Informacje

Informacje 2010-11-25

Koło ratunkowe na kryzys…

W obliczu niezwykle szybkich zmian gospodarczych, przeobrażeń technologicznych, informatycznych, rosnących oczekiwań klientów, firmy zmuszane są do ciągłej walki o wzmocnienie swojej pozycji na rynku.

www.doskonalenie-vento.com.pl

Rozwój firm warunkowany jest potencjałem zaangażowanych zasobów ludzkich, co potwierdzają liczne wyniki badań. Stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników to inwestycja gwarantująca wymierne korzyści finansowe.
Pytanie jak inwestować w pracowników, aby zrealizować cel biznesowy firmy oraz przekazać wiedzę, umiejętności, które pozwolą pracownikom skutecznie funkcjonować na innych obszarach zawodowych, nie jest pytaniem na które łatwo udzielić odpowiedzi wprost.

Tymczasem, funkcjonuje swoistego rodzaju moda na szkolenia. W ciągu kilku ostatnich lat powstało kilkadziesiąt firm szkoleniowych, pojawiły się nowe formy szkolenia jak np. e-learning, powszechniej wykorzystywane są nowoczesne narzędzia komunikacji: livechat, videokonferencje. Wśród odbiorców wzrosła również znacząco świadomość konieczności kształcenia przez całe życie, przede wszystkim z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację rynkową.
Niewątpliwie, przed przystąpieniem do udziału w szkoleniu, powinno nastąpić rozpoznanie aktualnej sytuacji firmy, przewidywanych, oczekiwanych kierunków rozwoju, ocena potencjału rynku na którym podmiot funkcjonuje, jak również określenie umiejętności, predyspozycji pracowników.

Przedsiębiorstwa rzadko decydują się na przeprowadzenie kompleksowej analizy potrzeb szkoleniowych z uwagi na wysoki koszt takiego przedsięwzięcia.

Możliwość wykorzystania środków finansowych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego znacząco ułatwia realizację dedykowanych pod konkretne potrzeby firm szkoleń. Przykładem jest obecnie realizowany w województwie zachodniopomorskim projekt pt.: „Koło ratunkowe na kryzys - TOC + LEAN + HR - szkolenia w zakresie ciągłego doskonalenia organizacji".

Z uwagi na strukturę firm w województwie zachodniopomorskim, gdzie w 2009 roku powstało niemal 21 tys. firm, z czego prawie 99% to podmioty mikro (*), szkolenia adresowane są do MMŚP.

W ramach projektu koordynowanego przez Vento Consulting u przedsiębiorcy odbywa się bezpłatne badanie potrzeb szkoleniowych firmy (praca na konkretnych przykładach), analiza stanu zastanego.

Na podstawie wyników badania, właściciel firmy we współpracy z konsultantem ustala program szkolenia. Zaangażowanie właścicieli podmiotu, osób decyzyjnych w proces planowania szkoleń, ich osobisty w nich udział w sposób bezpośredni wpływa na wyniki firmy, osiągane efekty. Ponadto pozwala lepiej wykorzystać wiedzę i umiejętności zespołu.

Udział w projekcie „Koło ratunkowe na kryzys …” daje możliwość pozyskania praktycznych umiejętności opartych na specyfice firmy, podpatrzenie praktyków, którzy współpracowali między innymi z Toyotą, Isuzu. Szkolenia dla firm do 49 osób zatrudnionych dofinansowane są do 80%, natomiast średnie firmy – do 249 osób zatrudnionych otrzymują dofinansowanie w 70% za trzy dni szkolenia w formie warsztatów.

Autorskie szkolenia wzmagają identyfikację kadry z firmą poprzez zrozumienie jej strategii i celów działania. Szkolenie może być również postrzegane jako forma nagrody i wyróżnienia, pełnić może zatem funkcję motywacyjną, a jak powszechnie wiadomo, zaangażowany, lojalny i wykształcony pracownik to połowa sukcesu firmy.

Więcej informacji na www.doskonalenie-vento.com.pl lub pod numerem telefonu 91 818 11 11

(*) Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2008-2009, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2010.


Vento Consulting
Oddział Szczecin
ul. Jana Styki 16/3
71-138 Szczecin
tel./fax: 91-818-11-11
aplusa@vento.net.pl
www.vento.net.pl

www.doskonalenie-vento.com.pl

materiał promocyjny

aktualizowano: 2010-12-06 15:42
Wszystkich rekordów:

Społeczność