Informacje
Platforma do tworzenia gier najlepsza na GSC 2012
Zespół Solpeo Gaming Platform z Krakowa został zwycięzcą Global Startup Challenge 2012. Pierwsze miejsce zawdzięczają platformie do tworzenia gier w technologii HTML5.
Global Startup Challenge to coroczny konkurs na najlepszy e-biznes organizowany przez spółkę Red Sky, która tworzy i inwestuje w serwisy internetowe skierowane na rynek globalny oraz Polską Fundację Przedsiębiorczości, wspierającą finansowo firmy z sektora MŚP. Co roku kilkaset startup’ów stara się o udział w GSC, przede wszystkim ze względu na szansę inwestycji do 200 tys. euro z PFP i współpracę za dużym graczem światowego internetu jakim jest Red Sky.
W tym roku do GSC zgłosiło się blisko 200 zespołów, spośród których organizatorzy wybrali 7 najlepszych. Finałowa siódemka spędziła tydzień w Szczecinie. Przez ten czas pracowali w Technoparku Pomerania nad rozwojem swoich projektów. Zespoły wspierane były wiedzą ekspertów z PFP i Red Sky. Ponadto uczestnicy mieli możliwość konsultowania projektów z takimi autorytetami jak Krystian Stypuła (założyciel home.pl) oraz Samuli Koski Lammi (założyciel BLStream).
Po tygodniu prac i dokładnej analizie wszystkich projektów, zwycięzcą GSC 2012 został zespół Solpeo Gaming Platform (Solpeo Sp. z o.o.) – platforma do tworzenia gier w technologii HTML5. - Solpeo ma ogromny potencjał, który wspólnie planujemy szybko przekuć na rentowny biznes – mówi Michał Frejtak z Red Sky. - Oprócz dobrego produktu, którym dysponuje, zespół przekonał nas swoim doświadczeniem, umiejętnościami i przemyślanym modelem biznesowym. Z całą pewnością jest jednym z bardziej obiecujących polskich startupów.
Oprócz Solpeo w finale znalazły się również inne zespoły, mogące pochwalić się ciekawymi pomysłami, a wśród nich: Tagberry – mulitiplatforma oparta na technologii NFC, której jedną z pierwszych funkcji będzie tworzenie i zarządzanie programami lojalnościowymi, obsługa imprez masowych, a także zbieranie i przetwarzanie danych behawioralnych; NearBox - aplikacja mobilna, która pozwala na komunikowanie się za pośrednictwem wirtualnych skrzynek pocztowych, które można zostawić na mapie wraz max. 240 znakową wiadomością. Pozostawiona wiadomość jest możliwa do odczytania dla osób przechodzących w pobliżu takiego miejsca czy Educadvizor – wielojęzykowa platforma wymiany wiedzy i umiejętności.
- Trzeba przyznać, że wszystkie zespoły wypadły bardzo dobrze, a poziom był bardzo wysoki. Losy projektów będziemy na bieżąco obserwować, a z niektórymi z nich być może powrócimy do rozmów kiedy rozwiną interesujące nas funkcjonalności – podsumowuje Tomasz Łasecki z PFP. Najpierw jednak Polska Fundacja Przedsiębiorczości i spółka Red Sky rozpoczną rozmowy mające na celu inwestycję kapitałową w zwycięski projekt.
KZ