Informacje

Informacje 2014-04-15

Klaster.IT pozyskał skandynawskiego partnera

Kontakty biznesowe ze szwedzkimi firmami i inicjowanie wspólnych projektów – to główne cele współpracy, jaką Klaster.IT nawiązał ze skandynawskim klastrem 55°.

Dni Skandynawskie w Szczecinie  /fot.: www.szczecin.eu / Dni Skandynawskie w Szczecinie /fot.: www.szczecin.eu /

Przedstawiciele skandynawskiej i szczecińskiej branży nowoczesnych technologii rozmawiali o możliwościach jej rozwoju podczas Dni Skandynawskich w Szczecinie. Porozumienie ma ułatwić firmom eksport i rozwój nowych usług IT.

- Dla firm informatycznych jeden kraj to za mało, skupiamy się na myśleniu globalnym, na tworzeniu międzynarodowych sieci współpracy, które wspomagają rozwój biznesu – mówi Helena Wielding Fernandes ze szwedzkiego klastra informatycznego 55°. - Prowadzenie rozmów z poziomu klastra wzmacnia pozycję firm i przyspiesza proces dotarcia do właściwego partnera oraz daje im możliwość realizowania nowych projektów biznesowych – dodaje Katarzyna Witkowska, prezes Klastra.IT.

Jak wynika z rozmów prowadzonych podczas spotkania, obecnie głównym problemem, z jakim borykają się firmy informatyczne, jest zbyt mała ilość pracowników. – Studentów IT przybywa rocznie w Szczecinie ok. 300-350 – wskazywał Sebastian Kopaniecki z firmy Tieto. - Firmy są gotowe przyjąć ich dużo więcej, bo branża rozwija się dynamicznie. Dziś młodzi ludzie są bardzo mobilni. Warto zachęcać ich do rozwoju kariery zawodowej w Szczecinie.

W takim wypadku pomocna okazuje się właśnie współpraca z innymi firmami. – Klaster.IT zbudował zaufanie między regionalnymi firmami informatycznymi – wyjaśniał Marcin Kaczmarek z firmy Consileon. - Niektóre projekty realizujemy wspólnymi siłami, często również podzlecamy sobie części projektów. Ponadto przedstawiciele Klastra.IT uczestniczą w targach pracy, podczas których prezentują młodym ludziom oferty pracy w zrzeszonych firmach. – To ułatwia studentom dotarcie do wielu firm na raz, a klastrowe firmy chętnie przyjmą ich w swoje szeregi – dodawał Kaczmarek.

- Otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonują firmy na różnym etapie rozwoju, sprawdza się od lat w USA i Europie Zachodniej – wyjaśniał Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania – Większe firmy angażują się w merytoryczne i biznesowe wspieranie start-upów i otwierają im możliwości pozyskiwania nowych zleceń, a w zamian mają ułatwiony dostęp do specjalistów IT.

KZ
 

aktualizowano: 2014-04-29 09:58
Wszystkich rekordów:

Społeczność