Informacje

Informacje 2016-03-09

Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie w Szczecinie?

Do 4 tys. zł dla specjalisty ds. obsługi klienta w branży BPO i do 25 tys. zł dla dyrektora zarządzającego zakładem produkcyjnym. Firma rekrutacyjna LSJ HR Group przygotowała zestawienie dotyczące zarobków tych grup w stolicy Pomorza Zachodniego i w okolicach.

Ile zarabiają menedżerowie i specjaliści w Szczecinie? Zestawienie na ten temat opublikowała LSJ HR Group. Na zdj. Marcin Borowski, business development manager w LSJ HR Group. /fot.: SG i LSJ HR Group / Ile zarabiają menedżerowie i specjaliści w Szczecinie? Zestawienie na ten temat opublikowała LSJ HR Group. Na zdj. Marcin Borowski, business development manager w LSJ HR Group. /fot.: SG i LSJ HR Group /

- W zestawieniu uwzględniliśmy kwoty pojawiające się w ofertach pracy ponad 50 przedsiębiorstw ze Szczecina i okolic oraz z wywiadów z ok. 300 osobami które w ostatnich miesiącach brały udział w naszych rekrutacjach. W większości dotyczą one branży produkcyjnej, BPO i e-commerce - mówi Katarzyna Opiekulska, dyrektor zarządzający LSJ HR Group.

Wynagrodzenia kadry zarządzającej oraz wykwalifikowanych specjalistów kształtują się, według zestawienia publikowanego przez LSJ HR Group, następująco:

Stanowisko Przedział wynagrodzeń brutto
Dyrektor Zarządzający 15 000 zł – 25 000 zł
Kierownik Produkcji 7 000 zł – 18 000 zł
Inżynier Jakości 5 000 zł – 10 000 zł
Główny Księgowy 7 000 zł – 14 000 zł
Kontroler Finansowy 6 000 zł – 12 000 zł
Obsługa Klienta w branży BPO/SSC 2 500 zł – 4 000 zł
Manager BPO/SSC 10 000 zł – 15 000 zł


Wymienione kwoty nie uwzględniają bonusów ani premii.

- Rozbieżność wynagrodzeń w ramach jednego stanowiska zależy od branży i zakresu odpowiedzialności, ale też od tego, czy firma pochodzi stąd, czy jest inwestorem z kapitałem zagranicznym.  Np. osoba zarządzająca produkcją w firmie z kapitałem zagranicznym, zatrudniającej ok. 100-200 osób, może liczyć pensję rzędu 12 tys. zł - 18 tys. zł brutto. Tacy menedżerowie często mają kontakt nie tylko z klientami wewnętrznymi firmy, ale również z kluczowymi partnerami biznesowymi. Ważne w tym przypadku oprócz wiedzy technicznej są również kompetencje interpersonalne i bardzo dobra znajomość języków obcych. Niewielkie zakłady produkcyjne z polskim kapitałem oferują wynagrodzenia od 7 tys. zł brutto wzwyż. Różnica wynika często z mniejszego zakresu odpowiedzialności, braku konieczności posługiwania się językami obcymi na co dzień, czy też z rodzaju zastosowanej technologii czy specyfiki produkcji - wyjaśnia Marcin Borowski,
business development manager w LSJ HR Group.

- Wysoko wynagradzani są fachowcy rzadkich specjalności, w branżach stosujących zaawansowane technologie. Dla przykładu osoba odpowiedzialna za zarządzanie jakością w takiej firmie, może liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 15 tys. zł, czyli zbliżone do poziomu wynagrodzenia osoby zarządzającej produkcją. Eksperci w wąskich dziedzinach, z uprawnieniami, certyfikatami i kilkuletnim doświadczeniem, mogą na samodzielnym stanowisku w większych firmach uzyskać podobne wynagrodzenia, dochodzące do kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Z zestawienia przygotowanego przez LSJ HR Group wynika, że na atrakcyjne stawki mogą liczyć finansiści. Zdaniem Marcina Borowskiego bierze się to stąd, że firmy coraz częściej zwracają uwagę na optymalizację finansową prowadzonej działalności. Poza tym w przypadku tego zawodu dostrzegalna jest rosnąca presja płacowa, ze względu na deficyt dostępnych kandydatów na rynku pracy.

Istotnym sektorem szczecińskiego biznesu są firmy z branży BPO/SSC. Osoby mogące znaleźć zatrudnienie w tego typu firmach to najczęściej specjaliści z zakresu księgowości, IT czy też obsługi klienta. Często warunkiem zatrudnienia jest tu bardzo dobra znajomość języka obcego umożliwiająca płynną komunikację.

„W zależności od wymaganych kwalifikacji, ale także od specjalizacji, w której dana osoba chce pracować, można tu liczyć na kwoty rzędu od 2,5 tys. zł do 4 tys. zł. Górny przedział zarezerwowany jest raczej dla specjalistów branży IT (z wyłączeniem programistów, wysoko wyspecjalizowanych ekspertów, specjalistów na samodzielnych stanowiskach), o dolnym zakresie możemy mówić w przypadku obsługi klienta, np. w centrum telefonicznym” - czytamy w omówieniu zestawienia.

- Z analiz rynku pracy prowadzonych przez naszą firmę, wynika, że coraz istotniejszą kwestią staje się branża, w której firma działa, a także podaż kandydatów z danymi kwalifikacjami na rynku. Duże firmy zagraniczne działające w województwie zachodniopomorskim zdają się mieć większe pole manewru niż polscy przedsiębiorcy i są zdolne do oferowania nieco atrakcyjniejszego pakietu płacowego (wynagrodzenie + dodatkowe benefity). Często mogą sobie one pozwolić na sprowadzanie managerów i specjalistów spoza Szczecina, oferując im stosowne wynagrodzenie, co w perspektywie czasu nie pozostanie bez wpływu na płace oferowane na lokalnym rynku. Z naszego doświadczenia we współpracy z klientami wynika jednak, iż relokacja kandydata ma sens dla obu stron przy minimalnym poziomie wynagrodzenia 10 tys. - 12 tys. zł - mówi Marcin Borowski.

LSJ HR Group zapowiada publikację w ciągu kilku tygodni zestawienia dotyczącego wynagrodzeń pracowników na stanowiskach szeregowych i produkcyjnych.

mab

Tematy: Szczecin (597) | LSJ HR Group (48) | praca (39) | LSJ (14) | BPO (9) |
aktualizowano: 2016-03-17 09:45
Wszystkich rekordów:

Społeczność