Informacje

Informacje 2008-12-04

Bankowy Mikołaj

Możliwość obejrzenia 12-kilogramowej sztabki złota i kursy rozpoznawania autentyczności  znaków pieniężnych to nie jedyne atrakcje Dni Otwartych szczecińskiego oddziału NBP.
Katarzyna Zwarzany z NBP prezentuje kolekcję historycznych monet /fot. mab/ Katarzyna Zwarzany z NBP prezentuje kolekcję historycznych monet /fot. mab/
12-kilogramową sztabę złota oglądać można w szczecińskim oddziale NBP
12-kilogramową sztabę złota oglądać można w szczecińskim oddziale NBP

6 grudnia Narodowy Bank Polski zaprasza szczecinian wraz z rodzinami (dla najmłodszych niespodzianki będzie miał św. Mikołaj), do swojej siedziby w Szczecinie, przy ul. Starzyńskiego 1. Na miejscu, w specjalnie przygotowanej sali, z pomocami dydaktycznymi w formie reprodukcji monet i banknotów i plansz edukacyjnych, można będzie wziąć udział w prezentacji na temat 180-letniej historii bankowości centralnej w Polsce. Historię polskiego pieniądza świetnie ilustrują banknoty i monety z czasów od zaborów, po schyłek PRL-u.

Po prezent i z ciekawości

Ale w siedzibie NBP przy ul. Starzyńskiego można zobaczyć również najnowsze monety i banknoty kolekcjonerskie, które kupują  nie tylko numizmatycy i osoby liczące na wzrost ich wartości. Rzadki okaz, np. z wtopionym elementem z bursztynu, czy szkła (polskie monety tego typu są nagradzane na międzynarodowych wystawach) może być oryginalnym prezentem pod choinkę.

Dni otwarte NBP są okazją do obejrzenia i dotknięcia sztaby złota ważącej 12,5  kilogramów. Jej wartość, biorąc pod uwagę cenę złota, to ok. 950 tys. zł. Goście Banku będą mogli także własnoręcznie wybić żeton i zobaczyć jak wygląda brykiet opałowy wykonany ze zmielonych... stu tysięcy złotych.

Informacja i edukacja

Szczeciński oddział NBP od lat współpracuje z przedsiębiorcami przy okazji regularnych badań ankietowych.

- Potrzebujemy wiarygodnych danych z pierwszej ręki do prowadzenia polityki pieniężnej. Co kwartał grupa ok. 90 firm przedkłada nam ankiety, w których wyraża swoje obawy dotyczące sytuacji gospodarczej, przewidywania dotyczące kursów walut, zatrudnienia - mówi Marta Matraszek, dyrektor szczecińskiego oddziału NBP. - W podobny sposób badamy również rynek pracy i nieruchomości.

W oddziale NBP prowadzone są również bezpłatne szkolenia z zakresu rozpoznawania autentyczności pieniędzy dla banków i firm.

Ważną rolę odgrywają działania NBP z zakresu edukacji ekonomicznej.

- Kształcimy nauczycieli przedmiotu  „Podstawy  przedsiębiorczości”. Oni z kolei przekazują wiedzę uczniom, którzy są chętni do nauki. W tym roku uczniowie ze Szczecina wygrali ogólnopolski konkurs „Z klasy do kasy”, w którym wykazali się umiejętnością podejmowania decyzji inwestycyjnych i rozwiązywali trudny test wiedzy ekonomicznej - mówi Marta Matraszek.

A o potrzebie edukacji w tym zakresie świadczy fakt, że wciąż jeszcze sporo osób myli NBP z bankami komercyjnymi.

mab

Tematy: Szczecin (597) | bank (38) |
utworzono : 2008-12-04 14:26
Wszystkich rekordów:

Społeczność