Informacje

Informacje 2010-11-25

Laboratoria otwarte na biznes

Ofertę badań dla biznesu z zakresu m. in. inżynierii biomedycznej, akustyki, technologii nagrań dźwiękowych prezentuje Katedra Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie.
Laboratorium Akustyki i Technologii Nagrań Dźwiękowych Laboratorium Akustyki i Technologii Nagrań Dźwiękowych
 Katedra Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki Wydziału Elektrycznego ZUT
Katedra Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki Wydziału Elektrycznego ZUT

www.kisse.zut.edu.pl

W skład zespołu naukowo-badawczego katedry pod kierownictwem prof. Romana Kaszyńskiego wchodzi dwóch profesorów, sześciu doktorów i sześciu magistrów (w tym trzech doktorantów). Zespół badawczy jest otwarty na współpracę z firmami w zakresie badań w dwóch głównych grupach zagadnień: inżynierii biomedycznej oraz szeroko rozumianej dynamiki systemów i sygnałów, inżynierii sygnałów i techniki mikroprocesorowej. Między jedną i drugą grupą zagadnień istnieje wiele punktów, w których problemy badawcze przenikają się.

Jednostka dysponuje nowoczesną, dobrze wyposażoną bazą  laboratoryjną. Użycie unikatowej aparatury i ogromnych możliwości obliczeniowych pozwala  rozwiązać wiele trudnych zagadnień technicznych i tych związanych z inżynierią biomedyczną.

Kompleks laboratoriów Akustyki i Technologii Nagrań Dźwiękowych,  Realizacji Dźwięku  oraz Sygnału Mowy

Zaplecze techniczne laboratoriów umożliwia prowadzenie badań naukowych z dziedziny inżynierii dźwięku oraz cyfrowego przetwarzania sygnałów audio oraz wykonywania usług z zakresu rejestracji i pomiarów audio na miejscu i w terenie (np. nagrania muzyczne, właściwości akustyczne pomieszczeń, logopedia i inne).

Laboratoria dysponują zaadaptowanymi akustycznie pomieszczeniami umożliwiającymi dokonywanie profesjonalnych wielokanałowych nagrań dźwiękowych mowy i muzyki oraz pomieszczeniem do pomiarów w polu quasi-swobodnym. Jest to komora quasi-bezechowa o kubaturze 12 m sześc. Unikalne wyposażenie laboratoriów obejmuje wielkoformatową konsoletę produkcyjną SSL Axiom Aysis z 72 torami wejściowymi, system DAW ProTools LE Digi003 Complete Production Toolkit, system odsłuchowy Genelec 8040A, przedwzmacniacz mikrofonowy Millennia Media HV-3D (8 kanałów) i inne.

Baza sprzętowa laboratoriów uzupełniona jest komputerami ze specjalistycznym oprogramowaniem do analizy   i przetwarzania sygnałów akustycznych (w tym mowy).

Laboratorium dynamiki systemów i sygnałów

Laboratorium pozwala badać informacje zawarte w sygnałach  różnego rodzaju. Może to być np. analiza pracy mózgu w oparciu o zaawansowane badanie elektroencefalogramu. Rozwiązania opracowane w laboratorium pozwalają np. na badanie, na podstawie analizy fal mózgowych, słuchu lub wzroku u niemowląt, skracając je do kilku minut. Ale w laboratorium powstał też m. in. system umożliwiający wyjątkowo dokładne ważenie produktów na wadze taśmowej i to w czasie krótszym niż było to możliwe dotychczas. Szczeciński ośrodek jest czołową placówką badań tego typu w kraju i jedną z kilkunastu działających na świecie.
Laboratorium wyposażone jest w nowoczesne zestawy aparatury do generowania, pomiarów i analizy sygnałów w zakresie 0 –3 GHz. Badania w takim zakresie częstotliwości dają dwa zestawy aparatury, jeden firmy Aigilent i drugi firmy Tektronix oraz 32-procesorowy serwer obliczeniowy SUN Microcomputer z bogatym specjalistycznym oprogramowaniem. W laboratorium prowadzone są badania nad dynamicznymi układami o zmiennych w czasie parametrach. Wykorzystanie tych układów do filtracji sygnałów pomiarowych daje znakomite, nieznane wcześniej wyniki.

Laboratoria układów programowalnych i procesorów sygnałowych oraz techniki mikroprocesorowej

Laboratoria pozwalają na badania nad elementami sterowania wszelkich urządzeń, w których stosowane są mikroprocesory  - od prostego sprzętu AGD po skomplikowane urządzenia używane w przemyśle. Badania w zakresie techniki mikroprocesorowej pozwalają na produkcję urządzeń tańszych, ale o jakości nie gorszej niż dotychczas wytwarzane.
Laboratoria wyposażone są w bogaty kompleks elementów i oprogramowania, który pozwala na tworzenie układów do filtracji i przetwarzania sygnałów oraz  podzespołów wykorzystywanych w układach sterowania. W zakresie układów programowalnych stanowiska komputerowe zawierają systemy XPLA Professional i XPLA PC-ISP (Xilinx) wspomagające projektowanie i programowanie modułów CPLD rodziny CoolRunner (Xilinx) oraz moduły uruchomieniowe DigiLab z układami FPGA Spartan II (Xilinx) wraz z modułami wejścia/wyjścia i oprogramowaniem WebPack.

Laboratoria Inżynierii Biomedycznej


Laboratoria Inżynierii Biomedycznej pozwalają na prowadzenie prac badawczych, projektowych i konstrukcyjnych z obszaru inżynierii biomedycznej, telemedycyny (teleinformatyki medycznej) i informatyki zdrowotnej. Pracujący w nim naukowcy stworzyli już m. in. innowacyjne i znacznie tańsze od stosowanych do tej pory, urządzenie do badania zmian w stawie skroniowo-żuchwowym. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy zwrócili uwagę na duże zapotrzebowanie na tego typu diagnostykę.
Wyposażenie badawcze laboratoriów to między innymi stanowiska komputerowe z 16-kanałowymi modułami kontrolno-pomiarowymi LC-015-1612 (Egmont Instruments) oraz kartą akwizycji NI USB-565 (National Instruments), oraz zestaw aparatury do analizy i przetwarzania mikrovoltowych sygnałów, w tym sygnałów EEG, a także specjalistyczne programy biomedyczne (m.in. IT-EDUCTRA, OSIRIS - HUG, GAMMA AT i GAMMA VISION – CompArt Medical Systems, PPM - Phonak).

W katedrze istnieje zaplecze warsztatowe, na które składają się pracownie mechaniczna, elektryczna i elektroniczna, wykorzystywane w pracach konstrukcyjnych nad prototypowymi urządzeniami i systemami.

***

Katedra Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Szczecin, ul. 26-Kwietnia 10 (I piętro)
www.kisse.zut.edu.pl

Kontakt z Katedrą możliwy jest za pośrednictwem Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu
Technologii ZUT


ul. Janosika 8
71-424 Szczecin
Tel. +48 91 449 43 58
Faks: +48 91 449 43 58
www.innowacje.zut.edu.pl

Osoba do kontaktu:
Tomasz Łyżwiński
tlyzwinski@zut.edu.pl
91 449 41 09

 

materiał promocyjny

aktualizowano: 2010-12-08 13:18
Wszystkich rekordów:

Społeczność