Informacje
Kongres Klastrów w Szczecinie
Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” ze Szczecina wraz ze Związkiem Pracodawców Klastry Polskie postanowili tegoroczny VI Kongres Klastrów Polskich zorganizować w Szczecinie.
Z uwagi jednak na obostrzenia epidemiczne związane z COVID-19, jej przebieg odbył się w w dniach 9-10 listopada w formule on-line. Do udziału w tym wydarzeniu zaproszone zostały wszystkie klastry z całej Polski oraz zaprzyjaźnione klastry europejskie. Patronaty nad tym wydarzeniem objęło kilku marszałków województw w tym m. in. marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele kilku ministerstw oraz przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Przedmiotem VI Kongresu Klastrów Polskich była dyskusja na temat roli klastrów we wspieraniu polityki rozwoju regionalnego kreowanej na szczeblu Unii Europejskiej, Polski i polskich regionów samorządowych.
- Nie ma skutecznej polityki rozwoju regionalnego bez klastrów, za to klastry nie mogą skutecznie wspierać firm bez współpracy z samorządami - tłumaczy Jacek Drożdżal, prezes zarządu klastra Zielona Chemia.
Kongres był realizowany na żywo ze studia telewizyjnego zorganizowanego w pomieszczeniach Netto Arena w Szczecinie. Poszczególni rozmówcy łączyli się za pomocą łączy internetowych. Specjalnie dla potrzeb tego wydarzenia zostało zorganizowane też drugie studio telewizyjne w Katowicach.
W ciągu 2 dni kongresu oglądało go ponad 1770 osób, zaś panelistami było 41 prelegentów w 7 sesjach panelowych (w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej i klastrów europejskich oraz przedstawiciele ministerstw RP oraz marszałkowie województw).
Podczas VI Kongresu Klastrów Polskich rozmawiano nie tylko o klastrach, ale także o europejskiej, krajowej i regionalnej polityce rozwoju gospodarczego oraz o możliwościach wsparcia konkurencyjności firm, a przez to regionów w których działają, przy pomocy środków unijnych w nadchodzącej nowej perspektywie programowania.
wab
fot. mat. Klastra Zielona Chemia