Prezentacje
Uckermark: Inwestorzy mile widziani
Świetna lokalizacja, atrakcyjne ceny nieruchomości, możliwość szybkiego wejścia na niemiecki rynek… Przygraniczny powiat Uckermark ma zalety, z których korzysta coraz więcej polskich firm i pracowników.
Miasta przyjazne biznesowi
Znane wielu szczecinianom z weekendowych wypadów 35-tysięczne Schwedt nad Odrą znajduje się tylko 50 km od stolicy Pomorza Zachodniego. Miasto jest siedzibą dużych zakładów przemysłowych, wokół których działa wielu poddostawców, a nowi inwestorzy mają tam do dyspozycji rozległe tereny przemysłowe. W odpowiedzi na zmiany w światowej gospodarce oraz wychodząc naprzeciw najnowszym trendom, władze miasta i otoczenie gospodarcze regionu zabiegają o to, aby kołem zamachowym gospodarki stały się innowacje, szczególnie te w obszarze transformacji energetycznej. Ważnym kamieniem milowym na drodze do tego celu będzie utworzenie Innovation Campus meBEST. Będzie on miejscem współpracy, nawiązywania kontaktów przez firmy i uczelnie z Berlina, Brandenburgii i Polski oraz przyciągnie przedsiębiorstwa i start-upy z obu stron granicy. To jeden z największych projektów z zakresu rozwoju gospodarki i przemysłu w rejonie przygranicznym zainicjowany przez miasto Schwedt nad Odrą oraz największe przedsiębiorstwa z tego regionu. meBest Campus ma być zaczynem skupiającym średnie i duże firmy, start-upy, z którego powstawać będą nowe biznesy, rozwiązania i technologie. Już teraz współpracą zainteresowane są firmy z regionu Szczecina, np. działająca w obszarze napędów wodorowych mPower.
Największy zakład w regionie to rafineria PCK, która stoi obecnie przed dużymi wyzwaniami w związku z sytuacją międzynarodową. Kolejnym dużym graczem są m.in. zakłady papiernicze Leipa oraz producent biopaliw firma Verbio. W sezonie letnim jezioro jest głównym punktem na mapie Prenzlau – czwartego z największych miast powiatu Uckermark. Świetnie utrzymana publiczna plaża przyciąga turystów z Niemiec i Polski. Ostatnią inwestycją jest otwarty niedawno, nowoczesny camping Sonnenkap. Położony tuż nad czystym jeziorem oferuje noclegi w domkach i namiotach glampingowych. Jednak Prenzlau promuje się też jako miasto energii odnawialnej. Tam właśnie powstała pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru firmy Enertrag. To położony najbliżej Szczecina obiekt tego typu. Firma ta posiada w okolicach Prenzlau oddział i myśli o stworzeniu w Prenzlau laboratorium do badania i udoskonalania różnych typów instalacji do elektrolizy wody potrzebnych do produkcji wodoru. Co więcej, po drogach Uckermarku kursują już autobusy komunikacji miejskiej napędzane energią z wodoru. Otwiera to pole do współpracy dla zachodniopomorskich firm i uczelni oraz pracy dla specjalistów. W Prenzlau atrakcyjną ofertę znajdą jednak również przedsiębiorcy z innych branż (w mieście działa 1300 firm!). Czekają na nich cztery obszary inwestycyjne.
Prenzlau promuje się jako miasto energii odnawialnej. Obecnie rozwijane są tam m.in. technologie wodorowe. | fot. materiały ICU
Położony wśród jezior Templin to nie tylko świetne miejsce na wypoczynek czy rehabilitację, ale także ciekawa lokalizacja biznesowa. | fot. materiały ICU
Angermünde zachwyca pięknie odrestaurowaną starówką i kusi terenami inwestycyjnymi. | fot. materiały ICU
Doskonałym położeniem na szlaku kolejowym Berlin–Szczecin pochwalić się może Angermünde – 14-tysięczne miasto położone między rezerwatem Schorfheide-Chorin a Parkiem Narodowym Doliny Dolnej Odry. Czyste powietrze i otoczenie przyrody tworzą idealne warunki dla rozwoju turystyki. Do odwiedzin zachęca pięknie utrzymane stare miasto i ogród zoologiczny, a także fakt, że można tam dotrzeć pociągiem w ciągu zaledwie godziny – zarówno ze Szczecina, jak i z Berlina. Przedsiębiorcy szukający gruntów pod swoją firmę znajdą jeszcze wolne miejsce na obszarze inwestycyjnym „Oderberger Straße”, a także inne dogodnie zlokalizowane nieruchomości, m.in. nieopodal dworca kolejowego. Znany z kompleksu basenów termalnych oraz pięknych jezior Templin sprawia natomiast wrażenie położonego wśród lasów uzdrowiska. Sielankową atmosferę wyczuć można wjeżdżając do miasta wśród świetnie utrzymanych domów w otoczeniu zieleni. Na ofertę turystyczną składają się m.in. westernowe miasteczko El Dorado oraz największy w tym miejscu, położony nad jeziorem hotel Ahorn. W Templinie nie brakuje gabinetów medycznych i fizjoterapeutycznych. Ale nie tylko przedstawiciele zawodów są tam mile widziani. Na inwestorów szukających terenów czeka przeszło 50 ha gruntów pod zabudowę biznesową w południowej części miasta.
Biznes ze wsparciem
Atutem powiatu Uckermark z punktu widzenia polskich przedsiębiorców chcących ruszyć na biznesowy podbój Niemiec jest lokalizacja: tuż przy polskiej granicy, przy autostradach i szlakach kolejowych, w pobliżu Szczecina (w tym portu), 6-milionowego obszaru metropolitalnego Berlina, z dużym lotniskiem. Inwestorzy liczyć mogą na korzystne ceny nieruchomości w porównaniu z innymi regionami Niemiec, atrakcyjne warunki oraz otwarte podejście władz lokalnych. Nie bez znaczenia jest też oferowana przez samorząd nieodpłatna obsługa i wsparcie dla inwestorów w języku polskim. Najlepszym tego przykładem jest działalność Investor Center Uckermark. Miejscowe uwarunkowania sprawiają, że region jest atrakcyjny również dla przedsiębiorców działających w różnej skali i w różnych modelach.
– Inwestycja może odbyć się w różny sposób. Oprócz klasycznego greenfieldu, atrakcyjną opcją jest skorzystanie ze zjawiska sukcesji firm i możliwości wejścia na niemiecki rynek w drodze przejęcia firmy niemieckiej. W Uckermark nie brakuje właścicieli, którzy z racji wieku i braku następców szukają kogoś, kto przejmie ich biznes razem z wypracowaną przez lata bazą klientów i wyrobioną marką – podpowiada Aleksander Buwelski z Investor Center Uckermark, agencji wspierającej inwestorów.
Ci, którzy zdecydują się na prowadzenie biznesu w Uckermark, skorzystają z bogatej palety usług i kontaktów wielu organizacji biznesowych i branżowych na poziomie gminy, powiatu i landu Brandenburgia. Będą też mogli poszukać klientów na miejscu – np. prezentując się na targach InKontakt w Schwedt.
Praca w Niemczech, ale blisko Polski
W Uckermark nie brakuje firm, które otwarte są na pracowników z Polski. Biorąc pod uwagę poziom wynagrodzeń w Niemczech i bliskość granicy, to atrakcyjna opcja dla osób, które rozważają wyjazd do pracy za granicę. Język polski usłyszeć można w wielu punktach gastronomicznych, handlowych oraz firmach w powiecie Uckermark. Region ma też własny portal z ofertami pracy: https://joe-uckermark.de/
Coraz więcej Polaków korzysta też z faktu, że w Uckermark znaleźć można mieszkania i domy w atrakcyjnych cenach. Wiążąc swoją przyszłość z tym miejscem, mogą realizować się zawodowo i biznesowo, a z drugiej strony pozostać blisko Polski. Zielony powiat przyciąga też osoby z Berlina i innych dużych niemieckich miast. W czasach pandemii oraz nowych modeli pracy przekonaliśmy się, że przestrzeń i życie bliżej natury to skarb.
ICU Investor Center Uckermark GmbH
Berliner Str. 52e
16303 Schwedt/Oder
ic-uckermark.de
Osoba do kontaktu:
Aleksander Buwelski
+49 3332 5389 16
buwelski@ic-uckermark.de
artykul promocyjny