Informacje

Informacje 2011-01-28

JEREMIE ułatwia dostęp firm do kredytów

Rozmowa z Prezesem Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Adamem Badachem.
Adam Badach Adam Badach

www.zrfpk.pl

Nowoczesny instrument inżynierii finansowej tzw. Inicjatywa JEREMIE został w naszym województwie wdrożony przez fundusz, którym Pan kieruje. Czy są już efekty?

3 miesiące temu jako pośrednik finansowy podpisaliśmy, w obecności marszałka województwa zachodniopomorskiego, umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego który jest menadżerem funduszu JEREMIE. Od połowy października realizujemy strategię sprzedaży i wsparcie marketingowe. Naszymi partnerami są banki działające na terenie województwa zachodniopomorskiego i współpracujące z naszym funduszem wśród nich - PKO BP, PEKAO SA, GBS BANK z Barlinka czy Bank Ochrony Środowiska SA. Mogę powiedzieć, że pierwsze efekty już widać.

Czy może Pan wymienić konkretne efekty?

Do końca stycznia udzieliliśmy 26 poręczeń o wartości ponad 2,5 miliona złotych. Biorąc pod uwagę ustalenie ostatecznych zasad i procedur w bankach dopiero w drugiej połowie listopada, to wynik naszego funduszu uznać należy za bardzo pozytywny. Chciałbym podkreślić, że dzięki Inicjatywie JEREMIE zachodniopomorscy przedsiębiorcy mogli uzyskać kredyty inwestycyjne o wartości prawie 6 milionów złotych. Obecnie świadomość wśród firm zachodniopomorskich związana z JEREMIE jest coraz większa i spodziewamy się znacznego zwiększenia portfela poręczeniowego.

Jakie działania złożyły się na wzrost znajomości JEREMIE wśród przedsiębiorców?

Kampania reklamowa realizowana przez Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych, kampania wizerunkowa Banku Gospodarstwa Krajowego i duża kampania Urzędu Marszałkowskiego pokazująca korzyści dla przedsiębiorców korzystających z JEREMIE. W naszym przypadku, duże znaczenie miały także bezpośrednie spotkania ze środowiskami biznesowymi - Północną Izbą Gospodarczą i Organizacją Przedsiębiorców Barlinek.

Co kryje się pod stwierdzeniem - korzyści dla przedsiębiorców?

Inicjatywa JEREMIE pozwala nam elastycznie, z myślą o Klientach, kształtować opłaty. Dzięki temu, korzyścią dla przedsiębiorców są niskie koszty uzyskania poręczenia – nawet 70% taniej niż w przypadku innych poręczeń dostępnych na rynku finansowym. W kampanii reklamowej zwracaliśmy również uwagę na uproszczoną procedurę, indywidualną opiekę naszych doradców oraz efektywnie niższe koszty kredytu. Jestem przekonany, że te argumenty trafiają do zachodniopomorskich przedsiębiorców, co widać na spotkaniach biznesowych. Właściciele firm wręcz podkreślają, że jest to jeden z elementów pomagający firmom zwiększyć konkurencyjność a tym samym osiągać większe zyski.

O jakich spotkaniach biznesowych Pan mówi?

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Bankiem Gospodarstwa Krajowego zorganizowaliśmy 2 duże spotkania ze środowiskiem biznesowym zainteresowanym Inicjatywą JEREMIE. Pierwsze spotkanie zorganizowaliśmy z Północną Izbą Gospodarczą a sala konferencyjna hotelu Park wypełniła się niemal w całości. Zainteresowanie firm było bardzo duże o czym świadczy również ożywiona dyskusja podczas tej konferencji. Drugie spotkanie zorganizowaliśmy w Barlinku z tamtejszą izbą gospodarczą i we współpracy z GBS Bankiem. Warto podkreślić aktywność GBS Banku z Barlinka nie tylko we współpracy przy poręczeniach JEREMIE, ale również w rozwoju i współpracy z biznesem całego naszego województwa.

Jakie firmy skorzystały już z JEREMIE i jakiej wielkości są to poręczenia?

Poręczenia realizowane dzięki Inicjatywie JEREMIE adresowane są do firm zarejestrowanych lub prowadzących działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego - przede wszystkim mikro, małych i średnich firm. Oferta poręczeń Jeremie jest ofertą dla firm  dynamicznie rozwijających się, potrzebujących dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania – kredytów bankowych oraz dla firm nowych nieposiadających historii kredytowej – tzw. start up-ów, działających krócej niż 24 miesiące . Wśród udzielonych 26 poręczeń jest poręczenie wartości 500 tysięcy złotych (zabezpiecza kredyt na kwotę 2 mln zł)  i poręczenia zaczynające się już od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wśród korzystających z poręczenia JEREMIE są  firmy reprezentujące różne branże: usługi, produkcję, handel, transport czy budownictwo. Generalnie JEREMIE umożliwia realizowanie inwestycji przez firmy które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń na kredytowanie lub nie chcą, z rożnych powodów, blokować hipoteki czy ustanawiać innych drogich zabezpieczeń. Poręczenie realizowane w ramach Inicjatywy JEREMIE jest rzeczywiście tańsze.

Przypomnijmy jakie są zasady i procedury dla przedsiębiorców chcących skorzystać z JEREMIE?

Maksymalna wielkość poręczenia to 500 tysięcy złotych, chcemy zabezpieczać poręczenie 70 procent kwoty kredytu. Co ważne, kwota kredytu nie jest limitowana i może wynosić nawet kilka mlionów zł. Aby poręczyć wyższą kwotę możliwe będzie współporęczenie kredytu z innym funduszem. Maksymalny okres poręczenia to 66 miesięcy. Poręczamy finansowanie inwestycji polegających na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów produkcyjno – handlowych, tworzenie nowych miejsc pracy, wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych. Dodatkowo możemy poręczyć zakup wyposażenia - maszyny i urządzenia oraz zakup środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanej inwestycji.

JEREMIE - Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises (wspólne europejskie zasoby dla  mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), a mówiąc prościej – pozadotacyjne wsparcie dla firm. W Polsce realizowany w województwach: pomorskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i łódzkim. Pośrednikami finansowymi są: fundusze poręczeniowe, fundusze pożyczkowe, banki spółdzielcze, banki sieciowe, SKOK-i, fundusze transferu technologii i parki technologiczne.

Rozmawiał: WJ

Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o
ul. Świętego Ducha 5A
70-205 Szczecin
Infolinia JEREMIE: 91 813 01 22
Fax. (91) 813 01 11
E-mail: jeremie@zrfpk.pl
www.zrfpk.pl
 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Materiał promocyjny

aktualizowano: 2011-01-30 21:52
Wszystkich rekordów:

Społeczność