Informacje

Informacje 2009-01-30

Informatycy bez krawatów

Nie boją się kryzysu i zaczynają się integrować. Już sto zachodniopomorskich firm z branży informatycznej skupionych jest w Klastrze ICT - Pomorze Zachodnie.
Członkowie Klastra ICT Pomorze Zachodnie /fot,. archiwum/ Członkowie Klastra ICT Pomorze Zachodnie /fot,. archiwum/

Nazwa Klaster ICT - Pomorze Zachodnie pochodzi od skrótu od angielskiego Information & Communication Technologies (technologie informacyjne i komunikacyjne). Klaster powstał w 2007 roku. Jego działania koordynuje miejska spółka Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny (SPNT).

Klaster nie ma na razie sformalizowanego statusu. Informatycy spotykają się raz w miesiącu w formule „bez krawata”. Spotkania odbywają się w szczecińskich lokalach. To okazja do tego, żeby przedstawiciele i właściciele firm poznawali się. Klaster pełni też bowiem rolę integracyjną.

Jedną z najważniejszych imprez organizowaną przez koordynatorów projektu są szczecińskie dni informatyki InfoTrendy - seria konferencji, wykładów i dyskusji, w których uczestniczą przedstawiciele nauki, administracji i biznesu. Druga edycja tej imprezy zaplanowana jest na maj.

- Zależy nam na tym, żeby firmy mogły się nawzajem wspierać i łączyć w zespoły zadaniowe, do prac nad większymi projektami - tłumaczy Jagoda Rypniewska, broker Działu Współpracy Nauka-Biznes-Administracja SPNT.

Ważną sferą działalności SPNT  są szkolenia. Koordynator klastra przeprowadził w kwietniu 2008 roku szczegółową analizę potrzeb szkoleniowych wśród członków ICT-Pomorze Zachodnie. Teraz organizuje specjalistyczne, bezpłatne szkolenia komputerowe dla informatyków, ale także kursy osób nie mających doświadczenia w pracy przy komputerze.

IT w każdym wydaniu

W ICT-Pomorze Zachodnie dominują firmy jedno- i kilkuosobowe, ale są też duże przedsiębiorstwa - BLStream, TietoEnator (oprogramowanie), czy Unizeto Technologies (m. in. podpis elektroniczny, szkolenia i sprzęt). Zakres działalności członków klastra jest szeroki. Od rejestracji domen, przez tworzenie stron internetowych, przygotowanie grafiki i innych multimediów po oprogramowanie, gry komputerowe i sklepy internetowe. Klaster skupia także dystrybutorów sprzętu komputerowego i dostawców internetu oraz firmy produkujące sprzęt elektroniczny.

Tak duży przekrój działalności pozwala na kompleksową obsługę informatyczną. Dlatego jednym z planów członków klastra jest utworzenie jednej, spójnej oferty dla firm zewnętrznych.

Branża, której kryzys niestraszny

Z obserwacji koordynatorów klastra wynika, że to branża, która się rozwija i nie martwi się kryzysem.

- Na terenie naszego województwa działa ok. 400 firm z branży IT. Przed kryzysem firmy bardzo szybko rozwijały się, nawet w tempie 100 proc. rocznie, a ich głównym zmartwieniem było to skąd wziąć nowych, wykwalifikowanych pracowników - mówi Katarzyna Papierkowska, kierownik Działu Współpracy Nauka-Biznes-Administracja SPNT, kierująca też działalnością klastra. - W okresie kryzysu nie dochodzą do nas głosy o mniejszej liczbie zleceń dla firm z klastra. Przyczyną tego może być fakt, że oferowane przez nie rozwiązania informatyczne pozwalają ograniczać koszty, np. zastępując pracę ludzi. Nie da się jednak wykluczyć, że spowolnienie dotknie branży informatycznej z opóźnieniem - za parę miesięcy.

Przyszłość klastra to jego większa elitarność. Członkowie ICT-Pomorze Zachodnie chcą, aby skupiał on najlepsze firmy, a przynależność do niego była wyróżnieniem. Dlatego trwają prace nad statutem, który zakładałby, że nowe firmy będą mogły być przyjęte po rekomendacji aktualnych członków.

Strona internetowa Klastra ICT-Pomorze Zachodnie to www.ict-pomorzezachodnie.pl


mab

aktualizowano: 2009-01-31 22:09
Wszystkich rekordów:

Społeczność