Informacje
Perły Biznesu 2009: Roman Kopiński i Sieć Aniołów Biznesu Amber
Obejrzyj galerię zdjęć z gali Pereł Biznesu 2009>>
Ponad sto osób - przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców i dziennikarzy bawiło się podczas gali wręczenia nagród gospodarczych Perły Biznesu zorganizowanej 4 marca w hotelu Novotel Szczecin.
Wśród atrakcji wieczoru był pokaz oryginalnej i efektownej biżuterii zaprojektowanej przez Andrzeja Małyskę z galerii Soraya w wykonaniu modelek z u.studio oraz mini-recital Beaty Andrzejewskiej. Uczestnicy wieczoru wzięli udział w losowaniu upominków. W roli sierotki wystąpiła Jola Gzik, Miss Świata Biznesu 2009.
Nagrody - tradycyjne statuetki ozdobione perłami wręczono podczas gali w hotelu Novotel Szczecin 4 marca.
Laureatom nie straszny kryzys
W najnowszej edycji konkursu, kapituła konkursowa pod przewodnictwem prof. Stanisława Flejterskiego, w tajnym głosowaniu przyznała statuetki Pereł Biznesu Romanowi Kopińskiemu, współwłaścicielowi i do niedawna prezesowi Zakładu Piekarniczo - Cukierniczego Asprod z Klinisk Wielkich oraz Sieci Aniołów Biznesu Amber.
Roman Kopiński zdobył uznanie kapituły za to, że w ciągu 19 lat rozwinął działalność małej piekarni, dostarczającej w 1991 roku pieczywo i ciasta na rynek lokalny, wypiekane w oparciu o tradycyjne receptury. Kopiński funkcję prezesa pełnił od 1991 roku do grudnia 2009 roku. - Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie ludzie, którzy zakłądali naszą firmę - podkreślał Roman Kopiński, który obecnie jest przewodniczącym rady nadzorczej firmy Asprod.
Aktualnie zakład piekarniczo-cukierniczy zatrudnia ponad 500 osób i dostarcza pieczywo żytnie i ciasta do krajów Europy Zachodniej od Berlina przez Paryż do Brukseli. Oczywiście głównym rynkiem Asprodu pozostaje rynek zachodniopomorski.
Dziś na półki sklepowe trafia dziennie ponad 200 ton produktów tradycyjnych ze znakiem Poznaj Dobrą Żywność w dwustu asortymentach. Firma powstała przy wyłącznym udziale kapitału polskiego. Produkuje pieczywo z polskiego zboża od polskich rolników i z młynów zachodniopomorskich.
Firma Asprod, kierowana przez Kopińskiego prócz działalności gospodarczej jest wielkim mecenasem kultury zachodniopomorskiej. Wspomaga Teatr Polski w Szczecinie, domy dziecka w województwie oraz zespoły folklorystyczne.
Wyróżnienie w kategorii Osobowość Biznesu 2009 przyznano Laurze Hołowacz, która od 12 lat kieruje firma spedycyjną CSL Internationale Spedition ze Szczecina i jest członkiem Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki. W 2009 roku firma uzyskała certyfikat zaufania i bezpieczeństwa AEO przyznawany przez Izbę Celną jedynie nielicznym spedytorom. Dzięki menedżerskim zdolnościom Laury Hołowacz, CSL niezwykle łagodnie przeżył kryzys i szykuje się do podjęcia w b. roku nowych wyzwań w zakresie spedycji kontenerów.
olejne wyróżnienie trafiło w ręce Piotra Tomaszewicza, właściciela firmy Tomaszewicz Development. Tomaszewicz, który kieruje dziś stuosobowa firmą w roku spowolnienia gospodarczego Polsce nie tylko, że nie wstrzymał procesu inwestycyjnego, ale wręcz rozpoczął budowę kolejnych budynków mieszkalnych Znany jest z działalności charytatywnej. Wyremontował m.in. nieodpłatnie budynek ośrodka rehabilitacyjnego dla osób niepełnoprawnych oraz urządzenia sportowe na boisku w szkole na Osiedlu Słonecznym.
Dobre duszki biznesu
Statuetka Perły Biznesu za największe Wydarzenie Gospodarcze 2009 roku trafiła do Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości w Szczecinie za rozpoczęcie projektu pn. Sieć Aniołów Biznesu Amber, który od stycznia 2009 roku jest realizowany w sześciu województwach na terenie Polski Północno – Zachodniej. Amber nieodpłatnie kojarzy inwestorów rynku venture oraz młodych inwestorów z pomysłodawcami innowacyjnych projektów, czyli właśnie takimi dobrymi duszkami biznesu. Podczas rocznej działalności do Sieci Amber zgłosiło się ponad stu projektodawców oraz kilkunastu Aniołów Biznesu.
- O to właśnie chodzi, żeby aniołowie biznesu odnajdowali i wspierali biznesowe perły - mówi Barbara Bartkowiak, prezes PFP, która odebrała statuetkę.
Wyróżnienie w kategorii Wydarzenie Gospodarcze 2009 trafiło także w tym roku do dwóch spółek, które podjęły w ubiegłym roku decyzje o pojawieniu się na Giełdzie Papierów Wartościowych New Connect. Pierwszą z nich jest spółka Read Gene SA, założona przez wybitnego naukowca, genetyka prof. Jana Lubińskiego. Jest to firma działająca w sektorze innowacyjnych technologii, której celem jest komercjalizacja metod wykrywania, prewencji i leczenia nowotworów złośliwych.
Z kolei druga spółka giełdowa IAI SA ma na swoim koncie innowacyjny produkt w postaci platformy IAI Shop, służącej do prowadzenia sklepów internetowych, z której skorzystało już ponad 600 sklepów on Line. Jest to rdzennie szczecińska firma, założona przez dwóch absolwentów szczecińskich uczelni Pawła Fornalskiego i Sebastiana Mulińskiego.
Równorzędne wyróżnienie trafiło do Grupy Pawła Golemy za ekspansję rynkową sieci restauracji, przekraczającej granice państwa. Firmy Pawła Golemy zatrudniają łącznie 890 osób, co czyni go jednym z największych pracodawców regionie. Grupa posiada 17 lokali gastronomicznych. Miniony rok był kolejnym rokiem obfitym w inwestycje. Otwarcie restauracji Krakus w Berlinie, otwarcie klubu Senso w Opolu oraz inwestycja w międzynarodową sieć Subway, której początkiem jest otwarcie restauracji przy ul. Niepodległości w Szczecinie to główne tegoroczne dokonania grupy. Warto w tym miejscu jeszcze dodać zakup i remont dwóch szczecińskich hoteli „Gryf” i „Pomorski” oraz przejęcie korporacji taksówkarskiej Grand Taxi. W imieniu laureata nagrodę odebrał jego syn Dominik.
Szósta gala Pereł Biznesu była okacją do spotkania ze Zbigniewem Rapciakiem, prezesem spółki Polskie LNG, odpowiedzialnej za budowę terminalu gazowego w Świnoujściu (głównego sponsora imprezy).
- Przy budowie samego terminalu, do 2014 roku pracować będzie 1700 osób. Tworzymy więc dla państwa pewnego rodzaju propozycję biznesową, bo ci ludzie muszą gdzieś spać, coś jeść, korzystać z usług - mówił podczas gali do zebranych na sali przedsiębiorców prezes Polskiego LNG.
mab