Informacje
Fundamenty wież wiatrowych popłyną bez przeszkód w świat
Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Bilfinger Crist Offshore zawarły umowę w sprawie przebudowy odcinka linii 220 kV Morzyczyn – Police, która ogranicza transport wysokich ładunków torem wodnym ze Szczecina do Świnoujścia.
Przebudowa linii przesyłowej jest konieczna w związku z inwestycją, realizowaną przez Bilfinger Crist Offshore na terenie zakupionym od Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A. W nowym zakładzie produkowane będą konstrukcje stalowe, stanowiące elementy fundamentów morskich wież wiatrowych (tzw. fundamenty kratownicowe), o wymiarach 32 m x 32 m x 70 m i wadze ok. 1000 ton każdy. Jeden z odcinków linii przebiegający przez Odrę ogranicza w obecnym kształcie możliwości transportu wielkogabarytowych ładunków droga wodną.
Umowa pomiędzy PSE i Bilfinger Crist Offshore przewiduje skablowanie kolidującego odcinka linii 220 kV i obejmuje kluczowe kwestie związane z jej przebudową, tj.: finansowanie inwestycji, odpowiedzialność stron przy realizacji projektu, a także rozwiązania dotyczące przepływu ładunków wielkogabarytowych w przypadku opóźnień w realizacji inwestycji.
Zgodnie z zapisami umowy, usunięcie ograniczeń w transporcie nastąpi w ciągu 2 lat od dnia podpisania umowy z wykonawcą przebudowy. Zakończenie prac planowane jest na początku 2016 roku.
- W trakcie całego procesu przygotowania koncepcji realizacji przebudowy linii 220 kV, PSE miały na uwadze znaczenie inwestycji prowadzonej przez firmę Bilfinger Crist Offshore, dzięki której powstaną nowe miejsca pracy w regionie- podkreśla Henryk Majchrzak, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
- Porozumienie, zawarte pomiędzy BCO a PSE, kończy kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia naszej szczecińskiej inwestycji. To jeden z istotnych elementów projektu, realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu poprzez MARS FIZ, mającego na celu odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego. Nasz wkład w to przedsięwzięcie, poza znaczącym wsparciem procesu przygotowania inwestycji i włączenia jej w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC, przekracza 100 mln zł. – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
mab