Informacje

Informacje 2017-03-28

Kolejna winnica powstanie niedaleko Szczecina

W Smolęcinie (gmina Kołbaskowo) na początku kwietnia zaczną się nasadzenia winorośli. Wina stamtąd będą serwowane w oddalonym o sześć kilometrów Pałacu Rajkowo, który odzyskuje dawny blask.

Małgorzata Śnieżek, prezes zarządu spółki Winnica Pałacu Rajkowo zapowiada, że dzięki pracom prowadzonym pod okiem konserwatora zabytków, pałac i jego otoczenie odzyskają dawny blask. /fot.: mab / Małgorzata Śnieżek, prezes zarządu spółki Winnica Pałacu Rajkowo zapowiada, że dzięki pracom prowadzonym pod okiem konserwatora zabytków, pałac i jego otoczenie odzyskają dawny blask. /fot.: mab /

Zabytek z 1910 r. jest właśnie odrestaurowywany. Inwestycja zaczęła się w 2015 r. Planowane zakończenie 1 maja 2018 r. Inwestycję prowadzi właściciel pałacu - firma AM Audit Arkadiusza Śnieżka, specjalizująca się w tematyce jakości i bezpieczeństwa żywności i opakowań (organizuje m. in. szkolenia dotyczące tej tematyki, wdraża systemy bezpieczeństwa).

Zaniedbany obiekt w Rajkowie obecny właściciel kupił od Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w grudniu 2014 r. Wcześniej, od czasów II wojny światowej, pałac należał do PGR-u.

- Pałac był w takim stanie, że gdy staliśmy na parterze, przez dziurawe stropy i dach widać było niebo – mówi Małgorzata Śnieżek, prezes zarządu spółki Winnica Pałacu Rajkowo. Wyjaśnia, że od dwóch lat prace budowlane, a także prace w okalającym zabytek 1,5-hektarowym parku, prowadzą pod nadzorem konserwatorskim. Kończą roboty budowlane. Wkrótce zaczynają prace we wnętrzach. Powoli gromadzą także elementy wystroju wnętrz.

- Roboty budowlane prowadzi szczecińska firma Ireneusza Dąbkowskiego, nadzór nad pracami w parku sprawuje Małgorzata Haas-Nogal – mówi Małgorzata Śnieżek.

W przypałacowym parku w najbliższym czasie zacznie się urządzanie alejek.

- Są tu piękne stare drzewa m. in. dęby, platany. Wszystkie zachowujemy. Park został oczyszczony. Podobnie jak znajdujący się w nim staw, który był bardzo zaśmiecony – mówi Małgorzata Śnieżek.


Wizualizacje: Winnica Pałacu Rajkowo

Po renowacji w ponad 1000-metrowym pałacu powstanie centrum szkoleniowo-wypoczynkowe. Będzie 12 pokoi gościnnych, wysoka sala główna, niewielka strefa SPA. Obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wewnątrz będzie winda.

Będzie tam również restauracja i pałacowa piwniczka z winami z własnej winnicy znajdującej się sześć kilometrów dalej, we wsi Smolęcin. Około pięciohektarowe pole spółka Winnica Pałacu Rajkowo, która powstała specjalnie do zrealizowania i rozwinięcia tego zadania, planuje na początku kwietnia obsadzić winoroślami kilku szczepów, głównie białych odmian reńskich.

- Na tym polu zamierzamy wybudować także winiarnię, w której wytwarzane będą nasze wina. Jej architektura ma nawiązywać do pałacowej – mówi Małgorzata Śnieżek. Tłumaczy, że przy nowej inwestycji współpracują z naukowcami z ZUT oraz enologiem z Niemiec. Planujemy produkować wina bez siarki. Tak, by nawet alergicy mogli się nimi delektować.

Winnica Pałacu Rajkowo będzie kolejną po Winnicy Turnau w Baniewicach winnicą w okolicach Szczecina.

ata

Tematy: Rajkowo (5) | winnica (1) |
aktualizowano: 2017-04-12 06:14
Wszystkich rekordów:

Społeczność