Informacje

Informacje 2018-02-22

Duńska firma rozbuduje zakład w Stargardzie. Zwiększy zatrudnienie do 600 osób

Radiometer, producent z branży medycznej, aż do 18 tys. m kw. powiększy powierzchnię swoich zakładów. Uruchomi tu centrum dystrybucji, logistykę i nowe linie produkcyjne. Inwestycja zacznie się w lipcu 2018 r.
Wizualizacja zakładu i centrum dystrybucyjnego Radiometer Solutions po inwestycji /fot.: Mat. Radiometer Solutions  / Wizualizacja zakładu i centrum dystrybucyjnego Radiometer Solutions po inwestycji /fot.: Mat. Radiometer Solutions /
Radiometer Solutions w Stargardzie działa od 2008 r. Produkuje odczynniki do analizy krwi oraz sprzęt (strzykawki, kapilary) do pobierania próbek krwi do badań. Firma jest częścią duńskiej Radiometer Medical ApS, która z kolei należy do amerykańskiej korporacji Danaher. Międzynarodowa grupa opracowuje, produkuje i wprowadza na rynek innowacyjne produkty, rozwiązania i usługi do wstępnej diagnostyki dla szpitalnych oddziałów ratunkowych i oddziałów intensywnej opieki. Sam Radiometer posiada ponad 40 proc. światowego rynku gazometrii krwi. Dyrektorem generalnym Radiometer jest Björn Reidhav.
 
Firma zaczęła działalność w Stargardzie przy ul. Podmiejskiej, gdzie do dziś ma główną stargardzką siedzibę i część produkcji (tu zatrudnia 300 osób). W 2016 r. otworzyła nową fabrykę przy ul. Stalowej na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii. Uruchomiła tam cztery nowoczesne linie produkcyjne i zatrudniła kolejne 100 osób. Teraz ten nowy zakład rozbuduje.
 
Obecnie zakłady Radiometer Solutions w Stargardzie mają łącznie 3,5 tys. m kw. powierzchni. Po inwestycji będą miały 18 tys. m kw. Nowe hale powstaną na działce 4 ha i zostaną połączone z już istniejącym nowym zakładem w PPNT.
 
- Po zakończeniu rozbudowy uruchomimy centrum dystrybucji i stąd będziemy wysyłać nasze towary do wielu krajów świata – mówi Paweł Pac-Pomarnacki, kierownik zakładu Radiometer Solutions. - W nowej części prócz centrum dystrybucyjnego uruchomimy także co najmniej trzy nowe linie produkcyjne, laboratoria, dział badań i rozwoju oraz biura.
 
Obecnie firma produkuje w Stargardzie odczynniki do gazometrii krwi na urządzeniach Radiometer, w tym analizatorów sprawdzających, czy pacjent przeszedł zawał serca. Jak wyjaśnia Paweł Pac-Pomarnacki, po rozbudowie rozszerzy produkcję. Będzie wytwarzać także odczynniki do badań troponin sercowych (również wykorzystywanych w diagnostyce m. in. zwałów). 
 
Odczynniki do oznaczania stężeń troponin firma Radiometer produkuje teraz w swojej fabryce w Turku w Finlandii. Tam nadal będzie to robić. Ale tam osiągnęła już maksimum możliwości produkcyjnych. Takie same linie technologiczne wykorzystywać będzie w Stargardzie. Zgodnie ze strategią, by podwajać źródła produkcji i tak minimalizować ryzyko problemów i opóźniania dostaw.
 
Rozbudowę stargardzkiego zakładu spółka planuje zakończyć do końca 2019 r., a w 2020 r. chce wyposażać nową część i uruchamiać w niej działalność. 
 
Już przygotowuje się do uruchomienia centrum dystrybucji. 
 
- Do 2020 r. chcemy zwiększyć zatrudnienie w Stargardzie z 400 do 600 osób – mówi Joanna Skurka, HR manager  Radiometer. - Będziemy zatrudniać m. in. operatorów produkcji na liniach automatycznych, a także kadrę inżynierską i jakościową, której wymagają stosowane u nas wysokie technologie. Także kadrę do działów logistyki, planowania, magazynów. Będziemy rozwijać również nasz dział badań i rozwoju.
 
ata, ak
 
 
aktualizowano: 2018-03-15 10:19
Wszystkich rekordów: