Prezentacje

Prezentacje 2017-03-13

Kształcimy dla przemysłu 4.0

Prof. Krzysztof Okarma, dziekan Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, o jubileuszu wydziału, uznanych absolwentach i czwartej rewolucji przemysłowej. 

W tym roku obchodzicie 70-lecie Wydziału Elektrycznego ZUT. Jakie były początki?

Wydział Elektryczny powstał jako jeden z trzech pierwszych wydziałów Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie obok obecnego Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki oraz Wydziału Budownictwa i Architektury. Dodam, że nasz wydział jako jedyny nie zmienił swojej nazwy od siedemdziesięciu lat. Pierwsi studenci pojawili się na zajęciach w lutym 1947 roku, właśnie 70 lat temu. W 1955 roku wydział wszedł w skład Politechniki Szczecińskiej, a od 2009 jesteśmy jako jeden z dziesięciu wydziałów w strukturach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Dziś Wydział Elektryczny jest jednym z czterech wydziałów ZUT, który posiada kategorię A. Wydział, choć średni z punktu widzenia liczby kadry i liczby studentów, jest efektywny pod względem działalności naukowej. Mimo tego, że mamy jedynie dwudziestu kilku samodzielnych pracowników naukowych, posiadamy od kilku lat pełne uprawnienia doktoryzowania i habilitowania w dyscyplinach automatyka i robotyka oraz elektrotechnika. I to przełożyło się na liczne w ostatnich latach awanse naukowe. Pojawiło się sporo młodych doktorów habilitowanych, czyli tych, którzy będą decydować o przyszłości wydziału i kierunkach jego rozwoju.

Takim kierunkiem rozwoju staje się to, co nazywamy przemysłem 4.0 lub czwartą rewolucją przemysłową, co określane bywa jako epoka zanikania bariery między ludźmi i maszynami. Wiąże się to nie tylko z automatyką i robotyką, ale również z informatyką. Na styku tych dyscyplin dzieje się wiele fascynujących rzeczy.

Wasi absolwenci znani są nie tylko w Polsce. Również w konkursie gospodarczym Perły Biznesu kilka nagród trafiło do firm, w których pracują wasi absolwenci.

Wśród naszych „gwiazd”, które ukończyły Wydział Elektryczny, należy wymienić przede wszystkim Ryszarda Malinowskiego, który był jednym z wiceprezesów firmy Intel, największego na świecie producenta układów scalonych. Wiesław Łodzikowski do niedawna dyrektor TVP Technologie, kierował wdrażaniem w Polsce telewizji cyfrowej. Z kolei prof. Wieńczysław Daca był w latach dziewięćdziesiątych założycielem firmy szczecińskiej RTS Networks, wytwarzającej oprogramowanie, która została kupiona przez znany fiński holding Tieto. Z Tieto wywodzi się firma brightOne, której szef Jakub Borowczyk został nagrodzony Perłą Biznesu 2016 w kategorii Osobowość Biznesu.

Bardzo dobrze układa nam się zresztą współpraca z brightOne. Warto wspomnieć, że firma umożliwia absolwentom studiów I stopnia łączenie pracy ze studiami magisterskimi na Wydziale Elektrycznym ZUT. Nasi absolwenci pracują też w siostrzanych firmach GlobalLogic oraz Apptimia. Zresztą szefem GlobalLogic jest Daniel Jabłoński, kolejny absolwent naszego wydziału.

Nie sposób nie wspomnieć o powołanej przez nas Radzie Przemysłowo-Programowej, w której znajdują się przedstawiciele firm, z którymi na co dzień współpracujemy. Od niedawna w Radzie jest też przedstawiciel Autocomp Management, firmy - laureata w konkursie „Świata Biznesu”. Możemy też być dumni z firmy Pixel Legend, której dyrektor Jan Filipowiak, kolejny laureat Pereł Biznesu, ukończył u nas studia podyplomowe, wciąż nie zapominając o naszym wydziale.

Najnowszym przykładem sukcesów naszych absolwentów jest zwycięstwo w konkursie międzynarodowym Galileo Masters. Projekt dotyczył współdzielenia przestrzeni powietrznej między dronami a samolotami załogowymi. Autorami projektu są Mateusz Spychała, nasz tegoroczny absolwent oraz dr inż. Rafał Osypiuk. Rozwiązaniem zainteresowały się już firmy niemieckie, a także nasze ministerstwo rozwoju.

Absolwenci Wydziału Elektrycznego sprawdzają się też na innych polach. Naszym absolwentem jest Roman Czejarek, znany dziennikarz radiowy, który wraz z nami będzie współorganizatorem obchodów 70-lecia wydziału.

A kiedy organizujecie swoje uroczystości?

Korzystając z okazji, chciałbym zaprosić wszystkich absolwentów wydziału na uroczystości 70-lecia Wydziału, które rozpoczną się 20 maja w audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego w budynku wydziałowym przy ul. 26 Kwietnia. Po uroczystości ok. godz. 14 planujemy piknik połączony ze zjazdem absolwentów. Uczestników jubileuszowych spotkań czeka wiele atrakcji, zarówno dla nich samych, jak i dla rodzin. Będzie czynna m.in. Strefa Młodego Elektryka i Dziecięcy Uniwersytet Technologiczny - DUTEK. Otworzymy nasze pomieszczenia, pokażemy nasze laboratoria. Czas na pikniku umilać będzie nasz wydziałowy zespół muzyczny. Po szczegóły odsyłam na stronę internetową tego wydarzenia oraz na profil na Facebooku.

Z tego co pan dziekan mówi, absolwenci Wydziału nie powinni mieć problemów z podjęciem pracy po ukończeniu studiów. A jak będzie z naborem nowych studentów?

Zmienił się algorytm finansowania uczelni i wydziałów. Duży nacisk położony jest teraz na jakość kształcenia, mierzoną stosunkiem liczby studentów do nauczycieli akademickich. Nie powinien on przekraczać wartości 13. Nie przekraczamy jej, co świadczy dobrze o wydziale i zapewnia stosunkowo niezłe finansowanie, tym bardziej że posiadamy wspomnianą już kategorię A. Nie musimy zatem ograniczać limitu przyjęć i sądzę, że wszyscy kandydaci na studia na naszym wydziale mają szansę być przyjęci. A zatrudnienie po studiach na pewno znajdą.

Dziękujemy za rozmowę.


Wydział Elektryczny Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
ul. Sikorskiego 37
70-313 Szczecin
Tel.: +48 91 449 41 13
we.zut.edu.pl

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-03-13 20:59
Wszystkich rekordów:

Społeczność