Informacje

Informacje 2010-10-05

Premier: jest zielone światło dla gazoportu

Donald Tusk, który odwiedził teren budowy terminalu LNG w Świnoujściu poinformował, że inwestycja nie będzie blokowana przez stronę niemiecką. Dzięki takiej decyzji możliwe będzie dofinansowanie jej przez Komisję Europejską.
D. Tusk, Z. Rapciak i T. Zwierzyński na terenie budowy terminalu LNG /fot. arch./ D. Tusk, Z. Rapciak i T. Zwierzyński na terenie budowy terminalu LNG /fot. arch./

Premier, który odwiedził Świnoujście w sobotę bardzo dobrze ocenił dotychczasową realizację przedsięwzięcia i wyjaśnił, jak duży wpływ ma ono na bezpieczeństwo energetyczne kraju.
–Ta inwestycja jest wzorcowa – mówił. - Już za kilka lat Polska będzie krajem o bardzo zrównoważonych źródłach dostaw gazu: tutaj przez gazoport będzie można realizować około jednej trzeciej potrzeb gazowych Polski, jedna trzecia to tradycyjny dostawca rosyjski, a reszta to nasze krajowe wydobycie.

Donald Tusk poinformował również, że strona niemiecka uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na trangraniczne uwarunkowania środowiskowe. Spór na tym tle mógłby zablokować inwestycję i odciąć możliwość dofinansowania jej z funduszy unijnych. Tymczasem, jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, do Komisji Europejskiej trafiły już odpowiednie dokumenty z Niemiec. Na projekt terminalu LNG w Świnoujściu przyznała ona 80 mln euro w ramach pakietu inwestycji w dziedzinie energii. O 30 proc. tej kwoty inwestorzy będą mogli wystąpić jeszcze w tym miesiącu.

Podczas wizyty na placu budowy prezes spółki Polskie LNG Zbigniew Rapciak poinformował również premiera, że inwestycja wyprzedza obecnie przyjęty harmonogram o dwa miesiące oraz że projekt ma w całości zabezpieczone finansowanie. Obecnie na terenie budowy terminalu LNG trwają prace geologiczne i geodezyjne. Niebawem rozpoczną się badania gruntu do głębokości 60 m, które są konieczne ze względu na wielkość zbiorników na skroplony gaz: pusty zbiornik waży 70 tys. ton, ma wysokość 40 m i średnicę 80 m.

Prezes Z. Rapciak poinformował także, że w przyszłym roku rozpocznie się budowa fundamentów zbiorników LNG, a w 2012 r. - montaż rurociągów. Przyłączenie gazoportu do sieci przesyłowej zaplanowano na 2013 r., a rok później nastąpi rozruch mechaniczny i technologiczny obiektu.

Terminal LNG w Świnoujściu zostanie przekazany do eksploatacji do 30 czerwca 2014 r. Pozwoli na odbiór do 5 mld metrów sześciennych  gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld metrów sześciennych. Inwestycja będzie kosztowała  2,9 mld zł.
 

Tematy: inwestycja (310) | Świnoujście (64) | gaz (23) | terminal gazowy (17) |
aktualizowano: 2010-10-05 09:41
Wszystkich rekordów:

Społeczność