

Kiedy firma powinna poddać się badaniu sprawozdania finansowego?

- Uzasadnieniem przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego w spółce jest przede wszystkim wymóg formalny, regulowany Ustawą o rachunkowości. Jednak nie tylko prawne kryterium wpływa na chęć sprawdzenia sprawozdania przez audytora. Zatwierdzonym sprawozdaniem wraz z opinią biegłego rewidenta jest zainteresowany szereg podmiotów, m.in. banki, właściciele, odbiorcy a nawet pracownicy. W większości spółek zarządy składają się najczęściej z najemników a nie z właścicieli, stąd potrzeba kontroli finansów firmy przez akcjonariuszy. Zdarzają się też nadużycia w spółkach, których często jedynym sposobem wykrycia jest właśnie audyt finansowy. Nasi zleceniodawcy ufają nam, że podczas badania sprawozdania finansowego takie nieuczciwości zostaną wykryte a oni poinformowani o tym stanie przez nas. Wnikliwy i rzetelny audyt to także możliwość wskazania możliwości optymalizacji, w tym optymalizacji podatkowej, która pomoże częstokroć zaoszczędzić właścicielom poważne sumy.

Formalne wymogi co do badania sprawozdań finansowych reguluje Ustawa o rachunkowości. Podmioty podlegające badaniu to takie, które spełniają dwa z trzech wymogów ustawowych, tj: średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób, suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego w walucie polskiej przekroczyła równowartości 2 mln euro, przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej przekroczyły równowartości 54 mln euro.
Coraz częściej na audyt decydują się właściciele prywatnych przedsiębiorstw, uczelni, organizacji i stowarzyszeń, którzy chcą sprawdzić poprawność swoich finansów oraz dokonać niezbędnych  usprawnień kontroli wewnętrznej.

Co powinno być wynikiem audytu?

- Ustawowo biegły rewident powinien przedstawić opinię i raport z badania sprawozdania finansowego. Najważniejsze są jednak rekomendacje przedstawiane po badaniu w formie Listu do Zarządu, w którym audytor przedstawia swoje spostrzeżenia i propozycje usprawnień procedur finansowych praktykowanych przez spółkę. Audytor posiada też znajomość tzw. best practices, wiedzę sektorową oraz znajomość problemów wyniesioną z praktyki, stąd może obiektywnie i rzetelnie wskazać te obszary, na które właściciele powinni zwrócić szczególną uwagę

Kto korzysta z danych z audytu?

- Odpowiednio wykorzystując wyniki audytu  i współpracując z audytorem, dyrektorzy finansowi i główni księgowi mogą zainicjować działania w wielu obszarach funkcjonowania firmy. Opinia biegłego rewidenta sama w sobie stanowi cenną informację  dla firmy i jej właścicieli. Jest sprawdzianem dokładności i poprawności sprawozdania  oraz rzetelności ujawnianych w nim informacji. Audyty są nieocenionym źródłem wiedzy o sytuacji podmiotu badanego. Badanie przeprowadzone przez Deloitte wykazało jednak, że dane z audytów finansowych nie są wykorzystywane w stopniu maksymalnym. Korzystają z nich przede wszystkim zarządy oraz działy finansowe. Zaskakujące, że 12 proc. ankietowanych przyznało, iż z raportów i informacji przygotowanych w ramach audytów finansowych nie korzystają właściciele i główni akcjonariusze, którzy przecież właśnie dzięki zweryfikowanym sprawozdaniom finansowym mogą uzyskać najpełniejsze informacje dotyczące kondycji badanej spółki.

Jaka jest rola dyrektora finansowego podczas audytu?

- Obecne spowolnienie gospodarcze dobitnie potwierdziło tezę, że w dzisiejszych czasach właściciele firm potrzebują dyrektorów finansowych, którzy będą ich partnerami. By sprostać oczekiwaniom, dyrektorzy finansowi muszą wykazać się nie tylko sprawnością działania w okresie dekoniunktury, ale także zidentyfikować możliwości poprawy  wyników i wypracowania wzrostu dla różnych scenariuszy odrodzenia rynku i efektywnie zarządzać ryzykiem.

Jak rekomendacje audytora mogą pomóc w działaniach naprawczych wewnątrz firmy?

- Prawidłowo sformułowane rekomendacje audytora mogą się m.in. przyczynić się do poprawy jakości raportowania w ramach grup kapitałowych, co prowadzi do zwiększenia efektowności zarządzania grupą kapitałową, przyspieszenia przepływu informacji oraz zmniejszenia kosztów działalności.

Czy korzystając z wyników audytu można budować wizerunek firmy?

- Według badania Deloitte większość dyrektorów finansowych docenia rolę audytu (aż 73% odpowiedziało, że raport i wnioski z audytu są źródłem ważnych informacji dla akcjonariuszy), szersze udostępnianie wyników audytu nie jest powszechnym zjawiskiem. W przypadku znaczącej liczby firm dobre wyniki finansowe czy też pozytywne opinie dotyczące bieżącej działalności nie zostały wykorzystane do budowy wizerunku firmy. Tymczasem dobra jakość audytu buduje zaufanie rynku a wysoka jakość sprawozdania finansowego może posłużyć jako efektywne narzędzie PR.

Z jakich usług Deloitte mogą skorzystać zachodniopomorskie firmy?

- Szczeciński oddział Deloitte powstał latem 2008 roku. W naszym biurze pracują zarówno specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, jak i utalentowani absolwenci wyższych uczelni. Poprzez udział w krajowych i międzynarodowych szkoleniach staramy się stale podnosić swoje umiejętności, aby zapewnić najwyższą jakość usług doradczych przy utrzymaniu konkurencyjnych cen.
Szczeciński zespół firmy Deloitte pracuje na rzecz dużych i średnich firm reprezentujących różne branże, z kapitałem polskim i międzynarodowym, mających siedzibę lub działających na terenie Polski północno-zachodniej.
Specjaliści z Działu Audytu wykonują badania sprawozdań finansowych według standardów polskich i międzynarodowych. Oferują również pełną gamę usług doradczych związanych z nowoczesną rachunkowością przedsiębiorstw.
Zespół szczecińskiego biura Deloitte współpracuje zarówno z biurami w Polsce, jak i z innymi biurami w Europie i na świecie. Zapewniamy naszym klientom obsługę na najwyższym poziomie również w dziedzinie doradztwa gospodarczego, finansowego i doradztwa z zakresu zarządzania ryzykiem. Świadczymy także kompleksowe usługi zarządzania zasobami ludzkimi i prowadzimy największą w Europie Środkowej praktykę aktuarialną.

Więcej informacji na temat audytu można znaleźć na stronie www.deloitte.com/view/pl_PL/pl/uslugi/audyt/index.htm

 

materiał promocyjny

aktualizowano: 2009-09-30 10:56
Wszystkich rekordów:

Społeczność