Prezentacje
Wszystkie dane naukowe w jednym miejscu
Konstelacja Wiedzy to udostępniony wszystkim zainteresowanym zbiór informacji dotyczących działalności naukowej realizowanej przez Politechnikę Koszalińską.
Konstelacja Wiedzy to zbiór informacji o działalności naukowej Politechniki Koszalińskiej, realizowanej przez pracowników na przestrzeni wielu lat. To także rezultat końcowy realizacji pomysłu na portalu zarządzania wiedzą i potencjałem naukowym, w którym gromadzony jest dorobek budowany przez kolejne lata.
Narzędzie komunikacji
– Koncepcja zrodziła się z potrzeby otoczenia – tłumaczy dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki. – Dostępność projektów badawczych, patentów, publikacji i aparatury naukowej stanowił pewnego rodzaju problem. Dane są dostępne, ale w różnych źródłach. Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie będą usystematyzowane i wyeksponowane.
Konstelacja to narzędzie do komunikacji jednostki naukowej z otoczeniem społeczno- -gospodarczym. Ma ułatwić partnerom korzystanie z do aparatury badawczej, jaką dysponuje uczelnia. Po nawiązaniu współpracy z podmiotem, dostęp do naukowych danych będzie łatwiejszy. Narzędzie posłuży pracownikom. Dane i zestawienia są nie tylko otwarte, ale także łatwe do rozpowszechniania. Pracownicy zyskają możliwość inicjowania własnych grup badawczych.
– Konstelacja Wiedzy skupia wszystkie publikacje danego pracownika – mówi prof. Błażej Bałasz. – Zaimportowane zostały informacje statystyczne, dotyczące cytowań i wskaźników liczbowych określających wagę badań prowadzonych przez naukowca.
W serwisach i rejestrach Realizację projektu poprzedził roczny okres przygotowań i współpracy kilku jednostek, w tym: Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej (BGPK), Działu Nauki, Biura Projektów Badawczych, Uczelnianego Centrum Technologii Informatycznych.
– W przetargu został wybrany system Omega- PSIR, który jest najlepszym narzędziem do gromadzenia danych – wyjaśnia Mariola Jackiewicz, dyrektor BGPK. – Nasza praca polegała na połączeniu danych, którymi dysponuje uczelnia, a pochodzącymi z różnych systemów, tak aby informacje były dostępne z każdego poziomu. Kolejnym etapem jest praca nad widocznością repozytorium Konstelacji Wiedzy w międzynarodowych serwisach i rejestrach podobnych i innych repozytoriów.
– Zależy nam, aby repozytorium przechowywało nie tylko dane bibliograficzne osiągnięć, lecz również całe pliki – podkreśla Mariola Jackiewicz. – Możemy w nim zdeponować pliki tekstowe, graficzne, multimedialne. Baza spełnia wymogi instytucji finansujących badania naukowe, na przykład Narodowego Centrum Nauki.
Patenty i wdrożenia Dr inż. Jakub Koperwas, prezes firmy Sages, odpowiedzialnej za wdrożenie systemu, wyjaśnia, że repozytorium daje możliwość upowszechniania wiedzy o przygotowanych ekspertyzach, uzyskanych patentach i wdrożeniach, a to ważne w przypadku uczelni technicznych. Umożliwia prezentowanie informacji o nagrodach środowiskowych i resortowych, udostępnianie na stronie głównej uczelni informacji o osiągnięciach naukowych czy osobach, które szczycą się wyjątkowymi dokonaniami. Pozwala też na propagowanie zbliżających się wydarzeń: konferencji czy seminariów. Tak zgromadzona baza gwarantuje otwartość. Umożliwia przygotowanie szczegółowych analiz i sprawozdań dotyczących publikacji, cytowań, aktywności naukowej. Będzie to miało znaczenie w przypadku współpracy podejmowanej między naukowcami przy ubieganiu się o granty i przygotowaniach do kolejnej ewaluacji.
Dla partnerów zagranicznych
Repozytorium to narzędzie, nad którym praca właściwie nigdy się nie kończy. Wymaga stałego uzupełniania, dbałości o właściwą ekspozycję. – Jego życie właściwie dopiero się zaczyna – mówi prof. Błażej Bałasz, dodając, że zasoby bazy powinny być stale rozszerzane: – Można będzie wprowadzać też informacje o nowych sukcesach, osiągnięciach oraz o zawiązywanych grupach badawczych czy podejmowanych projektach naukowych.
Konstrukcja bazy umożliwia udostępnianie zgromadzonych danych w języku angielskim. W każdej chwili z dokonaniami naszych badaczy będą mogli dzięki temu zapoznać się partnerzy z zagranicy. Prof. Błażej Bałasz tłumaczy, że Politechnika Koszalińska jest jedną z niewielu uczelni, które dysponują tego typu repozytorium.
Niewykluczone, że nowe doświadczenia zebrane przez koszalińską uczelnię posłużą innym szkołom wyższym w regionie i kraju do stworzenia własnych baz naukowych.
Efektywność kształcenia
Konstelacja została wdrożona w ramach projektu „Program zintegrowanych działań na rzecz zwiększenia jakości i efektywności kształcenia na Politechnice Koszalińskiej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej – z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Dr inż. Jakub Koperwas mówi, że gwarantuje on uzyskanie pozytywnej odpowiedź na kilka wyzwań. Wśród nich są: widoczność prac naukowych i rozpoznawalność uczelni, otwartość analityki i sprawozdawczości.
Konstelacja opiera się na szczegółowo zdefiniowanych zasadach. W procesie użytkowania stanie się platformą upowszechniania wiedzy o pracy naukowej. Chodzi o prezentację dorobku naukowego, którego realizacja jest związana z macierzystą uczelnią. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by inne osiągnięcia pracowników, odpowiednio wyodrębnione, zostały także w niej ujęte. Mateusz Stankiewicz
Więcej: sdr.tu.koszalin.pl/index.seam
Politechnika Koszalińska
ul. Śniadeckich 2, 75-453 Koszalin
www.tu.koszalin.pl
artykuł promocyjny