Informacje

Informacje 2010-12-09

ARP o zwolnionych stoczniowcach

Nieco ponad tysiąc z niemal 4 tysięcy zwolnionych stoczniowców znalazło pracę dzięki rządowemu Programowi Zwolnień Monitorowanych – wynika z raportu Agencji Rozwoju Przemysłu
Stocznia Szczecińska Nowa /fot. mab/ Stocznia Szczecińska Nowa /fot. mab/

Program był jednym z elementów tzw. ustawy kompensacyjnej, skierowanej do pracowników likwidowanych stoczni w Szczecinie i Gdyni. W Szczecinie po zamknięciu zakładu pracę straciło 3977 osób. Do udziału w programie zgłosiło się 3588 z nich.

W ramach działań osłonowych stoczniowcom zapewniono jednorazowe odszkodowanie, wynoszące od 20 do 60 tys. zł w zależności od stażu pracy oraz ofertę szkoleń i kursów wspierających znalezienie nowego miejsca pracy połączoną z comiesięczną wypłatą świadczeń. Dodatkowo przeprowadzono ponad 9 tys. spotkań doradczych, a także warsztaty aktywizująco – motywacyjne oraz indywidualne spotkania z psychologami. Jak wynika z raportu podsumowującego program, kluczowym problemem okazała się zła sytuacja na rynku pracy związana z kryzysem gospodarczym, a także negatywne nastawienie samych zainteresowanych.

Z danych Powiatowych Urzędów Pracy wynika, że w momencie zakończenie pośrednictwa pracy przez DGA w maju 2010 r. z 3588 osób wcześniej pracujących w Stoczni Szczecińskiej, które przystąpiły do programu, pracę podjęło 1039 byłych stoczniowców. W rzeczywistości osób, które znalazły pracę może być więcej, bo nie wszystkie o fakcie podjęcia zatrudnienia informują Powiatowe Urzędy Pracy czy DGA. W tym czasie w województwie zachodniopomorskim nadal było zarejestrowanych w PUP-ach 1195 osób spośród 3977 zwolnionych pracowników Stoczni Szczecińskiej.


 

Tematy: Szczecin (597) | praca (39) | stocznia szczecińska (35) | Agencja Rozwoju Przemysłu (9) |
aktualizowano: 2010-12-09 14:50
Wszystkich rekordów:

Społeczność