Prezentacje
Märkisch-Oderland po polsku
15 lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej współpraca przygraniczna z Niemcami stała się codziennością. Pojawiły się jednak wyzwania, których rozwiązanie wymaga wiedzy i doświadczenia. Taką pomocą służą rozsiane po pograniczu centra usługowo-doradcze, z których jedno mieści się w Strausbergu niedaleko Berlina.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, otwarcie granic i rynku pracy sprawiły, że międzynarodowe kontakty – szczególnie w regionie przygranicznym – stały się intensywne jak nigdy wcześniej. Wraz z nimi rozwinęły się relacje gospodarcze i to bynajmniej nie jednostronne. Dla wielu przedsiębiorców z Polski geopolityczne zmiany stały się szansą na rozwój biznesu po drugiej stronie Odry, a także znalezienia nowego miejsca zamieszkania.
Praktycznie nie spotykam na pograniczu już osób, które nie mają żadnej wiedzy o sąsiadach zza miedzy – przyznaje Olga Bowgierd z Centrum Usługowo-Doradczego SBC działającego w brandenburskim Strausbergu, zaledwie 30 kilometrów na wschód od Berlina. – Pojawiają się jednak pytania bardziej szczegółowe, np. związane z rodzajami podatków, które obowiązują przedsiębiorców prowadzących działalność w Niemczech, a także ubezpieczeń czy możliwości otrzymania dofinansowania na start firmy za granicą.
I właśnie wyjaśnianiem tego typu niuansów zajmuje się SBC w Strausbergu. Jest to jedno z dziesięciu transgranicznych centrów usługowo-doradczych działających na terenie Brandenburgii, Pomorza Przedniego i województwa zachodniopomorskiego, współfinansowanych w ramach unijnego programu Interreg V A. Biuro w Strausbergu działa dopiero od dwóch lat, choć powiat Marchia Odrzańska (Märkisch-Oderland), na którego terenie się mieści, graniczy z Polską i od lat rozbudowuje kontakty transgraniczne. Zadaniem centrum jest pomoc małym i średnim przedsiębiorcom polskim w nawiązywaniu kontaktów z partnerami z Marchii Odrzańskiej, zaś niemieckim podmiotom gospodarczym ułatwianie poszukiwania partnerów z Polski. W zasobach biura znajduje się polsko-niemiecka baza firm, pracownikom SBC można także zlecić indywidualny research dotyczący inwestowania lub prowadzenia biznesu w Polsce czy w Niemczech.
W nawiązaniu i utrzymaniu kontaktów pomagają organizowane przez centrum spotkania, m.in. cykliczne forum przedsiębiorców, a także konferencje, podczas których samorządy z powiatu Marchii Odrzańskiej i Polski mogą odnowić, naprawić lub ulepszyć nieraz nieco zapomniane relacje nawiązane przed laty w ramach partnerstwa miast i np. poprawić wspólną komunikację. Ciekawą ofertę stanowią również seminaria i warsztaty poświęcone wyjaśnianiu skomplikowanych zagadnień: ubezpieczeń, podatków, praw pracownika czy konsumenta.
W dobie globalizacji wiele problemów gospodarczych, z którymi borykają się przedsiębiorcy po obu stronach granicy, jest takich samych lub bardzo podobnych. Tak jest m.in. z brakiem wykwalifikowanych pracowników, szukaniem ich za granicą (w tym na Ukrainie) czy trudnościami w uznaniu kwalifikacji zawodowych. Tym zagadnieniom poświęcone będzie najbliższe polsko-niemieckie forum przedsiębiorców pt. „Pozyskiwanie pracowników“, które odbędzie się 22 października w Kostrzynie nad Odrą. W programie oprócz wykładów zaplanowano warsztaty, dotyczące m.in. różnic w polskich i niemieckich systemach edukacyjnych, pozyskiwania polskich uczniów na praktyki zawodowe w Niemczech i formułowania dla nich zrozumiałej oraz atrakcyjnej oferty praktyk. Jeden z warsztatów poświęcony będzie tzw. kompetencjom miękkim, np. tworzeniu przyjaznej atmosfery w pracy dla nowych pracowników oraz różnicom w obu krajach, jakie funkcjonują w zakresie łączenia życia zawodowego i rodzinnego. Udział w forum jest bezpłatny, a całość będzie tłumaczona symultanicznie. Zgłoszenia należy nadsyłać do 14 października na adres: sbc@stic.de. Wiele z omawianych na warsztatach zagadnień dostępnych jest później w formie dwujęzycznych filmów w internecie na stronie www. stic.de pod zakładką „DE/PL poradnik” albo na Facebooku na profilu „Märkisch-Oderland DE-PL”, dzięki czemu seminaria nie są tylko przedsięwzięciami jednorazowymi. W tym roku SBC Strausberg zaplanował jeszcze dwa seminaria fachowe w formie online (tzw. webseminaria) – jedno poświęcone podatkowi od działalności gospodarczej w Niemczech (tzw. Gewerbesteuer), który nie występuje w takiej formie w Polsce i często stanowi niemały problem dla polskich przedsiębiorców oraz drugie – dotyczące pracowników sezonowych. Będzie ono adresowane zarówno do osób z Polski zainteresowanych taką formą zatrudnienia, jak i pracodawców niemieckich szukających za granicą kadry sezonowej.
Sąsiedztwo Berlina, a jednocześnie bliski kontakt z naturą sprawiają, że Marchia Odrzańska jest atrakcyjna nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla osób, które szukają nowego miejsca zamieszkania i zamierzają podjąć tu pracę.
– Ceny nieruchomości są tu dużo niższe niż w Berlinie, a pracy nie brakuje – zapewnia Urszula Lisowska-Jaroni z Centrum Usługowo Doradczego w Strausbergu. – Teren ten odznacza się też doskonałą infrastrukturą. Po upadku NRD wyremontowano lub zbudowano od nowa drogi, szkoły, przedszkola, centra kultury. Wszystko to czeka na mieszkańców – także tych, którzy zechcą przeprowadzić się tu z Polski. SBC Strausberg jako jeden z projektów STIC Wirtschaftsfördergesellschaft Märkisch-Oderland mbH zajmuje się także aktywną reklamą owiatu Märkisch-Oderland w Polsce. Koncepcja tworzonej aktualnie kampanii reklamowej i informacyjnej dla nowych, potencjalnych eszkanców i pracobiorców z Polski obejmuje nie tylko polskojęzyczne filmy reklamowe o regionie, ale także broszury informacyjne o rwszych krokach w Märkisch-Oderland w kategorii „mieszkać, pracować i żyć”, wraz ze wszystkimi informacjami, gdzie i jak można n eźć pomoc na miejscu. SBC Strausberg zaprasza do Märkisch-Oderland!
DE-PL Service- und BeratungsCentrum
der Euroregion POMERANIA c/o STIC Wirtschaftsfördergesellschaft Märkisch-Oderland mbH
tel. +49 3341 3353721, +49 3341 3353722
e-mail: sbc@stic.de
www.stic.de
www.sbcud.net
artykuł promocyjny