Informacje

Informacje 2016-01-13

ZUT wykształci chemików na zamówienie Grupy Azoty

45 studentów rozpocznie w lutym naukę na specjalizacji Inżynieria procesów wytwarzania olefin. Najlepsi z nich odbiorą dyplomy magistrów inżynierów i dostana pracę w największej w Europie fabryce propylenu, która powstanie w Policach.

Prof. Jacek Soroka, prof. Włodzimierz Kiernożycki (ZUT), Wojciech Naruć, Rafał Kuźmiczonek (wiceprezesi GA ZCH Police SA), Jacek Nowak, dyrektor zarządzający PDH Polska SA /fot.: SG / Prof. Jacek Soroka, prof. Włodzimierz Kiernożycki (ZUT), Wojciech Naruć, Rafał Kuźmiczonek (wiceprezesi GA ZCH Police SA), Jacek Nowak, dyrektor zarządzający PDH Polska SA /fot.: SG /

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie uruchamia na początku semestru letniego 2015/2016 specjalność na zamówienie PDH SA - spółki należącej do Grupy Azoty Z.Ch. Police SA. Spółka będzie współfinansowała tę edukację.

Uczelnia promuje nowe studia wskazując na pewną i dobrze płatną pracę po ich skończeniu. Magnesem mają byc też najwyższe w Polsce stypendia uczelniane oraz dodatkowe stypendia Grupy Azoty. Chemiczna grupa gwarantuje też praktyki zawodowe w okresie od czterech do sześciu tygodni.

- Nie czekamy z rekrutacją na ostatnią chwilę. W związku z budową nowej instalacji potrzebujemy zrówno kadry z doświadczeniem jak i pracowników mających wykształcenie wyższe kierunkowe. Dodatkowo w szkole średniej w Policach kształceni będą technicy na potrzeby pracy w nowym zakładzie - mówi Wojciech Naruć, wiceprezes Grupy Azoty Z.Ch. Police SA.

- Porozumienie między wyższą uczelnią a tak dużym organizmem gospodarczym ma charakter pionierski. Jego innowacyjność polega na tym, że firma uczestniczy w ponoszeniu kosztów związanych z kształceniem w dość specjalistycznym kierunku. Mamy tu do czynienia z kształceniem na zamówienie - mówi prof. Włodzimierz Kiernożycki, rektor ZUT.

Prof. Jacek Soroka, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT zapowiada, że studia rozpocznie 45-osobowa grupa, a spółka PDH deklaruje zatrudnienie na początku prawdopodobnie 22 osób. - Mam jednak nadzieję, że to dopiero początek. Tego rodzaju współpraca pomoże nam ograniczyć liczbę wykształconych, młodych ludzi wyjeżdżających z regionu - mówi dziekan i przypomina, że współpraca między Policami i jego wydziałem ma długie tradycje. W latach 70. to chemiczny kombinat ufundował budynek tzw. nowej chemii przy al. Piastów w Szczecinie.

SG

Tematy: nauka (53) | Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny (43) | branża chemiczna (25) | Zakłady Chemiczne Police (24) |
aktualizowano: 2016-02-22 18:16
Wszystkich rekordów:

Społeczność