Informacje

Informacje 2019-03-29

W Szczecinie przyszłość dzieje się dzisiaj

Rozszerzona rzeczywistość, cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i big data to nie film science fiction, tylko współczesność gospodarki Szczecina – przekonywali organizatorzy konferencji Trend IT.

Konferencja Trend IT. Na zdjęciu Jakub Borowczyk z firmy infinIT Codelab, prezes Klastra IT /fot.: mab / Konferencja Trend IT. Na zdjęciu Jakub Borowczyk z firmy infinIT Codelab, prezes Klastra IT /fot.: mab /

Wydarzenie odbyło się 28 marca i było okazją do podsumowania przez Klaster IT kolejnego roku działalności i przedstawił trendy na przyszłość.

Obecnie klaster koncentruje się na trzech obszarach, w ramach hubów skupiających firmy z określonych dziedzin. Pierwszy z nich to sektor automotive. W sektorze tym lokalne firmy IT tworzą nowatorskie oprogramowania i systemy sterujące elektroniką samochodową dla największych światowych marek motoryzacyjnych. Wiele z tych rozwiązań wyznacza przyszłe kierunki rozwoju tej branży i trafi na rynek dopiero za kilka lat.

- Dziesiątki milionów aut na świecie jeździ wykorzystując technologie, które powstały w szczecińskich firmach IT - mówił prezes Klastra IT, Jakub Borowczyk z firmy infinIT Codelab.

Kolejny jest hub finansowo-ubezpieczeniowy. - Szczecin jest centrum kompetencji dla branży ubezpieczeniowej oraz dla usług bezpiecznego podpisu. Jeden z banków w Niemczech zdecydował się na zdalną współpracę z jedną z naszych firm, mimo że wcześniej odmawiał takiej współpracy z firmami IT na rynku niemieckim – mówił podczas Trend-IT Jakub Borowczyk.

Szczecińskie IT dostarcza też rozwiązania wspierające cyfryzację biznesu i administracji publicznej. Są to systemy, aplikacje i serwisy wspierające m.in. zarządzanie firmami, automatyzację produkcji, komunikację pomiędzy oddziałami firm, elektroniczny obieg dokumentów, sprzedaż online czy e-usługi urzędów.

Jaka przyszłość czeka branżę? Z badań wynika, że na pewno dalszy wzrost (według badań które cytował Jakub Borowczyk – na poziomie minimum 15 proc.), za czym pójdzie wzrost złożoności systemów nad jakimi pracują firmy IT. Aby obsłużyć nowe zlecenia potrzebna jest nowa kadra. Rośnie liczba dedykowanych kierunków nauki i studiów związanych z programowaniem.

 - Niedawno zostaliśmy poproszeni o wskazanie kursów, programów i wykładów, które chcielibyśmy prowadzić dla studentów ZUT. W ramach tej współpracy nie przejmiemy roli kadry dydaktycznej uczelni, ale chcemy ją wspierać, a zarazem zaszczepiać na uczelni realne problemy które nas trapią i przenosić je do obszaru badań – mówi prezes Klastra IT.

Podczas konferencji pojawił się temat problemów firm IT z komunikacją. Jak zwrócił uwagę Jakub Borowczyk, m.in. klauzule o poufności podpisywane z klientami sprawiają, że przeciętny mieszkaniec Szczecina nie wie czym zajmuje się i jak jest rozwinięta branża IT w mieście.

Podczas konferencji Arkadiusz Gos z firmy Kanbo powiedział o innowacjach świata cyfrowego z punktu widzenia firmy Oracle (Kanbo z nią współpracuje), Renata Bilecka, technologies engagement manager w warszawskim centrum badawczo-rozwojowym Samsunga zaprezentowała kwestie bezpieczeństwa biznesu w kontekście urządzeń mobilnych, AI i internetu rzeczy, a dr Christof Horn z firmy P3 powiedział o tym w jakim miejscu jesteśmy na drodze do autonomicznej motoryzacji.

Partnerem wydarzenia był Technopark Pomerania.

mab

Tematy: Szczecin (597) | IT (73) | Klaster IT (11) |
aktualizowano: 2019-04-12 12:44
Wszystkich rekordów:

Społeczność