Informacje

Informacje 2011-10-18

Niepełnosprawni w firmie

Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, dowiedzieli się przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Północną Izbę Gospodarczą.
Marek Królak /fot. PIG/  Marek Królak /fot. PIG/

Spotkanie, które odbyło się w poniedziałek było piątym z cyklu realizowanego w ramach projektu „Kompleksowe rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Spotkanie prowadzili przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Szczecinie. Uczestnicy dowiedzieli się od nich między innymi, na czym polega pomoc udzielana pracodawcom w pozyskaniu spośród zarejestrowanych osób niepełnosprawnych odpowiednich pracowników oraz jakie formy finansowego wsparcia pracodawców w tym względzie posiada urząd.

- Pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy może otrzymać m.in. zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy, przystosowania takiego stanowiska pracy lub dofinansowanie zorganizowanie stażu dla takiej osoby – wyjaśnia Marek Królak, kierownik Referatu Rehabilitacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych PUP. – Z doświadczenia wiem, że pracodawcy szukają przede wszystkim pracownika na konkretne stanowisko i z odpowiednimi kwalifikacjami, dopiero potem patrzą na przywileje. W przypadku osób niepełnosprawnych są takie możliwości, ale tez niektórzy pracodawcy wciąż maja wątpliwości. W takim przypadku możemy na przykład zorganizować staż, w czasie którego pracodawca przekona się, że taka osoba jest pełnowartościowym pracownikiem.

Jak przekonuje specjalista z Powiatowego Urzędu Pracy, pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, nie narzekają na pracowników z tej grupy, pozyskanych za Pośrednictwem Urzędu. Jeśli chodzi o samych pracowników, to najczęściej problematyczna okazuje się wysokość oferowanego wynagrodzenia.

- Niepełnosprawni często mówią również, ze chcieliby mieć większy wybór ofert pracy na różnych stanowiskach – mówi Marek Królak. – Obecnie ten wybór jest mocno ograniczony. Najczęstsze oferty to ochrona mienia i sprzątanie. Kiedy pojawia się na przykład oferta pracy biurowej, zawsze jest bardzo wielu kandydatów.

W ramach tego samego projektu, już 27 października w hotelu Radisson Blu odbędzie się giełda pracy dla osób niepełnosprawnych. Podczas giełdy zaprezentują się przedsiębiorcy szukający do pracy osób niepełnosprawnych, instytucje zajmujące się tą grupą społeczną oraz jednostki, które oferują wsparcie dla przedsiębiorców i osób niepełnosprawnych (PFRON, PUP itp.). W ramach giełdy zostanie stworzony katalog ofert pracy dla osób niepełnosprawnych.

KZ

 

Tematy: Szczecin (597) | praca (39) | Północna Izba Gospodarcza (35) |
aktualizowano: 2011-10-19 09:05
Wszystkich rekordów:

Społeczność