Informacje
Powstaje klaster przetwórców metali, tworzyw sztucznych i ceramiki
Ma on stymulować postęp technologiczny i organizacyjny oraz integrować środowisko zachodniopomorskich przedsiębiorców.
Zachodniopomorscy przedsiębiorcy 23 września podpisali list intencyjny w odległym 100 km od Szczecina Barlinku w sprawie utworzenia Klastra Zaawansowanych Materiałów Inżynierskich i Technologii Wytwarzania. Jego inicjatorem jest Zygmunt Głuchowski, który rok temu rozpoczął w Barlinku działalność gospodarczą w sektorze nowych technologii nanomateriałowych.
Sygnatariuszami listu obok Zygmunta Głuchowskiego są m.in. spółki HaCon, CAPARO Forging Bomet, Int.Transport Jens Chr. Siig (wszystkie mieszczące się w Barlinku), Jerzy Burakowski (inny lokalny przedsiębiorca), Holging Zremb Gorzów, niemiecka firma Rösler Oberflächentechnik GmbH i Instytut Metali Nieżelaznych z Gliwic.
– Przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją, żeby konkurować na globalnym rynku, często trzeba połączyć siły i tworzyć wspólną strategię rozwoju. Klastry to najlepsza platforma, by przejść od ostrej rywalizacji na rynku krajowym, przez budowanie szerokich strategii eksportowych, aż po wspólne prowadzenie badań naukowych – mówi Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Województwa Zachodniopomorskiego.
Do klastra zapraszani są przedsiębiorcy wytwarzający półwyroby i wyroby z metali, tworzywa sztuczne i materiały ceramiczne. Integracja ma objąć także firmy pokrewne i kooperujące z branżą przetwórstwa materiałów na terenie Polski i Unii Europejskiej.
Klaster ma pomóc w inicjowaniu wspólnych działań jego członków, a w efekcie poprawić ich konkurencyjność, pomóc w konsolidacji branży, a także w promocji marek poszczególnych zakładów. Ułatwi także wzajemne wspieranie się w pozyskiwaniu środków dla modernizacji oraz rozwoju firm.
W Zachodniopomorskiem sektor produkcji wyrobów z metalu to trzecia sekcja z działu przemysłu przetwórczego pod względem wielkości produkcji sprzedanej. W roku 2013 eksport w branży przemysłu maszynowego i metalowego osiągnął poziom blisko 2,5 mld zł. Największy udział w eksporcie w tej branży w województwie miały surowce wtórne z żeliwa i stali. Eksport przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego był skierowany głównie na rynek niemiecki (38,5 proc.), duński (10,9 proc.) oraz szwedzki (6,7 proc.).
Zachodniopomorskich przedsiębiorców skupia obecnie jedenaście klastrów. Te największe to: Klaster Metalowy Metalika, Klaster Zielona Chemia, Szczecinecki Klaster Meblowy, Klaster ICT Pomorze Zachodnie i Zachodniopomorski Klaster Morski.
ak
Wszystkich rekordów: