Prezentacje

Prezentacje 2024-05-29

Przedsiębiorcy w 2024 roku – na co mogą liczyć?

Prowadzenie każdej działalności to spore wyzwanie, szczególnie w obliczu dynamicznych zmian w prawie i zasadach związanych z utrzymaniem biznesu. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2024 roku i jak program do księgowości jest w stanie pomóc nam w tych wyzwaniach? Sprawdźmy to.

Planowane wakacje od ZUS

Decyzja już zapadła i od października 2024 roku mikroprzedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji nowe rozwiązanie, jakim są wakacje od ZUS. W ramach tego nowego programu przedsiębiorcy mają możliwość wyboru jednego miesiąca, w którym zostaną zwolnieni od płacenia składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Pracy.

Składki te nie podlegają prolongacie - budżet państwa sfinansuje płatność, a przedsiębiorca będzie mógł ulokować zaoszczędzone środki na rozwój firmy. To jedna ze zmian na dobre dla małego przedsiębiorcy, który będzie mógł samodzielnie, na bazie swoich doświadczeń zadecydować, w którym miesiącu roku dodatkowe pieniądze przydadzą się najbardziej. By odpowiednio uwzględnić wakacje od ZUS w swoich dokumentach finansowych, warto wesprzeć się profesjonalnym programem do księgowania dostępnym na www.360ksiegowosc.pl/wyprobuj-program-do-ksiegowosci-online/. To intuicyjne narzędzie doskonale sprawdzi się w mikroprzedsiębiorstwach, gdzie outsourcing usług księgowych stanowi zbyt kosztowną alternatywę.

Zmiany w składkach zdrowotnych

Polski Ład, który miał stanowić prawdziwą rewolucję dla przedsiębiorców i obywateli w ogóle, jest raczej rozpatrywany przez pryzmat nieudanego falstartu, szczególnie w obszarze tak bliskim przedsiębiorcom. Przykłady można mnożyć, ale to, co zabolało najbardziej to negatywne zmiany w składkach zdrowotnych, które należy opłacać bez względu na to, czy osiągnięto dochód w firmie i których nie sposób odliczyć od podatku.

Już teraz pracuje się nad zmianami w obszarze składek zdrowotnych, jednak z najnowszych doniesień wynika, że realna zmiana przyjdzie dopiero w przyszłym roku. Pozostaje pytanie, czy będzie to zmiana na lepsze, czy gorsze? Spośród wielu pomysłów na ułatwienie życia przedsiębiorcom, dwa zyskały duże grono sympatyków. Pierwszy pomysł zakłada opłacanie składki zdrowotnej w formie ryczałtu, niezależnego od dochodu. Zamiana ta przyniosłaby także redukcję comiesięcznych formalności związanych z wyliczaniem składek i wysyłką deklaracji do ZUS.

Drugi pomysł natomiast przewiduje możliwość wyboru podstawy wyliczania składki zdrowotnej spośród dwóch dostępnych wariantów - na bazie przychodu lub dochodu. Szczegóły projektów nie są jeszcze znane, ale już teraz możemy mieć pewność, że kwestia składek podatkowych zostanie w przyszłości zmodyfikowana.

Kasowy PIT

Jako jedną z możliwych zmian dla przedsiębiorców, bierze się pod uwagę także wprowadzenie kasowego PIT. Czym dokładnie jest ta zmiana? Dotyczy ona rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Zmiana ma wesprzeć najmniejszych przedsiębiorców, którzy dotychczas byli zobowiązani do odprowadzania podatku niezależnie od otrzymania zapłaty za sprzedany towar. W firmach działających na małą skalę obowiązek ten stanowił wyraźne utrudnienie, prowadzące do zatorów finansowych. Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnych kwartałach przedsiębiorca będzie miał możliwość wyboru pomiędzy rozliczaniem podatku w starej metodzie memoriałowej i nowej kasowej, która przewiduje uregulowanie zobowiązania podatkowego dopiero po otrzymaniu zapłaty za sprzedany towar.

Krajowy system e-faktur - ważna zmiana

Warto wspomnieć jeszcze o jednej, istotnej zmianie, której nadrzędnym celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. Mowa tu oczywiście o krajowym systemie e-faktur KSeF, który na ten moment pozostaje dla przedsiębiorców rozwiązaniem dobrowolnym.

KSeF to system łączący kasę lub oprogramowanie z portalem Urzędem Skarbowym, a jego celem jest natychmiastowe przesłanie danych transakcyjnych. Dla przedsiębiorców jest to także dobra zmiana. Komplet danych automatycznie przesyłanych do organów kontrolnych zredukuje liczbę błędów i zaniechań, które teoretycznie mogą prowadzić do kontroli skarbowych i nakładania finansowych kar. Na ten moment KSeF pozostaje dobrowolny, a Ministerstwo Finansów nie zadeklarowało daty, od której korzystanie z systemu będzie obligatoryjne.

Jak poradzić sobie ze zmianami w 2024 roku?

Opisane powyżej zmiany nadejdą w przyszłości, ale już teraz przedsiębiorcy mogą ułatwić sobie zarządzanie finansami firmy poprzez wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania do księgowości online. 360 Księgowość dostępna pod adresem www.360ksiegowosc.pl/program-ksiegowy-dla-przedsiebiorcow/ to prosty i intuicyjny system, który w pełni pokrywa potrzeby każdej firmy w zakresie zarządzania finansami.

360 Księgowość to między innymi:

  • fakturowanie,
  • księgowanie kosztów,
  • zaawansowany moduł analizy wydatków,
  • funkcja przygotowania pliku JPK.


Dostawca oprogramowania zapewnia stałe wsparcie techniczne, które zapewni ciągłość działania nawet w kryzysowych sytuacjach - a to wszystko przez pierwsze pół roku bezpłatnie. Darmowa wersja próbna zachowuje pełną funkcjonalność, dzięki czemu już od pierwszego dnia będziemy mogli wykorzystać pełen potencjał systemu. Warto już teraz rozważyć zakup 360 Księgowość, by być przygotowanym na wszelkie zmiany, które czekają przedsiębiorców w nadchodzących miesiącach.


artykuł promocyjny

aktualizowano: 2024-06-05 15:10
Wszystkich rekordów:

Społeczność