Informacje

Informacje 2015-04-07

Terminal LNG: brakuje niecałych 4 proc., ale końca nie widać

W Świnoujściu trwają jednoczesnie prace budowlane i odbiory terminala gazowego. Polskie LNG S.A. nadal jednak nie precyzuje terminu oddania inwestycji do użytku.

Budowa głównych obiektów terminalu LNG, czyli zbiorników magazynowych, jest na końcowym etapie /fot.: LNG / Budowa głównych obiektów terminalu LNG, czyli zbiorników magazynowych, jest na końcowym etapie /fot.: LNG /
Inwestycja, której budowa trwa od marca 2011 roku i miała być ukończona w czerwcu 2014 roku, weszła w najważniejszą fazę realizacyjną. - Równolegle z pracami budowlanymi, wykonywane są próby i czynności związane z odbiorami oraz czynności przygotowawcze do próbnych rozruchów. Na placu budowy pracuje średnio 1200 osób dziennie – wyjaśnia Maciej Mazur, dyrektor biura komunikacji spółki.
 
- Dostawy i montaż wszystkich urządzeń na terenie terminalu zostały zrealizowane w 100 proc. – dodaje Maciej Mazur. Trwa końcowy etap prac budowlanych we wszystkich obszarach, w tym przy głównych obiektach terminalu LNG, czyli zbiornikach magazynowych. Wykonywane są próbne testy poszczególnych zespołów urządzeń, czyli tzw. czynności przedrozruchowe. Od czterech miesięcy sukcesywnie dokonywane są także inspekcje i odbiory poszczególnych systemów odbiorowych i rozruchowych.
 
Do zrobienia zostało jeszcze m. in. dokończenie prób ciśnieniowych rurociągów technologicznych, dokończenie izolacji rurociągów i rozpoczęcie osuszania zbiorników na LNG, a następnie także rurociągów.
 
Na tym nie zakończy się budowa terminalu LNG w Świnoujściu. Powstanie tam bowiem trzeci, dodatkowy zbiornik do magazynowania skroplonego gazu. Ta inwestycja znalazła się w planach Ministerstwa Gospodarki dotyczących infrastruktury energetycznej, które będą dofinansowane z unijnego funduszu "Infrastruktura i środowisko" na lata 2014-2020.
 
Inwestycja pozwoli to na przeładunek do 7,5 mld metrów sześciennych tego paliwa, co odpowiada ponad 40 proc. aktualnego rocznego zapotrzebowania naszego kraju.
 
Przedsięwzięcie o wartości ponad 3 mld zł umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie. Inwestorem jest Polskie LNG, generalnym wykonawcą – konsorcjum na czele z włoską firmą Saipem.
 
Pewna data uruchomienia terminalu LNG jest nadal mało konkretna.  - Konsorcjum realizujące inwestycję, na czele z włoską firmą Saipem wskazuje, że terminal zostanie uruchomiony w 2015 roku – mówi Maciej Mazur. Jeśli mieć na uwadze fakt, iż po miesiącu zaawansowanie prac postąpiło o jeden procent, to można spodziewać się, że terminal zostanie otwarty w połowie roku.
 
AK
Tematy: inwestycja (310) | inwestor (135) | budownictwo (118) | Świnoujście (64) | gaz (23) | terminal gazowy (17) | gazoport (12) | LNG (9) | Maciej Mazur (4) | terminal (3) |
aktualizowano: 2015-04-14 20:14
Wszystkich rekordów:

Społeczność