Informacje

Informacje 2014-03-06

FROME o zmianach

O tym jak wprowadzić w firmie zmiany i jak radzić sobie z oporem wobec nich, rozmawiali uczestnicy marcowego spotkania fundacji FROME.

Joanna Cierlica-Nowaczyk prowadzi spotkanie FROME /fot.: mab / Joanna Cierlica-Nowaczyk prowadzi spotkanie FROME /fot.: mab /

Fundacja zorganizowała swoje cykliczne spotkanie dla menedżerów 6 marca w restauracji Szczecin. Prowadziła je Joanna Cierlica-Nowaczyk, psycholog, która na co dzień pomaga przedsiębiorcom i menedżerom przechodzić przez proces zmian. Jej zdaniem jednostkę do zmian pchają emocje. Zespół zaś potrzebuje zmian dopiero, gdy coś go uwiera. Co ważne, pierwszą reakcją szefa na opór pracowników wobec zmian w firmie powinien być spokój.

- Nie należy odbierać tego oporu osobiście. Jest on naturalny. Warto za to skupić się na osobach, które chętnie akceptują zmiany - radzi Joanna Cierlica-Nowaczyk.

Liderów charakteryzuje to, że dla nich nie ma status quo. Cały czas starają się coś zmieniać i poprawiać, nawet, gdy firma działa w danej chwili dobrze. Potwierdza to Krzysztof Kowalski, dyrektor firmy DGS Poland, która zatrudnia półtora tys. osób: - Gdy obejmowałem stanowisko, firma miała 350 pracowników. Musiałem więc zmienić sposób myślenia. Nauczyłem się też, że zmiana często oznacza co innego dla szefa, a co  innego dla pracowników. Szef myśli o celu zmiany, a im towarzyszy np. obawa przed zmianą stanowiska, czy miejsca pracy ze względu na sytuację rodzinną.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że wprowadzając zmiany w firmie, lepiej nie zabierać się za wiele rzeczy naraz. Jest to bowiem nie do ogarnięcia. Podczas trudnego procesu zmian warto też często nagradzać siebie i pracowników, tak, żeby nie stracić zapału i optymizmu.

- Współczesne organizacje zapomniały czym jest stabilizacja, przewidywalność, długookresowy plan tłumaczy Agnieszka Pieczyńska, organizatorka spotkania. -  Konieczność sprostania rosnącym wymaganiom klientów i coraz większej konkurencji powoduje, że firma to ciągłe pole budowy, zmian i przeobrażeń. Skuteczne wprowadzanie zmian jest umiejętnością, która warunkuje przetrwanie współczesnego przedsiębiorstwa na rynku. Jednak jest to proces skomplikowany, wiążący się z ryzykiem, a ponad wszystko, trudno znoszony przez pracowników.

Spotkanie zakończyła część „Ważna dla Szczecina, ważne dla szczecinian”, w której Michał Abkowicz, redaktor naczelny Szczecinbiznes.pl przedstawił informacje biznesowe z regionu.

Kolejne spotkanie FROME odbędzie się w kwietniu. Więcej informacji o fundacji i jej spotkaniach na jej profilu na Facebooku

SG

aktualizowano: 2014-03-17 13:58
Wszystkich rekordów:

Społeczność