Informacje

Informacje 2009-04-03

Biznes na Litwie

Pierwsze Polsko-Litewskie Forum Gospodarcze zorganizowane w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie było okazją do poznania gospodarczych i turystycznych walorów Litwy
Wiesław Wierzchoś, konsul honorowy Litwy, Valdas Lastauskas i wojewoda Marcin Zydorowicz Wiesław Wierzchoś, konsul honorowy Litwy, Valdas Lastauskas i wojewoda Marcin Zydorowicz

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele samorządów gospodarczych, uczelni wyższych.

Zapytaliśmy Valdasa Lastauskasa, radcę ministra Ambasady Republiki Litewskiej w Warszawie gdzie widzi możliwości robienia interesów na Litwie.

- Trudno wskazać jakąś konkretną branżę, ale Szczecin i Kłajpeda to bardzo podobne miasta i porty. Podobne są nawet  pod tym względem że znajdują się na północnym zachodzie kraju. Biznes robi się szybko, jeśli ma się kontakty, np. poprzez izby gospodarcze lub przez konsuli honorowych w obu krajach, którzy biorą udział w dzisiejszym spotkaniu - mówi Valdas Lastauskas. - Izby gospodarcze z Kłajpedy i z Pomorza Zachodniego mają ze sobą kontakt.

Minister nie widzi zagrożenia dla współpracy w kryzysie.

- Kryzys to słowo odstraszające. Lepiej mówić o dość dużym spowolnieniu gospodarczym. Ale ośmielę się powiedzieć, że może być to dobry początek dla idei, które nie przyszły wcześniej nikomu do głowy. A teraz można wprowadzić je w życie i dobrze wyjść z zastoju gospodarczego

Orlen, PZU i Sobieski

Obroty handlowe Litwy i Polski rosną od kilku lat i wynoszą obecnie 3,03 mld euro rocznie. Polska jest czwartym krajem, z którego Litwa importuje towary i trzecim, do którego je eksportuje.

Najbardziej znaną polsko-litewską inicjatywą gospodarczą jest inwestycja Orlenu w Możejkach o wartości 3,36 mln euro. Udziały w litewskich przedsiębiorstwach swojej branży kupiły też PZU i Sobieski, producent wyrobów spirytusowych.

Litwini lubią komórki

Aby założyć działalność gospodarczą na Litwie trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 800 euro. Mniejszy niż w Polsce jest za to wymagany kapitał założycielski w przypadku spółek z o.o . i akcyjnej.

Przedstawiciele ambasady zachęcali przedsiębiorców do inwestycji w wolnych strefach ekonomicznych w Kownie i Kłajpedzie. W przypadku inwestycji powyżej 1 mln euro można tam liczyć na zwolnienie z podatku CIT na 6 lat. Przez kolejne dziesięć płaci się 5 proc. podatku. Przedsiębiorcy nie powinni narzekać na infrastrukturę - na Litwie jest najwięcej abonentów sieci komórkowych w przeliczeniu na 100 mieszkańców.

Uczestnicy Polsko-Litewskiego Forum Gospodarczego poznali zagadnienia związane z transportem, w tym z koncepcje budowy międzynarodowych tras drogowych i kolejowych - Via Baltica i Rail Baltica. Obejrzeli też film o turystyce na Litwie i poznali walory Druskiennik - uzdrowiska i miasta, które przedstawiła Kristina Miskiniene, wicemer miasta.

SG

Tematy: inwestycja (310) | zagranica (56) |
aktualizowano: 2009-04-03 16:03
Wszystkich rekordów:

Społeczność